საგადასახადო ანგარიშგების მოთხოვნებთან შესაბამისობა საქართველოში მოქმედი კომპანიებისთვის კომპლექსური გამოწვევაა. ეს არ შემოიფარგლება მხოლოდ ყოველთვიური დეკლარაციებით. ბიზნესის ტიპიდან და ზომიდან გამომდინარე, კომპანიას შეიძლება დაეკისროს დამატებითი ვალდებულებები, როგორიცაა: ფინანსური ანგარიშგების წარდგენა SARAS-ისთვის (ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახური), ტრანსფერული ფასწარმოქმნის დოკუმენტაცია, ინფორმაცია გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადების შესახებ და დღგ-ს დაბრუნების სპეციალური ანგარიშები. თითოეულ ამ ანგარიშს აქვს თავისი ვადა და ფორმატი. ვადების დარღვევა ან არასწორი ინფორმაციის მიწოდება იწვევს ადმინისტრაციულ ჯარიმებს და ზრდის სრულმასშტაბიანი საგადასახადო შემოწმების რისკს.
code Code download content_copy expand_lessჩვენი სერვისი მოიცავს საგადასახადო და ფინანსური ანგარიშგების სრულ მენეჯმენტს. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- კომპანიის საანგარიშგებო კალენდრის შედგენას და ვადების კონტროლს;
- IV კატეგორიის და სხვა საწარმოებისთვის ფინანსური ანგარიშგების მომზადებას SARAS-ის სტანდარტებით (IFRS for SMEs);
- საშემოსავლო და საპენსიო დეკლარაციების სისწორის შემოწმებას;
- ქონების გადასახადის წლიური დეკლარაციის მომზადებას;
- საერთაშორისო ჯგუფის წევრი კომპანიებისთვის Country-by-Country Reporting (CbCR) ვალდებულებების შესრულებას;
- RS.ge-ს პირადი გვერდის ადმინისტრირებას და შეტყობინებებზე დროულ რეაგირებას.
ანგარიშგების მოთხოვნების ცოდნა აუცილებელია სხვადასხვა სიტუაციაში. მაგალითად, კომპანია, რომელიც კვალიფიცირდება როგორც III ან IV კატეგორიის საწარმო, ვალდებულია ოქტომბრამდე წარადგინოს ფინანსური ანგარიშგება SARAS-ის პორტალზე. ამის შეუსრულებლობა იწვევს მნიშვნელოვან ჯარიმას. მეორე მაგალითია უცხოური კომპანიის ფილიალი, რომელსაც აქვს სპეციფიკური ვალდებულებები მოგების რეპატრიაციის დეკლარირებასთან დაკავშირებით. ასევე, დღგ-ს გადამხდელებისთვის კრიტიკულია ზედნადებების დროული ატვირთვა და დადასტურება, რათა არ დაიკარგოს ჩათვლის უფლება. სპეციალისტის დახმარება გამორიცხავს ტექნიკურ შეცდომებს, რომლებიც ხშირად ხდება ანგარიშგების პროცესში.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს საგადასახადო კოდექსს“ და „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონს. ეს უკანასკნელი ყოფს კომპანიებს ზომის მიხედვით კატეგორიებად და ადგენს დიფერენცირებულ მოთხოვნებს. გარდა ამისა, სექტორული რეგულაციები (მაგ. ეროვნული ბანკი, ენერგეტიკის კომისია) შეიძლება ითხოვდეს დამატებით რეპორტინგს. იურისტი და აუდიტორი უზრუნველყოფენ ყველა ამ მოთხოვნის ჰარმონიზაციას.
პროცესი იწყება კომპანიის სტატუსის განსაზღვრით. სპეციალისტი ადგენს, რომელი ანგარიშგებებია სავალდებულო კონკრეტული ბიზნესისთვის. შემდეგ ხდება მონაცემების შეგროვება და ანგარიშების გენერირება შესაბამის ფორმატში (მაგ. XBRL). Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ მიიღებთ გარანტიას, რომ თქვენი რეპორტინგი არის ზუსტი, დროული და სტანდარტებთან შესაბამისი.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აერთიანებს საუკეთესო ფინანსურ და იურიდიულ ექსპერტებს. ანგარიშგება არ არის მხოლოდ რიცხვები, ეს არის კომპანიის გამჭვირვალობის მაჩვენებელი. შეასრულეთ თქვენი ვალდებულებები ხარისხიანად Legal.ge-სთან ერთად.