შეუძლია თუ არა კომპანიას უჩივლოს WTO-ში?
უშუალოდ კომპანიას არა, დავა მიმდინარეობს სახელმწიფოებს შორის. თუმცა, კომპანია აწვდის ინფორმაციას და მტკიცებულებებს თავის მთავრობას, რათა მან დაიწყოს დავა ბიზნესის ინტერესების დასაცავად.
რა ტიპის დავები განიხილება?
დავები ეხება დისკრიმინაციულ ტარიფებს, უკანონო კვოტებს, სანიტარულ ბარიერებს, სუბსიდიებს და ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დარღვევას საერთაშორისო ვაჭრობაში.
რა როლი აქვს იურისტს ამ პროცესში?
იურისტი აანალიზებს, არღვევს თუ არა უცხო ქვეყნის ქმედება WTO-ს წესებს, აგროვებს მტკიცებულებებს და ამზადებს სამართლებრივ პოზიციას, რომელსაც მთავრობა იყენებს ჟენევაში.
რამდენ ხანს გრძელდება დავა?
WTO-ს დავები რთული და ხანგრძლივია, ხშირად 1-დან 3 წლამდე გრძელდება. თუმცა, პროცესის დაწყებაც კი ხშირად აიძულებს მეორე მხარეს, წავიდეს დათმობებზე.
მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (WTO) დავების გადაწყვეტა არის საერთაშორისო სამართლის უმაღლესი დონის მომსახურება, რომელიც ეხება სახელმწიფოებს შორის სავაჭრო კონფლიქტებს. თუმცა, ამ დავების უკან ხშირად დგას კონკრეტული ბიზნეს სექტორებისა და მსხვილი ექსპორტიორების ინტერესები. როდესაც ერთი ქვეყანა აწესებს უსამართლო ტარიფებს, კვოტებს ან ტექნიკურ ბარიერებს მეორე ქვეყნის პროდუქციაზე, ეს არღვევს WTO-ს წესებს. საქართველო, როგორც WTO-ს წევრი, სარგებლობს ამ ორგანიზაციის დაცვის მექანიზმებით. ეს სერვისი გულისხმობს კერძო სექტორის კონსულტირებას, თუ როგორ უნდა მოახდინონ ლობირება მთავრობასთან WTO-ს მექანიზმების ამოქმედებისთვის, ან როგორ დაიცვან თავი ანტიდემპინგური და სუბსიდირების საწინააღმდეგო გამოძიებების დროს. იურისტები ეხმარებიან კომპანიებს შეაგროვონ მტკიცებულებები ბაზრის დამახინჯების შესახებ და მოამზადონ სამართლებრივი პოზიცია ჟენევაში წარსადგენად.
რას მოიცავს WTO დავების მომსახურება?
სპეციალისტები მუშაობენ საერთაშორისო სავაჭრო სამართლის ჭრილში:
• სავაჭრო ბარიერების ანალიზი: შეფასება, არღვევს თუ არა უცხო ქვეყნის რეგულაცია (მაგ. სანიტარული ნორმები) WTO-ს შეთანხმებებს (GATT, GATS, TRIPS).
• ანტიდემპინგური დავები: ქართული ექსპორტიორების დაცვა უცხოური ანტიდემპინგური გადასახადებისგან.
• მთავრობის კონსულტირება: ბიზნესის სახელით მთავრობისთვის სამართლებრივი არგუმენტების მომზადება WTO-ში დავის დასაწყებად.
• სუბსიდიების ანალიზი: იმის დადგენა, იღებს თუ არა უცხოელი კონკურენტი აკრძალულ სახელმწიფო დახმარებას.
• სატარიფო კლასიფიკაციის დავები: პროდუქციის კოდების (HS Code) არასწორი მინიჭების გასაჩივრება.
WTO სამართალი აქტუალურია მსხვილი ინდუსტრიებისთვის:
• ღვინის ემბარგო: უცხო ქვეყანამ დააწესა დისკრიმინაციული გადასახადი ქართულ ღვინოზე. მეღვინეებს სჭირდებათ სამართლებრივი გზა ამის გასაპროტესტებლად.
• მეტალურგია: ქართულ ფეროშენადნობებზე ევროპამ ან აშშ-მ დააწესა ანტიდემპინგური გადასახადი. საჭიროა დადასტურება, რომ დემპინგს ადგილი არ ჰქონია.
• სატრანზიტო შეზღუდვები: მეზობელი ქვეყანა უკეტავს გზას ქართულ ტვირთებს, რაც არღვევს სატრანზიტო თავისუფლების პრინციპებს.
საქართველო WTO-ს წევრია 2000 წლიდან. ეს ნიშნავს, რომ WTO-ს მარაკეშის შეთანხმება და მისი დანართები საქართველოს კანონმდებლობის ნაწილია და უპირატესი იურიდიული ძალა აქვს. ადგილობრივ დონეზე მნიშვნელოვანია კანონი „ვაჭრობაში ანტიდემპინგური ღონისძიების შემოღების შესახებ“, რომელიც არეგულირებს შიდა ბაზრის დაცვას. დავების გადაწყვეტა ხდება WTO-ს დავების გადაწყვეტის ორგანოში (DSB) ჟენევაში.
პროცესი ხანგრძლივი და სტრატეგიულია:
1. დარღვევის იდენტიფიკაცია: ბიზნესი აფიქსირებს პრობლემას ექსპორტზე.
2. სამართლებრივი ექსპერტიზა: იურისტი ამოწმებს, არის თუ არა ეს WTO-ს წესების დარღვევა.
3. ლობირება: ეკონომიკის სამინისტროსთვის მიმართვა, რათა სახელმწიფომ დაიწყოს ოფიციალური კონსულტაციები.
4. პანელის შექმნა: თუ კონსულტაცია უშედეგოა, საქმე გადაეცემა საარბიტრაჟო პანელს.
საერთაშორისო სავაჭრო სამართალი ელიტური სფეროა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ჟენევის პროცესებსა და სავაჭრო პოლიტიკაში. ჩვენ დაგეხმარებით დაიცვათ თქვენი საექსპორტო ინტერესები გლობალურ არენაზე.