მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში იმპორტი ლიბერალიზებულია, გარკვეული კატეგორიის პროდუქციის შემოტანა მოითხოვს სპეციალურ ლიცენზიას ან ნებართვას. ეს შეეხება პროდუქციას, რომელიც დაკავშირებულია ჯანმრთელობასთან, უსაფრთხოებასთან, გარემოს დაცვასთან ან სტრატეგიულ ინტერესებთან. საიმპორტო ლიცენზიის არარსებობა იწვევს ტვირთის დაყოვნებას საბაჟოზე, კონფისკაციას ან უკან გაბრუნებას, რაც ბიზნესისთვის დიდ ფინანსურ ზარალთანაა დაკავშირებული. ჩვენი სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ტვირთი წინასწარ იყოს უზრუნველყოფილი ყველა საჭირო დოკუმენტით, რათა იმპორტის პროცესი შეუფერხებლად წარიმართოს.
რას მოიცავს საიმპორტო ლიცენზიების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან შემდეგი ტიპის ნებართვების მოპოვებაში:
- ფარმაცევტული პროდუქცია: რეგისტრირებული და არარეგისტრირებული მედიკამენტების, ასევე ფსიქოტროპული ნივთიერებების იმპორტის ნებართვა (სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტო).
- ფიტოსანიტარიული და ვეტერინარიული კონტროლი: მცენარეული და ცხოველური წარმოშობის პროდუქციის იმპორტისთვის საჭირო სერტიფიკატების აღიარება და ნებართვები (სურსათის ეროვნული სააგენტო).
- ორმაგი დანიშნულების ტვირთები: ნებართვა ისეთ პროდუქციაზე, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას სამხედრო მიზნებისთვის (შემოსავლების სამსახური).
- რადიოაქტიური და ქიმიური ნივთიერებები: სპეციალური ლიცენზიები ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოდან.
- იარაღი და ასაფეთქებელი ნივთიერებები: თავდაცვის სამინისტროსა და შსს-ს ნებართვები.
- ნარჩენები: გარკვეული სახის ნარჩენების იმპორტის ნებართვა (გარემოს დაცვის სამინისტრო).
პროცედურული დეტალები
ლიცენზიის მოპოვება ხშირად მოითხოვს წინასწარ მომზადებას:
- კონტრაქტების და ინვოისების წარდგენა.
- წარმოშობის ქვეყნის სერტიფიკატების დამოწმება.
- ნიმუშების ლაბორატორიული კვლევა (საჭიროების შემთხვევაში).
- სახელმწიფო მოსაკრებლის გადახდა.
სფერო რეგულირდება კანონით „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“, ასევე დარგობრივი კანონებით (მაგ. „წამლის შესახებ“, „სურსათის უვნებლობის შესახებ“). ნებართვის გაცემის ვადები და პირობები განსხვავებულია პროდუქციის ტიპის მიხედვით. მაგალითად, ფარმაცევტული პროდუქციის სპეციალურ კონტროლს დაქვემდებარებული ნივთიერებების იმპორტი განსაკუთრებულ რეჟიმს მოითხოვს.
- იდენტიფიკაცია: HS კოდის მიხედვით დადგენა, სჭირდება თუ არა ტვირთს ლიცენზია.
- შეგროვება: დოკუმენტაციის პაკეტის მომზადება.
- განაცხადი: ელექტრონული ან მატერიალური განაცხადის შეტანა.
- მიღება: ლიცენზიის მიღება და საბაჟოზე წარდგენა.
ლიცენზიის არარსებობა საბაჟოზე პრობლემების #1 მიზეზია. ჩვენი სპეციალისტები წინასწარ შეამოწმებენ თქვენს ტვირთს და მოამზადებენ ყველა საჭირო დოკუმენტს, რათა იმპორტი განხორციელდეს „მწვანე დერეფნის“ პრინციპით, შეფერხებების გარეშე.