საინვესტიციო ბინადრობის პროგრამა ($300k+)
რა არის მინიმალური ინვესტიცია?
საინვესტიციო ბინადრობის მისაღებად მინიმალური ზღვარია 300,000 აშშ დოლარის ეკვივალენტი ლარში.
შეიძლება თუ არა რამდენიმე ბინის ყიდვა?
დიახ, ინვესტიცია შეიძლება შედგებოდეს რამდენიმე ობიექტისგან, თუ მათი ჯამური ღირებულება აღემატება 300,000 დოლარს.
როდის მივიღებ მუდმივ ბინადრობას?
საინვესტიციო ბინადრობის მიღებიდან 5 წლის შემდეგ, თუ ამ პერიოდში ინვესტიცია შენარჩუნებული იყო, თქვენ გეძლევათ მუდმივი ბინადრობის უფლება.
ვრცელდება თუ არა ეს ოჯახის წევრებზე?
დიახ, ინვესტორის მეუღლე და არასრულწლოვანი შვილები ავტომატურად იღებენ ბინადრობის უფლებას.
საინვესტიციო ბინადრობის პროგრამა არის საქართველოს მთავრობის მიერ შეთავაზებული პრემიუმ კლასის საიმიგრაციო შესაძლებლობა, რომელიც განკუთვნილია მაღალი ქონებრივი მდგომარეობის მქონე უცხოელი ინვესტორებისთვის. განსხვავებით სტანდარტული ბინადრობის ნებართვებისგან, საინვესტიციო ბინადრობა მოითხოვს მინიმუმ 300,000 აშშ დოლარის (ეკვივალენტი ლარში) ინვესტიციას და სანაცვლოდ სთავაზობს დაჩქარებულ გზას მუდმივი ბინადრობისკენ. ეს პროგრამა იდეალურია მათთვის, ვისაც სურს დააბანდოს კაპიტალი საქართველოს სწრაფად მზარდ ეკონომიკაში (უძრავი ქონება, ტურიზმი, წარმოება) და მიიღოს სტაბილური ლეგალური სტატუსი საკუთარი თავისა და ოჯახის წევრებისთვის. პროგრამა გამოირჩევა მოქნილობით, თუმცა მოითხოვს მკაცრ შესაბამისობას ფინანსური გამჭვირვალობისა და ინვესტიციის შეფასების სტანდარტებთან.
საინვესტიციო ბინადრობის პროგრამის ფარგლებში ჩვენი სპეციალისტები გთავაზობენ ყოვლისმომცველ მომსახურებას:
• საინვესტიციო პორტფელის ანალიზი: პოტენციური საინვესტიციო ობიექტების (კომერციული უძრავი ქონება, მიწა, მოქმედი ბიზნესი) სამართლებრივი და ფინანსური შემოწმება (Due Diligence).
• შეფასების უზრუნველყოფა: ლიცენზირებული აუდიტორის ან შემფასებლის მიერ ინვესტიციის ღირებულების დადასტურება კანონით დადგენილი სტანდარტების შესაბამისად.
• იურიდიული სტრუქტურირება: ნასყიდობის ხელშეკრულებების მომზადება, კომპანიის წესდების ცვლილება და კაპიტალის გაზრდის რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
• ბინადრობის განაცხადის მართვა: იუსტიციის სახლში განაცხადის წარდგენა, დაჩქარებული მომსახურების ორგანიზება და კომუნიკაცია სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოსთან.
• მუდმივი ბინადრობის დაგეგმვა: 5-წლიანი სტრატეგიის შემუშავება მუდმივი ბინადრობის მისაღებად, რაც მოიცავს ბიზნესის ბრუნვის მონიტორინგს ან საკუთრების შენარჩუნების კონტროლს.
• სარეკომენდაციო წერილები: კანონით მოთხოვნილი რეკომენდატორების (მთავრობის წევრი ან ბიზნესმენები) მოძიებაში და დოკუმენტაციის გაფორმებაში დახმარება.
