პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნა წარმოადგენს საერთაშორისო დაცვის სპეციფიკურ ფორმას, რომელიც განკუთვნილია იმ პირებისთვის, რომლებიც იდევნებიან თავიანთი პოლიტიკური შეხედულებების ან საზოგადოებრივი მოღვაწეობის გამო მშობლიურ ქვეყანაში. საქართველო, როგორც 1951 წლის ჟენევის კონვენციის ხელმომწერი ქვეყანა, ვალდებულია განიხილოს ასეთი განაცხადები და უზრუნველყოს დაცვა, თუ დევნის ფაქტი დადასტურდება. პოლიტიკური თავშესაფრის მაძიებლის სტატუსი განსხვავდება ჩვეულებრივი მიგრაციისგან იმით, რომ მას საფუძვლად უდევს სიცოცხლის, თავისუფლების ან უსაფრთხოების რეალური საფრთხე. ეს არის რთული სამართლებრივი პროცესი, სადაც განმცხადებელმა უნდა დაამტკიცოს კაუზალური კავშირი მის პოლიტიკურ აქტივობასა და განხორციელებულ (ან მოსალოდნელ) დევნას შორის.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნის სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას. მომსახურება მოიცავს: განმცხადებლის ისტორიის დეტალურ ანალიზს და სამართლებრივ შეფასებას (Case Assessment); მტკიცებულებების შეგროვებას და სისტემატიზაციას (მაგ. პარტიული წევრობის დამადასტურებელი საბუთები, მედია სტატიები დევნის შესახებ, უფლებადამცველი ორგანიზაციების ანგარიშები წარმოშობის ქვეყანაზე); განაცხადის მომზადებას და წარდგენას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტში; და კლიენტის მომზადებას და თანხლებას გადამწყვეტ ინტერვიუზე. ადვოკატები ასევე მუშაობენ სააპელაციო საჩივრებზე, თუ პირველად ინსტანციაში უარი ითქვა სტატუსის მინიჭებაზე.
რეალურ ცხოვრებაში პოლიტიკური თავშესაფრის საქმეები ხშირად ეხება ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს, აქტივისტებს, ჟურნალისტებს ან უფლებადამცველებს ავტორიტარული რეჟიმის ქვეყნებიდან. მაგალითად, ჟურნალისტი, რომელსაც ემუქრებიან დაპატიმრებით კრიტიკული სტატიის გამო, საქართველოში ეძებს უსაფრთხოებას. მან უნდა დაამტკიცოს, რომ მუქარა რეალურია და მომდინარეობს სახელმწიფოსგან (ან სახელმწიფო ვერ იცავს მას). მეორე სცენარი: ოპოზიციური პარტიის წევრი, რომლის წინააღმდეგაც აღიძრა შეთითხნილი სისხლის სამართლის საქმე. ადვოკატის როლია დაარწმუნოს ქართული მხარე, რომ სისხლის სამართლებრივი დევნა სინამდვილეში პოლიტიკური მოტივითაა განპირობებული.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონს. კანონი განსაზღვრავს „ლტოლვილის“ ცნებას, როგორც პირს, რომელსაც აქვს საფუძვლიანი შიში გახდეს დევნის მსხვერპლი პოლიტიკური შეხედულების გამო. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ პოლიტიკური დევნა არ გულისხმობს მხოლოდ ფიზიკურ ძალადობას; ეს შეიძლება იყოს ფსიქოლოგიური ზეწოლა, დისკრიმინაციული კანონების გამოყენება ან სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევა. განაცხადის განხილვა შეიძლება გაგრძელდეს 6-დან 21 თვემდე.
პროცესი იწყება განცხადების რეგისტრაციით. ამის შემდეგ პირს ენიჭება თავშესაფრის მაძიებლის სტატუსი და გაიცემა დროებითი მოწმობა. მთავარი ეტაპია ინტერვიუ, სადაც დეტალურად მოწმდება განმცხადებლის მონათხრობის სანდოობა (Credibility Assessment). ადვოკატი ესწრება ინტერვიუს და აკონტროლებს პროცედურის დაცვას. დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში პირი იღებს ლტოლვილის სტატუსს და 3-წლიან ბინადრობის მოწმობას.
Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება მაღალი პროფილის პოლიტიკური თავშესაფრის საქმეებში. ჩვენ გვესმის ამ საქმეების სენსიტიურობა და კონფიდენციალურობის მნიშვნელობა. ენდეთ პროფესიონალებს თქვენი უსაფრთხოების დასაცავად.