დაცვა საგადასახადო აუდიტის დროს არის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სერვისი ნებისმიერი ბიზნესისა და ორგანიზაციისთვის საქართველოში. შემოსავლების სამსახურის (RS) მიერ ჩატარებული შემოწმება შეიძლება იყოს როგორც კამერალური (დისტანციური), ისე გასვლითი (ადგილზე), და მისი შედეგები ხშირად განსაზღვრავს კომპანიის ფინანსურ მომავალს. აუდიტის პროცესი სტრესულია და მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას არა მხოლოდ საგადასახადო კოდექსის, არამედ საპროცესო ნორმებისა და აუდიტორებთან კომუნიკაციის ეტიკეტის შესახებ. არასწორად მიწოდებულმა დოკუმენტმა ან ზეპირმა განმარტებამ შეიძლება გამოიწვიოს დამატებითი გადასახადების დარიცხვა და მაღალი ჯარიმები (ძირითადი თანხის 50%-დან 100%-მდე). კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა აუდიტის დაწყებისთანავე მნიშვნელოვნად ამცირებს რისკებს და ზრდის პოზიტიური შედეგის შანსს.
აუდიტის დაცვის სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ თანხლებას შემოწმების ბრძანების ჩაბარებიდან საბოლოო აქტის გასაჩივრებამდე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- აუდიტის დაწყებამდე რისკების შეფასებას და დოკუმენტაციის მოწესრიგებას (ე.წ. „ჯანმრთელობის შემოწმება“);
- კომუნიკაციის მართვას საგადასახადო აუდიტორებთან და კითხვებზე პასუხის მომზადებას;
- შუალედური აქტის პროექტზე არგუმენტირებული პრეტენზიების წარდგენას;
- დარიცხული გადასახადებისა და ჯარიმების გასაჩივრებას ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოში;
- სასამართლო წარმომადგენლობას საგადასახადო დავებზე;
- საგადასახადო შეთანხმების გაფორმებას დავალიანების რესტრუქტურიზაციაზე.
საგადასახადო აუდიტის დაცვა აუცილებელია მრავალ პრაქტიკულ სიტუაციაში. მაგალითად, კომპანიამ მოითხოვა დღგ-ს ზედმეტობის დაბრუნება, რასაც ხშირად მოჰყვება თემატური შემოწმება. თუ ბუღალტერიამ ვერ წარმოადგინა ყველა ინვოისი, RS-მა შეიძლება გააუქმოს ჩათვლა და დააკისროს ჯარიმა. მეორე სცენარია ინვენტარიზაცია — თუ სასაქონლო ნაშთები არ ემთხვევა საბუღალტრო მონაცემებს, სხვაობა ჩაითვლება რეალიზაციად და დაიბეგრება. ასევე, ხშირია დავები ოპერაციის შინაარსის კვალიფიკაციაზე (მაგ. სესხი vs დივიდენდი). ასეთ დროს იურისტი ამტკიცებს ოპერაციის ეკონომიკურ შინაარსს და იცავს კომპანიას არასამართლიანი დაბეგვრისგან.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს საგადასახადო კოდექსს“, რომელიც განსაზღვრავს აუდიტის ჩატარების წესებსა და გადამხდელის უფლებებს. მნიშვნელოვანია ასევე „საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი“ და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები აუდიტის პროცედურების შესახებ. დავის შემთხვევაში მოქმედებს „საგადასახადო დავების განხილვის წესი“. იურისტი იყენებს ამ ნორმებს, რათა დააფიქსიროს პროცედურული დარღვევები აუდიტორების მხრიდან (მაგ. ვადების დარღვევა, მტკიცებულებების უგულებელყოფა), რაც შეიძლება გახდეს საგადასახადო მოთხოვნის გაუქმების საფუძველი.
პროცესი იწყება აუდიტის ბრძანების გაცნობით. იურისტი ესწრება ყველა გასაუბრებას და აკონტროლებს ოქმების შედგენას. თუ შედგა საგადასახადო მოთხოვნა, იურისტი ამზადებს საჩივარს 30 დღის ვადაში. სტატისტიკურად, დავების საბჭოში კვალიფიციური საჩივრის წარდგენა ხშირად იწვევს დარიცხული თანხების ნაწილობრივ ან სრულ გაუქმებას. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ არ ხართ მარტო სახელმწიფო მანქანის წინაშე.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც გაძლევთ წვდომას საუკეთესო საგადასახადო იურისტებთან. საგადასახადო დავა მოითხოვს აგრესიულ დაცვას და ღრმა პროფესიულ ცოდნას. დაიცავით თქვენი ბიზნესი ფინანსური ზარალისგან Legal.ge-ს ექსპერტებთან ერთად.