ეს პროგრამა განსაკუთრებით მიმზიდველია შემდეგი სცენარების დროს: პირველი, მსხვილი დეველოპერი ყიდულობს მიწის ნაკვეთს სასტუმროს მშენებლობისთვის და სურს მიიღოს რეზიდენტობა პროექტის მართვის პერიოდში. მეორე, უცხოელი პენსიონერი ყიდულობს რამდენიმე ბინას თბილისის პრესტიჟულ უბნებში ჯამური ღირებულებით 350,000 აშშ დოლარი, რათა მიიღოს შემოსავალი იჯარიდან და იცხოვროს საქართველოში. მესამე, საერთაშორისო კომპანიის დამფუძნებელი ახორციელებს კაპიტალდაბანდებას ადგილობრივ საწარმოში და სურს, რომ მისი ოჯახი სარგებლობდეს საქართველოს რეზიდენტობით. მეოთხე, ინვესტორი, რომელსაც უკვე აქვს მოკლევადიანი ბინადრობა, ზრდის თავის ინვესტიციას, რათა გადავიდეს უფრო სტაბილურ და გრძელვადიან საინვესტიციო ბინადრობის რეჟიმზე.
სამართლებრივი რეგულაციები ეფუძნება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-15 მუხლს. კანონი მკაფიოდ მიუთითებს, რომ საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა გაიცემა უცხოელზე, რომელმაც განახორციელა არანაკლებ 300,000 აშშ დოლარის ინვესტიცია. ინვესტიცია შეიძლება განხორციელდეს როგორც უძრავ ქონებაში, ისე ბიზნეს აქტივებში. ბიზნეს ინვესტიციის შემთხვევაში, კანონი ითხოვს კონკრეტული წლიური ბრუნვის ჩვენებას (მაგ. 50,000 აშშ დოლარი პირველ წელს, 100,000 მეორე წელს და ა.შ.) მუდმივი ბინადრობის შესანარჩუნებლად. „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ და „ბუღალტრული აღრიცხვის შესახებ“ კანონი ასევე მნიშვნელოვანია, რადგან ინვესტიციის წარმომავლობა და კომპანიის ფინანსური ანგარიშგება უნდა იყოს გამჭვირვალე.
პროცესი იწყება ინვესტიციის განხორციელებით (ქონების შეძენა ან კაპიტალის შეტანა). ამის შემდეგ, აუცილებელია აუდიტორული დასკვნის მომზადება, რომელიც ადასტურებს ინვესტიციის მოცულობას. პარალელურად, ინვესტორი აგროვებს 3 რეკომენდატორს (საქართველოს მოქალაქე ბიზნესმენები) ან 1 რეკომენდაციას მთავრობის წევრისგან. განაცხადი წარედგინება იუსტიციის სახლს. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა თავდაპირველად გაიცემა 5 წლის ვადით. 5 წლის განმავლობაში ინვესტიციის შენარჩუნების (ან კანონით დადგენილი ბრუნვის მიღწევის) შემთხვევაში, ინვესტორს ენიჭება მუდმივი ცხოვრების უფლება. პროცესი მოითხოვს მუდმივ მონიტორინგს, რათა არ დაირღვეს პირობები, რაც იურისტის ჩართულობას აუცილებელს ხდის.
Legal.ge არის თქვენი გზამკვლევი საქართველოს საინვესტიციო გარემოში. ჩვენი პლატფორმა გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ მსხვილი საინვესტიციო პროექტების მართვის გამოცდილება. ჩვენ გვესმის, რომ ინვესტორებისთვის დრო და უსაფრთხოება უმთავრესია. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი ინვესტიცია იყოს დაცული, ხოლო საიმიგრაციო სტატუსი — გარანტირებული, ზედმეტი ბიუროკრატიული თავის ტკივილის გარეშე.