ღონისძიების დაზღვევა და პასუხისმგებლობა (Event Insurance & Liability) არის კრიტიკული იურიდიული მომსახურება ფესტივალების, კონცერტების, სპორტული შეჯიბრებებისა და კორპორატიული ღონისძიებების ორგანიზატორებისთვის. ნებისმიერი მასშტაბური ღონისძიება დაკავშირებულია მაღალ რისკებთან: ამინდის გაუარესება, არტისტის გამოუცხადებლობა, აპარატურის დაზიანება ან სტუმრის ტრავმა. იურიდიული მხარდაჭერა გულისხმობს რისკების შეფასებას და სადაზღვევო პოლისების სამართლებრივ ანალიზს, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ორგანიზატორის ფინანსური დაცვა გაუთვალისწინებელი შემთხვევების დროს.
code Code download content_copy expand_lessჩვენი სერვისი მოიცავს ღონისძიების რისკების მართვის სრულ სამართლებრივ ციკლს:
- სადაზღვევო პოლისების ანალიზი: პასუხისმგებლობის დაზღვევის (Public Liability), გაუქმების დაზღვევის (Cancellation Insurance) და ქონების დაზღვევის ხელშეკრულებების შემოწმება "ხაფანგებზე" და გამონაკლისებზე.
- მესამე პირის წინაშე პასუხისმგებლობა: სამართლებრივი დაცვა იმ შემთხვევაში, თუ ღონისძიებაზე დაზიანდა სტუმარი ან სხვისი ქონება.
- Force Majeure (ფორს-მაჟორი) კლაუზები: კონტრაქტებში იმ პირობების გაწერა, რომლებიც ათავისუფლებს ორგანიზატორს პასუხისმგებლობისგან პანდემიის, სტიქიის ან სხვა დაუძლეველი ძალის დროს.
- უსაფრთხოების რეგულაციები: შესაბამისობა ხანძარსაწინააღმდეგო, სანიტარულ და უსაფრთხოების ნორმებთან; ურთიერთობა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან.
- პრეტენზიების მართვა: სადაზღვევო კომპანიებთან დავების წარმოება ანაზღაურების მიღების თაობაზე სადაზღვევო შემთხვევის დადგომისას.
პრაქტიკული მაგალითი: ღია ცის ქვეშ დაგეგმილი ფესტივალი ჩაიშალა ძლიერი ქარიშხლის გამო. თუ ორგანიზატორს სწორად არ ჰქონდა გაფორმებული "გაუქმების დაზღვევა" ან კონტრაქტებში არ იყო "ამინდის კლაუზა", მას მოუწევს ბილეთების თანხის დაბრუნება საკუთარი ჯიბიდან, რაც გაკოტრებას ნიშნავს. მეორე მაგალითი: კონცერტზე ჩამოვარდა დინამიკი და დააზიანა ძვირადღირებული აპარატურა. ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა — რენტალ კომპანიას თუ ორგანიზატორს? ეს დამოკიდებულია ხელშეკრულებაზე.
საქართველოში დაზღვევის საკითხებს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი და კანონი "დაზღვევის შესახებ". მასობრივი ღონისძიებების უსაფრთხოება კი რეგულირდება ადმინისტრაციული და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ნორმატიული აქტებით. ორგანიზატორს ეკისრება "ზრუნვის ვალდებულება" (Duty of Care) დამსწრე საზოგადოების მიმართ.
იურისტი ეხმარება ორგანიზატორს, შეარჩიოს სწორი სადაზღვევო პროდუქტი და მოლაპარაკება აწარმოოს სადაზღვევო კომპანიასთან. ის ასევე ამზადებს "პასუხისმგებლობის მოხსნის" (Waiver) დოკუმენტებს მონაწილეებისთვის სარისკო ღონისძიებებზე. Legal.ge გთავაზობთ ექსპერტებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ღონისძიებას ფინანსური კატასტროფისგან.
მშვიდი ძილი ღონისძიების წინ ფუფუნებაა, რომელსაც სწორი დაზღვევა და იურიდიული მხარდაჭერა მოგცემთ. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.