იმიგრაციის აპელაციები მოიცავს ფართო სპექტრის საიმიგრაციო გადაწყვეტილებების გასაჩივრებას, რომლებიც მიღებულია სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ან საკონსულო დაწესებულებების მიერ. ეს შეიძლება იყოს უარი ბინადრობის ნებართვაზე, ვიზაზე, მოქალაქეობის მინიჭებაზე ან სტატუსის შეწყვეტაზე. ხშირ შემთხვევაში, უარის საფუძველი არის „არასაკმარისი დოკუმენტაცია“, „მიზნობრიობის შეუსაბამობა“ ან ყველაზე პრობლემატური — სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უარყოფითი დასკვნა (მე-18 მუხლი). აპელაცია არის სამართლებრივი მექანიზმი, რომელიც საშუალებას აძლევს განმცხადებელს, დაიცვას თავისი უფლებები და დაამტკიცოს, რომ ადმინისტრაციულმა ორგანომ შეცდომა დაუშვა ან გადააჭარბა უფლებამოსილებას. ეს არის რთული პროცესი, რომელიც მოითხოვს ადმინისტრაციული სამართლის ღრმა ცოდნას და სწორ სტრატეგიას.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს საჩივრების მომზადებას და წარდგენას ყველა ინსტანციაში. მომსახურება მოიცავს: ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენას ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში (მაგ. სააგენტოს გადაწყვეტილების გასაჩივრება იუსტიციის სამინისტროში); სარჩელის წარდგენას საერთო სასამართლოებში (საქალაქო, სააპელაციო, უზენაესი); საქმის მასალების გამოთხოვას და შესწავლას; და კლიენტის წარმომადგენლობას სასამართლო სხდომებზე. ადვოკატები ასევე მუშაობენ „უსაფრთხოების საფუძვლით“ (სუს-ის დასკვნა) მიღებული უარების წინააღმდეგ, რაც მოითხოვს სპეციფიკურ მიდგომას და მტკიცებულებების წარდგენას, რომ პირი არ წარმოადგენს საფრთხეს სახელმწიფოსთვის.
რეალურ ცხოვრებაში აპელაციები წყვეტს ადამიანების ბედს. მაგალითად, ინვესტორს, რომელმაც 300,000 დოლარი ჩადო საქართველოში, უარი ეთქვა ბინადრობაზე გაურკვეველი მიზეზით. აპელაციის გზით ადვოკატმა შეიძლება დაამტკიცოს, რომ სააგენტომ არასწორად შეაფასა ინვესტიცია ან დაეყრდნო მცდარ ინფორმაციას. მეორე სცენარი: სტუდენტს უარი ეთქვა ვიზაზე, რადგან საკონსულომ ჩათვალა, რომ ის არ არის კეთილსინდისიერი სტუდენტი. აპელაციისას წარდგენილი დამატებითი დოკუმენტები (უნივერსიტეტის წერილი, ფინანსები) ცვლის სურათს. მესამე შემთხვევა: ოჯახის გაერთიანებაზე უარი ფიქტიური ქორწინების ეჭვის გამო. სასამართლოში ადვოკატი წარადგენს თანაცხოვრების მტკიცებულებებს (ფოტოები, კომუნალურები), რაც აბათილებს ეჭვს.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს და ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსს. კანონი ადგენს გასაჩივრების ვადებს: ადმინისტრაციული საჩივარი — 1 თვე, სასამართლო სარჩელი — 1 თვე (გარკვეულ შემთხვევებში ნაკლები). აპელაციის პროცესში მტკიცების ტვირთი ხშირად ნაწილდება: ადმინისტრაციულმა ორგანომ უნდა დაამტკიცოს თავისი გადაწყვეტილების კანონიერება, ხოლო მოსარჩელემ — თავისი უფლების დარღვევა. „დისკრეციული უფლებამოსილების“ ფარგლებში მიღებული გადაწყვეტილებების გასაჩივრება განსაკუთრებით რთულია, მაგრამ შესაძლებელი.
პროცესი იწყება უარყოფითი გადაწყვეტილების ანალიზით. ადვოკატი აფასებს გასაჩივრების პერსპექტივას. თუ გადაწყვეტილებაში მითითებულია ფორმალური ხარვეზი, შესაძლოა საკმარისი იყოს ადმინისტრაციული საჩივარი. თუ საქმე ეხება ფაქტობრივ გარემოებებს ან უსაფრთხოებას, მზადდება სარჩელი სასამართლოში. პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს რამდენიმე თვე, ამ პერიოდში კი ადვოკატი ზრუნავს კლიენტის ლეგალური სტატუსის შენარჩუნებაზე (მაგ. გაძევების შეჩერება).
Legal.ge გაძლევთ წვდომას საუკეთესო საიმიგრაციო ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ უარყოფითი გადაწყვეტილებების შეცვლის პრაქტიკა. უარი არ არის განაჩენი — ეს არის სამართლებრივი ბრძოლის დასაწყისი. დაიცავით თქვენი უფლებები კვალიფიციური დახმარებით და მიაღწიეთ სამართლიანობას Legal.ge-სთან ერთად.