პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის დაცვა საჯარო პირებისთვის (Celebrity Reputation Protection) არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება, რომელიც მორგებულია ცნობილი ადამიანების, პოლიტიკოსების, სპორტსმენებისა და ინფლუენსერების საჭიროებებზე. საჯარო პირები მუდმივი ყურადღების ცენტრში არიან, რაც ზრდის მათ შესახებ ცრუ ინფორმაციის გავრცელების, პირადი ცხოვრების ხელყოფისა და ცილისწამების რისკს. მიუხედავად იმისა, რომ საჯარო პირებს თმენის ვალდებულება აქვთ, კანონი მათაც იცავს ღირსების შემლახავი თავდასხმებისგან, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება ფაქტების დამახინჯებას და არა უბრალოდ კრიტიკულ მოსაზრებას.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი გთავაზობთ კონფიდენციალურ და მაღალი დონის სამართლებრივ მხარდაჭერას:
- ცილისწამების წინააღმდეგ დავა: მედიასაშუალებების, ტაბლოიდების ან კერძო პირების წინააღმდეგ სარჩელის აღძვრა ცრუ ინფორმაციის უარყოფისა და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
- პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა: პაპარაცების ან მედიის მხრიდან პირად სივრცეში შეჭრის, ფარული მიყურადების ან პირადი კადრების გავრცელების აღკვეთა.
- პრევენციული ზომები: მედიასაშუალებებთან კომუნიკაცია დამაზიანებელი მასალის გამოქვეყნებამდე (Pre-publication review) და გაფრთხილების გაგზავნა.
- სახელის გამოყენების უფლება: ცნობილი პირის სახელის ან გამოსახულების უნებართვო გამოყენების აკრძალვა რეკლამებში ან კომერციული მიზნით.
- კრიზისული მენეჯმენტი: იურიდიული სტრატეგიის შემუშავება რეპუტაციული სკანდალების დროს ზიანის მინიმუმამდე დასაყვანად.
რეალური მაგალითები მოიცავს შემთხვევებს, როდესაც ყვითელი პრესა აქვეყნებს ცრუ სტატიას მსახიობის "ღალატის" ან "ნარკოდამოკიდებულების" შესახებ, რაც ზიანს აყენებს მის კარიერასა და სარეკლამო კონტრაქტებს. ასევე ხშირია სოციალურ ქსელებში ორკესტრირებული ბულინგი და დეზინფორმაციული კამპანიები. საჯარო პირს სჭირდება სწრაფი რეაგირება: ცრუ ინფორმაციის დაუყოვნებლივ აღება და ბოდიშის მოხდა იმავე საშუალებით, რითაც ინფორმაცია გავრცელდა. იურისტები ამუშავებენ სტრატეგიას, რათა ბალანსი დაცული იყოს გამოხატვის თავისუფლებასა და პირის ღირსებას შორის.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (მუხლი 18 - პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის დაცვა) და საქართველოს კანონი "სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ". ეს უკანასკნელი ადგენს მაღალ სტანდარტს საჯარო პირების მიმართ ცილისწამების დასამტკიცებლად (აუცილებელია დადასტურდეს "აშკარა და დამაჯერებელი მტკიცებულებით", რომ ინფორმაცია არსებითად მცდარია). მიუხედავად მაღალი სტანდარტისა, სასამართლო პრაქტიკა იცავს საჯარო პირებს მიზანმიმართული სიცრუისგან.
პროცესი იწყება გავრცელებული ინფორმაციის ანალიზით: არის ეს ფაქტი თუ მოსაზრება? კანონი იცავს ფაქტს, მაგრამ არა მოსაზრებას. თუ დგინდება, რომ გავრცელდა ცრუ ფაქტი, იურისტი მიმართავს მედიასაშუალებას შესწორების მოთხოვნით. უარის შემთხვევაში, დავა გრძელდება სასამართლოში. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება გახმაურებულ საქმეებში და იციან, როგორ მართონ მედია-სამართლებრივი დავები დისკრეციულად და ეფექტურად.
თქვენი რეპუტაცია თქვენი ყველაზე ძვირფასი აქტივია. ნუ დატოვებთ მას დაუცველს ჭორებისა და ცილისწამების პირისპირ. დაუკავშირდით სპეციალიზებულ იურისტებს Legal.ge-ზე და დაიცავით თქვენი სახელი და ღირსება.