საქართველოს მოქალაქეობის მოპოვების პროცედურების უმეტესობა, გარდა იშვიათი გამონაკლისებისა, მოითხოვს სპეციალური ტესტების წარმატებით ჩაბარებას. ეს ტესტები ამოწმებს განმცხადებლის ცოდნას სამ ძირითად მიმართულებაში: ქართული ენა, საქართველოს ისტორია და სამართლის ძირითადი საფუძვლები. ბევრი განმცხადებლისთვის, განსაკუთრებით მათთვის, ვისთვისაც ქართული არ არის მშობლიური ენა ან ვინც დიდი ხანია საზღვარგარეთ ცხოვრობს, ეს გამოცდები სერიოზულ ბარიერს წარმოადგენს. ტესტირების წარუმატებლად გავლა იწვევს მოქალაქეობის მინიჭებაზე უარის თქმას, მიუხედავად იმისა, რომ პირი შეიძლება აკმაყოფილებდეს ცხოვრების ხანგრძლივობის ან სხვა კრიტერიუმებს. ამიტომ, წინასწარი მომზადება და საგამოცდო პროგრამის ზედმიწევნით ცოდნა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
მოქალაქეობის ტესტებისთვის მომზადების სერვისი მოიცავს კომპლექსურ დახმარებას საგამოცდო ბარიერის გადასალახად. სპეციალისტები გთავაზობენ ოფიციალურად დამტკიცებულ საგამოცდო კითხვარებზე დაფუძნებულ სასწავლო მასალებს და ინდივიდუალურ ან ჯგუფურ მეცადინეობებს. მომსახურება ფარავს: ქართული ენის შესწავლას სპეციფიკური ტერმინოლოგიით (რაც საჭიროა ტესტისთვის); საქართველოს ისტორიის საკვანძო თარიღებისა და მოვლენების შესწავლას; საქართველოს კონსტიტუციისა და სამოქალაქო უფლებების საბაზისო ცოდნის გაღრმავებას. გარდა თეორიული ცოდნისა, მნიშვნელოვანია ფსიქოლოგიური მომზადება და ტესტის ფორმატთან (შერჩევითპასუხიანი კითხვები) შეჩვევა, რისთვისაც ტარდება იმიტირებული გამოცდები (Mock Tests), რაც განმცხადებელს ეხმარება საკუთარი ცოდნის ობიექტურად შეფასებაში რეალურ გამოცდამდე.
ეს სერვისი განსაკუთრებით აქტუალურია უცხოელი მეუღლეებისთვის, რომლებიც ცდილობენ მიიღონ მოქალაქეობა გამარტივებული წესით და მოეთხოვებათ ენის ცოდნის დადასტურება. ასევე, იმ პირებისთვის, რომლებიც წლების განმავლობაში ცხოვრობდნენ საქართველოში, მაგრამ არ ჰქონდათ შეხება აკადემიურ ქართულ ენასთან ან ისტორიასთან. ხშირია შემთხვევები, როდესაც ეთნიკური ქართველები, რომლებიც დაიბადნენ და გაიზარდნენ საზღვარგარეთ, ფლობენ სალაპარაკო ენას, მაგრამ უჭირთ გრამატიკული ნიუანსების ან სამართლებრივი ტერმინების გაგება. ასევე, ინვესტორები ან ბიზნესმენები, რომლებსაც დროის სიმცირის გამო სჭირდებათ კონცენტრირებული და ეფექტური მოსამზადებელი კურსი მოკლე ვადებში.
ტესტირების ჩატარების წესი და შინაარსი რეგულირდება „საქართველოს ორგანული კანონით საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ და მოქალაქეობის საკითხთა კომისიის შესაბამისი დადგენილებებით. კანონმდებლობა ადგენს განსხვავებულ ზღვრებს სხვადასხვა კატეგორიის განმცხადებლებისთვის (მაგალითად, გამარტივებული წესით მსურველთათვის ტესტები შეიძლება იყოს ოდნავ განსხვავებული სირთულის). გამოცდა ტარდება ელექტრონულად ან წერილობით, და თითოეულ საგანში დადგენილია მინიმალური გამსვლელი ქულა. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ტესტირების წარუმატებლობის შემთხვევაში განმეორებითი გასვლის უფლება შეზღუდულია დროში, ამიტომ პირველივე ცდაზე წარმატება გადამწყვეტია.
პროცესი იწყება თქვენი ამჟამინდელი ცოდნის დონის შეფასებით. სპეციალისტი ადგენს ინდივიდუალურ გეგმას, რომელიც ფოკუსირებულია თქვენს სუსტ მხარეებზე. მეცადინეობები მოიცავს როგორც თეორიულ მასალას, ასევე პრაქტიკულ სავარჯიშოებს. თქვენ გაივლით ყველა იმ საკითხს, რომელიც შეტანილია საჯაროდ ხელმისაწვდომ საგამოცდო ბანკში. გამოცდის წინ ტარდება გენერალური რეპეტიცია, რაც ამცირებს სტრესს რეალური ტესტირების დროს. ამის შემდეგ, იურისტები დაგეხმარებიან გამოცდაზე რეგისტრაციის ფორმალურ პროცედურებშიც.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ პედაგოგებსა და იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან მოქალაქეობის ტესტებისთვის მომზადებაში. ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილმა სპეციალისტებმა იციან უახლესი საგამოცდო ტენდენციები და ხშირად დასმული კითხვები. ნუ გარისკავთ მოქალაქეობის მიღების შანსს მოუმზადებლობით. იპოვეთ თქვენი რეპეტიტორი ან კონსულტანტი Legal.ge-ზე და გაიარეთ ტესტირება თავდაჯერებულად.