მაუწყებლობის სტანდარტები და ლიცენზირება (GNCC)
რა განსხვავებაა ავტორიზაციასა და ლიცენზიას შორის?
ავტორიზაცია არის მარტივი პროცედურა ნებისმიერი პირისთვის, ვისაც სურს მაუწყებლობა, ხოლო ლიცენზია საჭიროა მხოლოდ შეზღუდული რესურსის (რადიოსიხშირული სპექტრი) გამოყენების შემთხვევაში.
რა ვადებში გაიცემა მაუწყებლობის ლიცენზია?
კომუნიკაციების კომისია გადაწყვეტილებას იღებს განაცხადის წარდგენიდან დაახლოებით 1 თვის ვადაში, თუმცა კონკურსის შემთხვევაში პროცესი შესაძლოა უფრო ხანგრძლივი იყოს.
რა სანქციები არსებობს მაუწყებლისთვის?
კანონის დარღვევისთვის გათვალისწინებულია გაფრთხილება, ფულადი ჯარიმა და უკიდურეს შემთხვევაში - ავტორიზაციის/ლიცენზიის შეჩერება ან გაუქმება.
სავალდებულოა თუ არა ქცევის კოდექსის დაცვა?
დიახ, მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის დაცვა სავალდებულოა ყველა ავტორიზებული და ლიცენზირებული მაუწყებლისთვის საქართველოში.
მაუწყებლობის სტანდარტები და ლიცენზირება საქართველოში არის რეგულირებადი სფერო, რომელიც მოიცავს ტელე და რადიო მაუწყებლების, ასევე ციფრული მედია პლატფორმების საქმიანობის სამართლებრივ ჩარჩოში მოქცევას. ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ნებისმიერი კომპანიისთვის ან ფიზიკური პირისთვის, რომელსაც სურს დაიწყოს ან განავითაროს სამაუწყებლო საქმიანობა საქართველოს ტერიტორიაზე. საქართველოს კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს მაუწყებელთა ვალდებულებებს, მათ შორის ეთიკურ ნორმებს, შინაარსობრივ შეზღუდვებსა და ტექნიკურ პარამეტრებს. კომუნიკაციების კომისია (ComCom) არის ის მთავარი მარეგულირებელი ორგანო, რომელიც გასცემს ლიცენზიებს, ახდენს ავტორიზაციას და აკონტროლებს მაუწყებელთა მიერ კანონის დაცვას. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება ამ პროცესში აუცილებელია, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ჯარიმები, ლიცენზიაზე უარის თქმა ან საქმიანობის შეჩერება.
რას მოიცავს მაუწყებლობის სტანდარტებისა და ლიცენზირების სერვისი?
მაუწყებლობის სფეროში იურიდიული მომსახურება ფართო სპექტრს მოიცავს და მიზნად ისახავს კლიენტის სრულ სამართლებრივ უზრუნველყოფას კომუნიკაციების კომისიასთან ურთიერთობისას. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• ავტორიზაციისა და ლიცენზირების პროცედურებს: სრული დოკუმენტაციის მომზადება კომუნიკაციების კომისიაში წარსადგენად, იქნება ეს კერძო, სათემო თუ საერთო მაუწყებლობის ლიცენზია.
• შესაბამისობის დეკლარაციების მომზადებას: კანონმდებლობით გათვალისწინებული დეკლარაციების შევსება და წარდგენა, რაც ადასტურებს მაუწყებლის მზადყოფნას შეასრულოს სალიცენზიო პირობები.
• ქცევის კოდექსთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას: „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ მოთხოვნების იმპლემენტაცია სარედაქციო პოლიტიკაში, მათ შორის არასრულწლოვანთა დაცვის, სიძულვილის ენის აკრძალვისა და მიუკერძოებლობის პრინციპების დაცვა.
• სარეკლამო რეგულაციების კონსულტაციას: „რეკლამის შესახებ“ კანონისა და „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის მოთხოვნების დაცვა სარეკლამო დროის განაწილების, პროდუქტის განთავსებისა (Product Placement) და სპონსორობის საკითხებში.
• საავტორო უფლებების მართვას: მაუწყებლობის პროცესში გამოყენებული კონტენტის (ფილმები, მუსიკა, პროგრამები) ლეგალური გამოყენების უზრუნველყოფა და ხელშეკრულებების გაფორმება საავტორო უფლებების მფლობელებთან.
• დავების წარმოებას მარეგულირებელთან: კომუნიკაციების კომისიის მიერ დაკისრებული სანქციების გასაჩივრება სასამართლოში ან თავად კომისიაში.
