მოქალაქეობის მიღება ნატურალიზაციის გზით წარმოადგენს საქართველოს სახელმწიფოსა და პირს შორის მყარი სამართლებრივი კავშირის დამყარებას, რაც პირს ანიჭებს ყველა იმ უფლებასა და მოვალეობას, რაც გააჩნია საქართველოს ნებისმიერ სხვა მოქალაქეს. განსხვავებით დაბადებით მოქალაქეობისგან, ნატურალიზაცია არის შეძენილი უფლება, რომელიც მოიპოვება კანონით მკაცრად გაწერილი წინაპირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში. ეს არის სტრატეგიული პროცესი, რომელიც მოითხოვს გრძელვადიან დაგეგმვას, რადგან იგი ეფუძნება საქართველოში ცხოვრების სტაჟს, ინტეგრაციის ხარისხსა და სახელმწიფო ინტერესებს. ნატურალიზაცია არ არის მხოლოდ ფორმალური განაცხადი; ეს არის პირის მიერ სახელმწიფოს წინაშე იმის დამტკიცება, რომ იგი იმსახურებს იყოს საქართველოს საზოგადოების სრულუფლებიანი წევრი.
ეს სერვისი ფარავს ნატურალიზაციის ყველა სამართლებრივი საფუძვლის ანალიზსა და მართვას. მომსახურება მოიცავს კლიენტის მდგომარეობის შეფასებას ნატურალიზაციის ოთხი ძირითადი ფორმიდან ერთ-ერთისთვის: 1) ჩვეულებრივი წესი (10 წლიანი ცხოვრება); 2) გამარტივებული წესი (საქართველოს მოქალაქეზე ქორწინება და 5 წლიანი ცხოვრება); 3) საგამონაკლისო წესი (სახელმწიფო ინტერესებიდან გამომდინარე, მაგალითად ინვესტიციები, სპორტი, მეცნიერება); და 4) მოქალაქეობის აღდგენის წესი (ყოფილ მოქალაქეებზე). იურისტები დაგეხმარებიან იმის განსაზღვრაში, თუ რომელი გზა არის თქვენთვის ყველაზე რეალური, შეაფასებენ თქვენს მიერ საზღვრის კვეთის ისტორიას "უწყვეტი ცხოვრების" ცენზთან მიმართებაში და მოამზადებენ დასაბუთებულ არგუმენტაციას, თუ რატომ უნდა მოგენიჭოთ მოქალაქეობა.
ნატურალიზაციის სერვისი კრიტიკულია ისეთი ადამიანებისთვის, რომლებსაც აქვთ რთული საიმიგრაციო ისტორია. მაგალითად, ბიზნესმენი, რომელიც 10 წელია საქართველოშია, მაგრამ ხშირად მოგზაურობს და შესაძლოა დარღვეული ჰქონდეს უწყვეტი ცხოვრების 90-დღიანი ლიმიტი წელიწადში. ან ოჯახი, სადაც ერთ-ერთი მეუღლე საქართველოს მოქალაქეა, ხოლო მეორე უცხოელი, და სურთ შვილებისთვის ერთიანი მოქალაქეობის სტატუსის მოწესრიგება. განსაკუთრებით საინტერესოა საგამონაკლისო წესი იმ პირებისთვის, რომლებმაც მნიშვნელოვანი ინვესტიცია განახორციელეს საქართველოს ეკონომიკაში ან მიაღწიეს წარმატებას ხელოვნებასა და სპორტში და სურთ ქვეყნის სახელით ასპარეზობა. ასევე, ისტორიული დიასპორის წარმომადგენლები, რომლებსაც სურთ წინაპრების სამშობლოსთან სამართლებრივი კავშირის აღდგენა.
ნატურალიზაციის სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება „საქართველოს ორგანულ კანონს საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ და საქართველოს კონსტიტუციას. კანონი ითვალისწინებს მკაცრ კრიტერიუმებს: სახელმწიფო ენის ცოდნას (გარდა საგამონაკლისო წესისა), საქართველოში კანონიერ ცხოვრებას, უძრავი ქონების ან სამუშაო ადგილის ფლობას. „უწყვეტი ცხოვრება“ გულისხმობს, რომ პირი არ უნდა იყოს გასული საქართველოდან წელიწადში 90 დღეზე მეტი ვადით საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში. ამ წესებიდან გადახევა შესაძლებელია მხოლოდ იშვიათ შემთხვევაში, საპატიო მიზეზების არსებობისას (მაგ. მკურნალობა, სწავლა). იურისტის როლია ამ საპატიო მიზეზების სამართლებრივად გამართვა და კომისიისთვის წარდგენა.
პროცესი იწყება სიღრმისეული იურიდიული აუდიტით: თქვენი პასპორტის, საზღვრის კვეთის მონაცემებისა და დოკუმენტების შესწავლით. ამის შემდეგ ხდება სტრატეგიის შემუშავება – ღირს თუ არა ჩვეულებრივი წესით წასვლა, თუ ჯობია საგამონაკლისო წესის გამოყენება. შემდეგი ეტაპია მტკიცებულებების შეგროვება (უძრავი ქონების ამონაწერები, ინვესტიციების აუდიტი, ქორწინების მოწმობა). ამას მოსდევს ფორმალური განაცხადის წარდგენა, ტესტირება და საბოლოოდ, კომისიის გადაწყვეტილება. წარმატების შემთხვევაში, პრეზიდენტი გამოსცემს ბრძანებულებას, და თქვენ იღებთ პირადობის მოწმობასა და პასპორტს.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საუკეთესო საიმიგრაციო ექსპერტებთან, რომლებმაც იციან, როგორ აქციონ თქვენი სურვილი რეალობად. მოქალაქეობის მიღება რთული და მრავალსაფეხურიანი პროცესია, სადაც ერთი შეცდომა შეიძლება წლობით ლოდინად დაგიჯდეთ. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ თქვენი ინტერესების პროფესიონალურ დაცვას ყველა ეტაპზე. იპოვეთ სანდო მრჩეველი Legal.ge-ზე და მიიღეთ საქართველოს მოქალაქეობა გარანტირებული სამართლებრივი მხარდაჭერით.