რელიგიური ნიშნით დევნა საერთაშორისო სამართალში თავშესაფრის მოთხოვნის ერთ-ერთი უძველესი და აღიარებული საფუძველია. საქართველო, როგორც ტოლერანტული და მრავალკონფესიური ქვეყანა, იღებს ვალდებულებას დაიცვას პირები, რომლებიც განიცდიან დევნას, შევიწროებას ან დისკრიმინაციას თავიანთი რელიგიური რწმენის (ან რწმენის არქონის/ათეიზმის) გამო. რელიგიური დევნა შეიძლება გამოიხატებოდეს სხვადასხვა ფორმით: ღვთისმსახურების აკრძალვა, რელიგიური ნიშნით ფიზიკური ძალადობა, იძულებითი რელიგიური კონვერსია, ან სახელმწიფოს მიერ რელიგიური უმცირესობების მიმართ მკაცრი სანქციების გატარება. თავშესაფრის მინიჭება ამ საფუძვლით მოითხოვს იმის დადასტურებას, რომ პირის რელიგიური იდენტობა არის მისი პიროვნების ფუნდამენტური ნაწილი, რომლის დათმობაც შეუძლებელია, და რომ მშობლიურ ქვეყანაში დაბრუნება მისთვის საფრთხის შემცველია.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს რელიგიური დევნის მსხვერპლთა სრულ სამართლებრივ დაცვას საიმიგრაციო პროცესში. მომსახურება მოიცავს: განაცხადის მომზადებას საერთაშორისო დაცვის მოთხოვნით; მტკიცებულებების შეგროვებას რელიგიური კუთვნილებისა და დევნის ფაქტების შესახებ (მაგ. რელიგიური თემის წერილები, მუქარის შემცველი შეტყობინებები, ანგარიშები კონკრეტულ ქვეყანაში რელიგიური თავისუფლების მდგომარეობაზე); კლიენტის მომზადებას ინტერვიუსთვის, სადაც განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა რელიგიური ცოდნისა და რწმენის გულწრფელობის შემოწმებას; და სასამართლოში წარმომადგენლობას უარის შემთხვევაში. ადვოკატები მუშაობენ რელიგიურ ორგანიზაციებთან და ექსპერტებთან ერთად, რათა გააძლიერონ კლიენტის პოზიცია.
რეალურ ცხოვრებაში ეს შემთხვევები ხშირად ძალიან დრამატულია. მაგალითად, ქრისტიანი, რომელიც გაიქცა ქვეყიდან, სადაც ქრისტიანობა იკრძალება ან ისჯება სიკვდილით. მან უნდა დაამტკიცოს, რომ ნამდვილად ქრისტიანია და არა ეკონომიკური მიგრანტი. მეორე სცენარი: მუსლიმი, რომელიც ეკუთვნის კონკრეტულ მიმდინარეობას (მაგ. აჰმადია) და იდევნება ფუნდამენტალისტური ჯგუფების ან სახელმწიფოს მიერ. მესამე შემთხვევა: ათეისტი ან აგნოსტიკოსი, რომელსაც ემუქრება სასჯელი „მკრეხელობის“ კანონით თეოკრატიულ სახელმწიფოში. ადვოკატის დახმარება კრიტიკულია, რათა მიგრაციის ოფიცერმა სწორად გაიგოს რელიგიური ნიუანსები და საფრთხის სიმძიმე.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ კანონს და ჟენევის კონვენციას. კანონი აღიარებს, რომ რელიგია მოიცავს არა მხოლოდ რწმენას, არამედ რელიგიური რიტუალების აღსრულების თავისუფლებასაც. თუ პირი იძულებულია დამალოს თავისი რწმენა გადარჩენის მიზნით, ეს უკვე დევნად ითვლება. განაცხადის განხილვისას მიგრაციის დეპარტამენტი იკვლევს წარმოშობის ქვეყნის ინფორმაციას (COI - Country of Origin Information), რათა დაადგინოს, არის თუ არა იქ რელიგიური დევნის სისტემური პრაქტიკა.
პროცესი იწყება განაცხადის ჩაბარებით. შემდეგ ინიშნება ინტერვიუ. რელიგიური ქეისების დროს ინტერვიუერი შეიძლება სვამდეს სპეციფიკურ კითხვებს რელიგიურ დოგმებზე, დღესასწაულებსა და ტრადიციებზე, რათა დარწმუნდეს, რომ განმცხადებელი არ ტყუის. ადვოკატი ეხმარება კლიენტს, ადეკვატურად უპასუხოს ამ კითხვებს და თავიდან აიცილოს გაუგებრობა თარგმანის დროს. სტატუსის მიღების შემდეგ, პირი სარგებლობს ყველა იმ უფლებით, რაც აქვთ საქართველოს მოქალაქეებს (გარდა საარჩევნო უფლებისა).
Legal.ge არის თქვენი დამცველი რწმენის თავისუფლების საკითხებში. ჩვენ ვთანამშრომლობთ ადვოკატებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან რელიგიურ უფლებებზე და საიმიგრაციო სამართალზე. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია თითოეული ადამიანის უფლება, იცხოვროს უსაფრთხო გარემოში დევნის შიშის გარეშე.