სად უნდა ჩავაბარო განცხადება თავშესაფარზე?
განცხადება შეგიძლიათ ჩააბაროთ საზღვარზე მესაზღვრეს, პოლიციას ან პირდაპირ მიგრაციის დეპარტამენტს თბილისში. ამის შემდეგ იწყება პროცედურა.
მაქვს თუ არა მუშაობის უფლება განხილვის დროს?
არა, კანონმდებლობით თავშესაფრის მაძიებელს არ აქვს მუშაობის უფლება, თუმცა სახელმწიფო უზრუნველყოფს მინიმალურ სოციალურ დახმარებას.
რა ხდება უარის შემთხვევაში?
უარის შემთხვევაში გაქვთ გასაჩივრების უფლება სასამართლოში 1 თვის ვადაში. გასაჩივრება აჩერებს გაძევებას.
შეუძლია თუ არა ადვოკატს დაესწროს ინტერვიუს?
დიახ, ადვოკატის დასწრება ინტერვიუზე თქვენი უფლებაა და რეკომენდებულია პროცესის სამართლიანობისთვის.
საერთაშორისო დაცვის (თავშესაფრის) მოთხოვნა არის ფუნდამენტური ადამიანის უფლება, რომელიც გარანტირებულია საქართველოს კანონმდებლობითა და საერთაშორისო კონვენციებით. ეს სერვისი განკუთვნილია იმ პირებისთვის, რომლებიც იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ საკუთარი ქვეყანა რასობრივი, რელიგიური, ეროვნული, პოლიტიკური შეხედულებების ან გარკვეული სოციალური ჯგუფისადმი კუთვნილების გამო დევნის შიშით (ლტოლვილის სტატუსი), ან ვისაც სამშობლოში დაბრუნებისას ემუქრება სიცოცხლის მოსპობის, წამების ან არაადამიანური მოპყრობის საფრთხე (ჰუმანიტარული სტატუსი). თავშესაფრის პროცედურა არის რთული და ხანგრძლივი, სადაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს პირის ისტორიის (ინტერვიუს) თანმიმდევრულობასა და მტკიცებულებებს. არასწორად წარმართულმა პროცესმა შეიძლება გამოიწვიოს უარი და დეპორტაცია.
ეს სერვისი ფარავს თავშესაფრის მაძიებლის სრულ იურიდიულ თანხლებას. მომსახურება მოიცავს: განაცხადის რეგისტრაციას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტში; დეტალურ მომზადებას ინტერვიუსთვის, რაც პროცესის ყველაზე კრიტიკული ეტაპია; მტკიცებულებების (დოკუმენტები, ფოტოები, სამედიცინო ცნობები) შეგროვებას და წარდგენას; და უარის შემთხვევაში, გადაწყვეტილების გასაჩივრებას სასამართლოში. ადვოკატები ასევე ეხმარებიან თავშესაფრის მაძიებლებს სოციალური უფლებების რეალიზაციაში (დროებითი მოწმობა, ჯანდაცვა, განთავსება) პროცედურის მიმდინარეობისას.
რეალურ ცხოვრებაში თავშესაფრის მოთხოვნა ხშირად ეხება ადამიანებს კრიზისული რეგიონებიდან. მაგალითად, ჟურნალისტი, რომელსაც დევნიან პოლიტიკური სტატიების გამო, ეძებს დაცვას საქართველოში. მას სჭირდება დაამტკიცოს დევნის ფაქტი და კავშირი მის საქმიანობასთან. მეორე სცენარი: პირი გაურბის საომარ მოქმედებებს. მას შეიძლება მიენიჭოს ჰუმანიტარული სტატუსი, რადგან ომი ზოგად საფრთხეს წარმოადგენს. მესამე შემთხვევა: რელიგიური უმცირესობის წარმომადგენელი, რომელსაც ემუქრება ფიზიკური ანგარიშსწორება. ადვოკატის როლია დაეხმაროს კლიენტს, ნათლად და დამაჯერებლად გადმოსცეს თავისი ისტორია ინტერვიუზე, სადაც ხშირად წყდება მისი ბედი.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონს და 1951 წლის ჟენევის კონვენციას. კანონი განასხვავებს ლტოლვილის სტატუსს (ინდივიდუალური დევნა) და ჰუმანიტარულ სტატუსს (ზოგადი საფრთხე). განაცხადის განხილვა გრძელდება 6 თვემდე (შესაძლებელია გაგრძელება). ამ პერიოდში პირს აქვს ლეგალური სტატუსი („თავშესაფრის მაძიებელი“) და არ შეიძლება მისი გაძევება. უარი შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში.
პროცესი იწყება განცხადების ჩაბარებით ნებისმიერ სახელმწიფო უწყებაში ან საზღვარზე. შემდეგ პირი გადის რეგისტრაციას და იღებს დროებით მოწმობას. მთავარი ეტაპია სიღრმისეული ინტერვიუ მიგრაციის დეპარტამენტში. ადვოკატი ესწრება ინტერვიუს, რათა უზრუნველყოს პროცედურული ნორმების დაცვა და თარჯიმნის კვალიფიკაცია. დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში გაიცემა ბინადრობის მოწმობა (3 წლით ლტოლვილისთვის, 1 წლით ჰუმანიტარულისთვის).
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში გამოცდილ ადვოკატებთან. თავშესაფრის საქმეები მოითხოვს განსაკუთრებულ მგრძნობელობასა და კონფიდენციალურობას. ჩვენი პარტნიორები დაგეხმარებიან თქვენი სიცოცხლისა და უსაფრთხოების დაცვაში სამართლებრივი გზებით.