ადმინისტრაციული საჩივარი და გადაწყვეტილების გასაჩივრება (Administrative Review) არის პირველი და ხშირად ყველაზე ეფექტური ნაბიჯი სახელმწიფო ორგანოს მიერ მიღებული არასასურველი გადაწყვეტილების შესაცვლელად. ეს პროცედურა გულისხმობს გადაწყვეტილების გადახედვას იმავე ან ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში, სასამართლომდე მიუსვლელად. საიმიგრაციო კონტექსტში, ეს ხშირად ეხება სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ან შემოსავლების სამსახურის გადაწყვეტილებებს. ადმინისტრაციული გასაჩივრება უფრო სწრაფი და ნაკლებხარჯიანია, ვიდრე სასამართლო დავა, და ხშირად იძლევა ტექნიკური შეცდომების ან ფაქტობრივი უზუსტობების გამოსწორების საშუალებას, რომლებიც გახდა უარის საფუძველი.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს ადმინისტრაციული წარმოების სრულ ციკლს. მომსახურება მოიცავს: უარყოფითი გადაწყვეტილების სამართლებრივ ანალიზს; გასაჩივრების სტრატეგიის შემუშავებას; დასაბუთებული ადმინისტრაციული საჩივრის მომზადებას და წარდგენას შესაბამის უწყებაში (მაგ. იუსტიციის სამინისტროში); დამატებითი მტკიცებულებების მოძიებასა და დართვის პროცედურას; და კლიენტის წარმომადგენლობას ზეპირი მოსმენის დროს (თუ ასეთი დაინიშნა). იურისტები უზრუნველყოფენ, რომ საჩივარი აკმაყოფილებდეს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მოთხოვნებს და ფოკუსირებული იყოს იმ სამართლებრივ ხარვეზებზე, რომლებმაც გამოიწვია პირვანდელი გადაწყვეტილება.
რეალურ ცხოვრებაში ადმინისტრაციული გასაჩივრება ეფექტურია, როდესაც დაშვებულია აშკარა შეცდომა. მაგალითად, სააგენტომ უარი თქვა ბინადრობაზე იმ მოტივით, რომ არ იყო წარმოდგენილი შემოსავლის ცნობა, რეალურად კი ცნობა ატვირთული იყო, მაგრამ სისტემამ ვერ აღიქვა. ადმინისტრაციული საჩივრით ეს ტექნიკური ხარვეზი მარტივად სწორდება. მეორე სცენარი: მესაზღვრემ უარი თქვა ქვეყანაში შემოშვებაზე ფორმალური მიზეზით. ზემდგომ ორგანოში (შსს) გასაჩივრებით შეიძლება დადასტურდეს, რომ მესაზღვრემ არასწორად განმარტა კანონი. მესამე შემთხვევა: დაჯარიმება ვიზის გადაცილებისთვის, როდესაც გადაცილება გამოწვეული იყო ფორს-მაჟორით (ავადმყოფობა). საჩივარი საშუალებას იძლევა წარადგინოთ სამედიცინო ცნობები და გააუქმოთ ჯარიმა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს (თავი XIII). კანონი ადგენს, რომ ადმინისტრაციული საჩივარი უნდა წარედგინოს გადაწყვეტილების გამომცემ ორგანოს (თუ მას ჰყავს ზემდგომი) ან პირდაპირ ზემდგომ ორგანოს, აქტის გამოქვეყნებიდან 1 თვის ვადაში. ზემდგომი ორგანო ვალდებულია განიხილოს საჩივარი 1 თვის ვადაში. ეს პროცესი არ აჩერებს აქტის მოქმედებას ავტომატურად ყველა შემთხვევაში, ამიტომ იურისტის კონსულტაცია აუცილებელია.
პროცესი იწყება გადაწყვეტილების ჩაბარებით. იურისტი ამოწმებს, დაცულია თუ არა გასაჩივრების ვადა. მზადდება საჩივარი, სადაც მითითებულია, რატომ არის გადაწყვეტილება უკანონო ან დაუსაბუთებელი. საჩივარი ბარდება კანცელარიაში. განხილვის შედეგად ორგანო იღებს ახალ გადაწყვეტილებას: ტოვებს ძალაში, ცვლის ან აბათილებს ძველს. თუ შედეგი უარყოფითია, შემდეგი ნაბიჯი სასამართლოა.
Legal.ge დაგეხმარებათ ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვაში. ჩვენი პარტნიორი იურისტები არიან ადმინისტრაციული სამართლის სპეციალისტები, რომლებმაც იციან, როგორ ესაუბრონ სახელმწიფო უწყებებს მათსავე ენაზე. გამოიყენეთ გასაჩივრების უფლება ეფექტურად — იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.