მასობრივი ღონისძიებების სამართლებრივი აუდიტი
რა არის "Indemnification Clause"?
ეს არის პუნქტი ხელშეკრულებაში, რომელიც ავალდებულებს ერთ მხარეს (მაგ. დაცვის კომპანიას), აანაზღაუროს მეორე მხარის (ორგანიზატორის) ზარალი, თუ ზიანი მათი ბრალეულობით დადგა.
საჭიროა თუ არა სასწრაფო დახმარების მორიგეობა?
დიახ, დიდი თავშეყრის ადგილებში კანონმდებლობა და უსაფრთხოების სტანდარტები მოითხოვს პირველადი სამედიცინო დახმარების პუნქტისა და სასწრაფოს მუდმივ ყოფნას.
როგორ დავიცვა მონაცემები ბილეთების გაყიდვისას?
აუცილებელია გქონდეთ კონფიდენციალურობის პოლიტიკა და მიიღოთ მომხმარებლის თანხმობა მონაცემების დამუშავებაზე, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონის შესაბამისად.
მასობრივი ღონისძიებების სამართლებრივი აუდიტი და რისკების მართვა (Event Risk Management) არის პროაქტიული იურიდიული მომსახურება, რომელიც მიზნად ისახავს საფრთხეების იდენტიფიცირებას და მინიმუმამდე დაყვანას ფესტივალების, კონცერტების, მარათონებისა და კორპორატიული შეკრებების დაგეგმვის ეტაპზე. განსხვავებით "Event Insurance"-ისგან, რომელიც ფარავს უკვე დამდგარ ზიანს, ეს სერვისი ფოკუსირებულია პრევენციაზე: როგორ ავიცილოთ თავიდან ინციდენტები, ჯარიმები და სასამართლო დავები. ეს მოიცავს ყველა ასპექტს - დაწყებული ტერიტორიის შერჩევიდან, დამთავრებული კრიზისული კომუნიკაციით.
მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ სამართლებრივ შეფასებას:
• უსაფრთხოების გეგმის სამართლებრივი ვალიდაცია: ევაკუაციის გეგმების, ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებისა და სამედიცინო პუნქტების განლაგების შესაბამისობის შემოწმება საქართველოს კანონმდებლობასთან.
• ნებართვების და ლიცენზიების აუდიტი: დარწმუნება, რომ ორგანიზატორს აქვს ყველა საჭირო დოკუმენტი: მერიის ნებართვა, ალკოჰოლის გაყიდვის უფლება, საავტორო უფლებების ლიცენზია და ა.შ.
• კონტრაქტების რისკ-ანალიზი: მომწოდებლებთან (დაცვა, ქეითერინგი, ტექნიკა) ხელშეკრულებებში პასუხისმგებლობის მკაფიო გამიჯვნა (Indemnification Clauses).
• მონაცემთა დაცვის (GDPR) შესაბამისობა: ბილეთების გაყიდვისას შეგროვებული პერსონალური მონაცემების დაცვა.
• კრიზისული მართვის პროტოკოლები: იურიდიული ინსტრუქციების შემუშავება გაუთვალისწინებელი შემთხვევებისთვის (მაგ. ტერორისტული საფრთხე, მასობრივი არეულობა).
პრაქტიკული მაგალითი: ელექტრონული მუსიკის ფესტივალზე აღმოაჩინეს ნარკოტიკული საშუალებები. თუ ორგანიზატორს არ აქვს გაწერილი მკაცრი "შესვლისა და ჩხრეკის პოლიტიკა" და არ თანამშრომლობს კერძო დაცვის სამსახურთან კანონის ფარგლებში, მას შეიძლება დაეკისროს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა. მეორე მაგალითი: ფოიერვერკმა გამოიწვია ხანძარი. იურისტი წინასწარ ამოწმებს, ჰქონდა თუ არა პიროტექნიკოსს ლიცენზია და იყო თუ არა დაცული უსაფრთხოების დისტანცია, რათა პასუხისმგებლობა დაეკისროს კონტრაქტორს და არა ორგანიზატორს.
საქართველოში მასობრივი ღონისძიებების რისკებს არეგულირებს "შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ" კანონი, შრომის უსაფრთხოების კანონი და სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ კანონი. ასევე მნიშვნელოვანია სურსათის უვნებლობის რეგულაციები კვების ობიექტებისთვის.
იურისტი ერთვება დაგეგმვის ადრეულ ეტაპზე. ის ატარებს "სიმულაციას" - რა შეიძლება წავიდეს არასწორად და როგორ დავიცვათ თავი. Legal.ge გთავაზობთ რისკების მენეჯერებს, რომლებიც დაგეხმარებიან მშვიდად ჩაატაროთ ღონისძიება.
უსაფრთხო ღონისძიება ნიშნავს კმაყოფილ სტუმრებს და დაცულ რეპუტაციას. ნუ დაელოდებით კრიზისს, მართეთ რისკები წინასწარ Legal.ge-სთან ერთად.