სტრიმინგის პლატფორმის ლიცენზირება
სავალდებულოა თუ არა ონლაინ კინოთეატრის რეგისტრაცია?
დიახ, თუ მომსახურება არის კომერციული და წარმოადგენს კატალოგს (VOD), ის ექვემდებარება ავტორიზაციას როგორც აუდიოვიზუალური მედია მომსახურება.
როგორ უნდა დავიცვა პლატფორმა მომხმარებლის ატვირთული არალეგალური კონტენტისგან?
უნდა გქონდეთ მკაფიო „Takedown“ პოლიტიკა, რომელიც საშუალებას მოგცემთ, საავტორო უფლების მფლობელის მიმართვისთანავე წაშალოთ მასალა.
რა ასაკობრივი შეზღუდვები მოქმედებს ონლაინ?
კანონი მოითხოვს კონტენტის მარკირებას და ტექნიკური საშუალებების (PIN კოდი, ასაკის დადასტურება) გამოყენებას ბავშვების დასაცავად.
ეხება თუ არა GDPR ქართულ სტრიმინგ პლატფორმას?
საქართველოს აქვს საკუთარი კანონი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ, რომელიც ძალიან ახლოსაა GDPR-თან და მისი დაცვა სავალდებულოა.
სტრიმინგის პლატფორმების ლიცენზირება და რეგულირება საქართველოში სწრაფად მზარდი და განვითარებადი სამართლებრივი სფეროა. ტრადიციული ტელევიზიის პარალელურად, Video on Demand (VOD) სერვისები, ონლაინ კინოთეატრები და ვიდეო გაზიარების პლატფორმები სულ უფრო მეტად ექცევა საკანონმდებლო ჩარჩოში. საქართველოს კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებებით, რომლებიც მიზნად ისახავს ევროკავშირის აუდიოვიზუალური მედია მომსახურების დირექტივასთან (AVMSD) დაახლოებას, სტრიმინგ პლატფორმებს ეკისრებათ გარკვეული ვალდებულებები, როგორიცაა კომუნიკაციების კომისიაში რეგისტრაცია, არასრულწლოვანთა დაცვა და საავტორო უფლებების მკაცრი დაცვა. ეს სფერო განსაკუთრებით აქტუალურია სტარტაპებისთვის და საერთაშორისო კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ ქართულ ბაზარზე ოპერირება. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება აუცილებელია იმისათვის, რომ პლატფორმამ დააკმაყოფილოს მარეგულირებლის მოთხოვნები და თავიდან აიცილოს სანქციები.
რას მოიცავს სტრიმინგის ლიცენზირების მომსახურება?
მომსახურება მიმართულია ციფრული მედია პლატფორმების სამართლებრივ გამართვაზე. ძირითადი კომპონენტებია:
• ავტორიზაცია/რეგისტრაცია: VOD პლატფორმებისა და ვიდეო გაზიარების სერვისების რეგისტრაცია კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში, როგორც აუდიოვიზუალური მედია მომსახურების მიმწოდებელი.
• Terms of Use & Privacy Policy: პლატფორმის მოხმარების წესებისა და კონფიდენციალურობის პოლიტიკის შემუშავება საქართველოს კანონმდებლობისა და GDPR-ის სტანდარტების გათვალისწინებით.
• კონტენტის მარკირება: ასაკობრივი ნიშანდების სისტემის დანერგვა და მშობლის კონტროლის მექანიზმების სამართლებრივი ვალიდაცია.
• საავტორო უფლებების მართვა: კონტენტის განთავსების ხელშეკრულებები და „Notice and Takedown“ (შეტყობინება და აღება) პროცედურების დანერგვა საავტორო უფლებების დარღვევისას.
• მომხმარებლის უფლებები: სააბონენტო ხელშეკრულებების მომზადება, გადახდის სისტემებთან ინტეგრაციის სამართლებრივი მხარდაჭერა და უკან დაბრუნების (refund) პოლიტიკა.
• რეკლამის რეგულირება: ციფრულ გარემოში რეკლამის განთავსების წესების დაცვა (მაგ. აზარტული თამაშების რეკლამის შეზღუდვა).
ციფრული პლატფორმები ხშირად დგებიან შემდეგი გამოწვევების წინაშე:
• მარეგულირებლის მოთხოვნა: კომუნიკაციების კომისია ითხოვს პლატფორმისგან ანგარიშგებას შემოსავლების შესახებ რეგულირების საფასურის დასაანგარიშებლად.
• საავტორო დავა: მომხმარებლის მიერ ატვირთული ფილმი არღვევს სტუდიის უფლებებს. პლატფორმას სჭირდება ეფექტური მექანიზმი პასუხისმგებლობის ასარიდებლად (Safe Harbor პრინციპი).
• მონაცემთა დაცვა: მომხმარებლების პერსონალური მონაცემების (გადახდის ისტორია, ყურების ისტორია) დამუშავების წესების დარღვევა, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ჯარიმა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურისგან.
• არასრულწლოვანთა წვდომა: პრეტენზია იმის გამო, რომ ბავშვმა ნახა ასაკისთვის შეუფერებელი კონტენტი. საჭიროა მკაცრი ასაკობრივი ვერიფიკაციის სისტემის სამართლებრივი გამართვა.
საქართველოს კანონმდებლობა სტრიმინგის შესახებ
სტრიმინგის რეგულირება ძირითადად ხდება „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც ახლახან გავრცელდა მოთხოვნად აუდიოვიზუალურ მედია მომსახურებებზეც. კანონი ავალდებულებს პლატფორმებს დაიცვან ევროპული სტანდარტები, მათ შორის სიძულვილის ენის აკრძალვა და არასრულწლოვანთა დაცვა.
ასევე მნიშვნელოვანია „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონი, „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი და „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი. ინტერნეტში საავტორო უფლებების დაცვის კუთხით საქართველო იზიარებს DMCA-ს მსგავს პრინციპებს, რაც გულისხმობს შუამავალი პროვაიდერის პასუხისმგებლობის შეზღუდვას გარკვეული პირობების დაცვის შემთხვევაში.
პროცესი: როგორ მუშაობს იურისტი სტრიმინგ პლატფორმებთან?
იურისტის ჩართულობა მოიცავს:
1. სტატუსის განსაზღვრა: ანალიზი, ექვემდებარება თუ არა კონკრეტული სერვისი სავალდებულო ავტორიზაციას.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: მომხმარებელთან ურთიერთობის პირობების (EULA) და კონფიდენციალურობის პოლიტიკის შედგენა.
3. შესაბამისობის აუდიტი: პლატფორმის შემოწმება კანონმდებლობასთან შესაბამისობაზე (მაგ. არის თუ არა ასაკობრივი ნიშნები).
4. წარმომადგენლობა: კომუნიკაციების კომისიასთან და საავტორო უფლებების მფლობელებთან ურთიერთობა.
სტრიმინგის სამართალი არის ტექნოლოგიებისა და მედიასამართლის გადაკვეთაზე არსებული სფერო. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც ესმით ციფრული ბიზნესის ენა და საქართველოს უახლესი რეგულაციები. ჩვენი ადვოკატები დაგეხმარებიან პლატფორმის უსაფრთხოდ გაშვებაში, რისკების დაზღვევასა და გრძელვადიან სამართლებრივ მდგრადობაში.