ვიზის/ბინადრობის უარის გასაჩივრება სასამართლოში
შემიძლია თუ არა პირდაპირ სასამართლოში ჩივილი?
არა, კანონი მოითხოვს ჯერ ადმინისტრაციული წესით გასაჩივრებას. მხოლოდ უარყოფითი პასუხის შემდეგ მიმართავთ სასამართლოს (გარდა იშვიათი გამონაკლისებისა).
რა შანსია სასამართლოს მოგების?
შანსი დამოკიდებულია საქმის გარემოებებზე. სტატისტიკურად, სასამართლო ხშირად აბათილებს დაუსაბუთებელ გადაწყვეტილებებს და აბრუნებს საქმეს ხელახლა განსახილველად.
რა ღირს სასამართლო დავა?
სასამართლო ბაჟი არის 100 ლარი. ამას ემატება ადვოკატის ჰონორარი, რომელიც დამოკიდებულია საქმის სირთულეზე.
აქვს თუ არა სასამართლოს წვდომა საიდუმლო ინფორმაციაზე?
დიახ, მოსამართლეს აქვს დაშვება სახელმწიფო საიდუმლოებაზე და შეუძლია გადაამოწმოს სუს-ის დასკვნის რეალური საფუძველი.
ვიზის ან ბინადრობის ნებართვაზე უარის გასაჩივრება სასამართლოში არის საბოლოო და ყველაზე ქმედითი სამართლებრივი ბერკეტი, როდესაც ამოწურულია ადმინისტრაციული გასაჩივრების რესურსი ან როდესაც ადმინისტრაციულმა ორგანომ (მაგ. იუსტიციის სამინისტრომ) არ დააკმაყოფილა საჩივარი. საიმიგრაციო ვიზაზე (D კატეგორია) ან ბინადრობის ნებართვაზე უარი ხშირად ემყარება ზოგად და ბუნდოვან ფორმულირებებს, როგორიცაა "საფრთხეს უქმნის სახელმწიფო უსაფრთხოებას" (მე-18 მუხლი) ან "არ დასტურდება მიზნობრიობა". სასამართლო არის ერთადერთი ინსტანცია, რომელსაც აქვს უფლებამოსილება, დაავალდებულოს ადმინისტრაციულ ორგანოს ხელახლა განიხილოს საკითხი ან პირდაპირ გასცეს აქტი ბინადრობის მინიჭების შესახებ. ეს პროცესი მოითხოვს პროფესიონალურ სასამართლო წარმომადგენლობას, რადგან დავის საგანი ხშირად არის საიდუმლო ინფორმაცია ან რთული სამართლებრივი განმარტებები.
ეს სერვისი ფარავს სრულ სასამართლო წარმოებას ვიზისა და ბინადრობის დავებზე. მომსახურება მოიცავს: სარჩელის მომზადებას და შეტანას თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში; შუამდგომლობას სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიებაზე (რათა პირმა შეინარჩუნოს ლეგალური სტატუსი დავის დასრულებამდე); სასამართლო პროცესებზე კლიენტის ინტერესების დაცვას; სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საიდუმლო დასკვნის გაცნობას (სპეციალური დაშვების მქონე ადვოკატის მეშვეობით, თუ ეს შესაძლებელია); და საჭიროების შემთხვევაში, საქმის გასაჩივრებას სააპელაციო და საკასაციო ინსტანციებში. ადვოკატები ასევე მუშაობენ მტკიცებულებების შეგროვებაზე, რომლებიც ადასტურებს კლიენტის კეთილსინდისიერებას და კავშირს საქართველოსთან.
რეალურ ცხოვრებაში სასამართლო დავა ხშირად ერთადერთი გზაა სამართლიანობის აღსადგენად. მაგალითად, ბიზნესმენს, რომელსაც 5 წელია აქვს ბინადრობა, მოულოდნელად უთხრეს უარი გაგრძელებაზე სუს-ის დასკვნის საფუძველზე. ადმინისტრაციული საჩივარი უშედეგო აღმოჩნდა. სასამართლოში ადვოკატმა მოითხოვა დასაბუთება და აღმოჩნდა, რომ უარი ემყარებოდა მოძველებულ ან მცდარ ინფორმაციას. სასამართლომ ბათილად ცნო უარი და დაავალა სააგენტოს ხელახალი განხილვა. მეორე სცენარი: მეუღლეს უარი ეთქვა ვიზაზე, რადგან კონსულმა ჩათვალა, რომ ქორწინება ფიქტიურია. სასამართლოში წარდგენილმა ოჯახურმა ფოტოებმა და მოწმეთა ჩვენებებმა დაადასტურა ქორწინების ნამდვილობა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსს. კანონის მიხედვით, სარჩელი უნდა შევიდეს ადმინისტრაციული საჩივრის პასუხის მიღებიდან 1 თვის ვადაში. სასამართლო ამოწმებს, დაარღვია თუ არა ადმინისტრაციულმა ორგანომ კანონი გადაწყვეტილების მიღებისას ან გამოიყენა თუ არა დისკრეციული უფლებამოსილება არასათანადოდ. სასამართლოს გადაწყვეტილება სავალდებულოა შესასრულებლად ადმინისტრაციული ორგანოსთვის.
პროცესი იწყება ადმინისტრაციული გასაჩივრების ეტაპის დასრულების შემდეგ. ადვოკატი ამზადებს სარჩელს და მტკიცებულებებს. სასამართლო ნიშნავს მოსამზადებელ და მთავარ სხდომებს. თუ საქმე ეხება სახელმწიფო უსაფრთხოებას, პროცესი შეიძლება დაიხუროს ან ნაწილობრივ გასაიდუმლოვდეს. დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში, სააგენტო ვალდებულია ხელახლა განიხილოს განაცხადი სასამართლოს მითითებების გათვალისწინებით.
Legal.ge არის თქვენი პარტნიორი სამართლებრივ ბრძოლაში. ჩვენ ვთანამშრომლობთ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება საიმიგრაციო დავებში სახელმწიფო სტრუქტურების წინააღმდეგ. როდესაც ყველა კარი იხურება, სასამართლო რჩება ღია. გამოიყენეთ ეს შანსი Legal.ge-ს დახმარებით.