მაუწყებლობის სამართლის სპეციალისტის ჩართულობა ხშირად კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
• ახალი ტელევიზიის ან რადიოს დაფუძნება: როდესაც ინვესტორი გეგმავს ახალი არხის გახსნას, მას სჭირდება ავტორიზაციის გავლა, სიხშირული რესურსის მოპოვება ან ციფრულ მულტიპლექსში ადგილის მოძიება.
• სანქციები კომისიისგან: თუ კომუნიკაციების კომისიამ მაუწყებელი დააჯარიმა უხამსობის, არაეთიკური გაშუქების ან სარეკლამო ლიმიტის გადაჭარბების გამო და საჭიროა ამ გადაწყვეტილების სამართლებრივი გასაჩივრება.
• არჩევნების გაშუქება: წინასაარჩევნო პერიოდში მედია ვალდებულია დაიცვას ბალანსი, გამოყოს უფასო სარეკლამო დრო და მონაწილეობა მიიღოს დებატებში. ამ რეგულაციების დარღვევა მძიმე ჯარიმებს იწვევს.
• შინაარსობრივი დავები: როდესაც მაყურებელი ან დაინტერესებული მხარე უჩივის მაუწყებელს ცილისწამების ან პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დარღვევის გამო თვითრეგულირების მექანიზმის ფარგლებში.
• ლიცენზის მოდიფიცირება: მაუწყებლობის ტიპის (მაგალითად, სპეციალიზებულიდან საერთოზე) ან დაფარვის ზონის შეცვლის სურვილის შემთხვევაში.
სფერო რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით, რომელთა ზედმიწევნით ცოდნა აუცილებელია. უპირველეს ყოვლისა, ეს არის „საქართველოს კანონი მაუწყებლობის შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს მაუწყებლობის პრინციპებს, ლიცენზირების წესებსა და მარეგულირებელი კომისიის უფლებამოსილებებს. ეს კანონი ადგენს სარედაქციო დამოუკიდებლობის გარანტიებს და ამავდროულად აკისრებს პასუხისმგებლობას კანონდარღვევებზე.
ასევე მნიშვნელოვანია „მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი“, რომელიც მიღებულია კომუნიკაციების კომისიის მიერ და არეგულირებს ჟურნალისტურ ეთიკას, წყაროს დაცვას და მიუკერძოებლობას. სარეკლამო საკითხებზე ვრცელდება „საქართველოს კანონი რეკლამის შესახებ“, ხოლო ტექნიკური რეგულირებისთვის გამოიყენება „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონი. საავტორო უფლებების ნაწილში მოქმედებს „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი. ამ კანონების ერთობლიობა ქმნის რთულ სამართლებრივ ლაბირინთს, რომელშიც ორიენტირება პროფესიონალ იურისტს შეუძლია.
მაუწყებლობის სამართლის სპეციალისტთან თანამშრომლობა მოიცავს რამდენიმე ეტაპს:
1. აუდიტი და ანალიზი: იურისტი სწავლობს თქვენს ბიზნეს მოდელს, დაგეგმილ საეთერო ბადეს და ტექნიკურ შესაძლებლობებს, რათა განსაზღვროს საჭირო ლიცენზიის ან ავტორიზაციის ტიპი.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: მზადდება განაცხადი კომუნიკაციების კომისიისთვის, ფინანსური და ტექნიკური დასაბუთებები, პროგრამული კონცეფციები და შესაბამისობის დეკლარაციები.
3. წარმომადგენლობა კომისიაში: იურისტი წარმოადგენს თქვენს ინტერესებს კომისიის სხდომებზე, პასუხობს შეკითხვებს და უზრუნველყოფს პროცესის შეუფერხებელ მიმდინარეობას.
4. მუდმივი მონიტორინგი (კომპლაენსი): ლიცენზირების შემდეგ, იურისტი უზრუნველყოფს ყოველდღიურ კონსულტაციას, რათა მაუწყებლის ეთერი მუდმივად შეესაბამებოდეს ცვალებად რეგულაციებს.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას საქართველოში მოქმედ საუკეთესო მედია სამართლის იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ კომუნიკაციების კომისიასთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის საშუალებით თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც ესმით არა მხოლოდ მშრალი კანონი, არამედ მედია ბიზნესის სპეციფიკა. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან რისკების მინიმიზაციასა და სტაბილური მაუწყებლობის უზრუნველყოფაში.