დასაქმების უფლების დადასტურება არის პროცედურა, რომლის დროსაც დგინდება, აქვს თუ არა უცხო ქვეყნის მოქალაქეს საქართველოში ლეგალური ანაზღაურებადი საქმიანობის განხორციელების უფლება. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო გამოირჩევა ლიბერალური საიმიგრაციო პოლიტიკით, ყველა ტიპის ვიზა არ იძლევა მუშაობის უფლებას. მაგალითად, მოკლევადიანი ტურისტული ვიზით შემოსული პირის დასაქმება შეიძლება შეიცავდეს რისკებს, თუ შემდგომში არ მოხდება მისი სტატუსის ტრანსფორმაცია შრომით ბინადრობაში. დამსაქმებლებისთვის კრიტიკულია იმის ცოდნა, რომ თანამშრომლის არალეგალური სტატუსი არა მხოლოდ დასაქმებულს უქმნის პრობლემას, არამედ კომპანიასაც აყენებს ჯარიმების რისკის წინაშე შრომის ინსპექციის მხრიდან.
ეს სერვისი ფარავს უცხოელი კანდიდატებისა და თანამშრომლების სამართლებრივი სტატუსის სიღრმისეულ შემოწმებას. მომსახურება მოიცავს: ვიზის კატეგორიის (C თუ D) ანალიზს და მის შესაბამისობას შრომით საქმიანობასთან; ბინადრობის ნებართვის ნამდვილობისა და ვადის შემოწმებას; საიმიგრაციო ისტორიის (მაგ. ვადის გადაცილების) აუდიტს; და რეკომენდაციების გაცემას სტატუსის ლეგალიზაციისთვის. იურისტები ეხმარებიან კომპანიებს შეიმუშაონ შიდა პოლიტიკა (HR Compliance), რომელიც უზრუნველყოფს, რომ ყველა ახალი თანამშრომელი გადიოდეს "Right to Work" შემოწმებას სამუშაოს დაწყებამდე.
რეალურ ცხოვრებაში ეს სერვისი იცავს კომპანიებს გაუთვალისწინებელი პრობლემებისგან. მაგალითად, საერთაშორისო კომპანიამ აიყვანა მენეჯერი, რომელსაც ჰქონდა ძველი ბინადრობის ნებართვა. კომპანიამ არ გადაამოწმა დოკუმენტის სტატუსი. აღმოჩნდა, რომ ნებართვა გაუქმებული იყო, რადგან წინა დამსაქმებელმა შეწყვიტა კონტრაქტი. შედეგად, მენეჯერი დეპორტაციის საფრთხის წინაშე აღმოჩნდა, კომპანიამ კი დაკარგა ღირებული კადრი და დრო. მეორე სცენარი: სტუდენტი მუშაობს ნახევარ განაკვეთზე, მაგრამ სწავლის შეწყვეტის გამო მას გაუუქმდა ბინადრობა. დამსაქმებელმა ეს არ იცოდა და განაგრძობდა მის დასაქმებას, რაც შრომის ინსპექციამ დარღვევად ჩათვალა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონს და „უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს. საქართველოში მუშაობის უფლება აქვთ მუდმივი ბინადრობის მქონე პირებს, დროებითი ბინადრობის მქონე პირებს (მათ შორის შრომითი, სასწავლო, ოჯახის გაერთიანება) და იმ უცხოელებს, რომლებიც იმყოფებიან კანონიერად და აკმაყოფილებენ შრომითი მიგრაციის კანონის მოთხოვნებს (მაგ. რეგისტრირებულნი არიან ბაზაში). ტურისტული ვიზით მუშაობა ნაცრისფერი ზონაა და რეკომენდებულია D კატეგორიის ვიზის ან ბინადრობის მოპოვება გრძელვადიანი დასაქმებისთვის.
პროცესი იწყება დოკუმენტების გადაცემით იურისტისთვის. მოწმდება პასპორტის შტამპები (შემოსვლის თარიღი), ვიზის ტიპი და ბინადრობის ბარათი. იურისტი ითვლის ლეგალური ყოფნის დარჩენილ დღეებს. თუ აღმოჩენილია ხარვეზი, გაიცემა სამოქმედო გეგმა: როგორ უნდა მოხდეს სტატუსის კორექტირება (მაგ. ქვეყნიდან გასვლა და ახალი ვიზით შემოსვლა, ან ადგილზე ბინადრობის მოთხოვნა). დასკვნით ეტაპზე გაიცემა წერილობითი დასტური (Verification Report), რომ პირს აქვს მუშაობის უფლება.
Legal.ge არის თქვენი პარტნიორი საკადრო რისკების მართვაში. ჩვენ ვეხმარებით დამსაქმებელებს, იყვნენ დარწმუნებულნი თავიანთი გუნდის ლეგალურ სტატუსში. ნუ გარისკავთ კანონთან შეუსაბამობით — გადაამოწმეთ დასაქმების უფლება Legal.ge-ს ექსპერტებთან.