სასამართლოს მიერ ალიმენტის დაკისრება მხოლოდ საქმის ნახევარია. ყველაზე რთული ეტაპი ხშირად ამ გადაწყვეტილების რეალური შესრულებაა. სამწუხაროდ, ბევრი მშობელი თავს არიდებს გადახდის ვალდებულებას: მალავს შემოსავლებს, მუშაობს არაოფიციალურად ან გადადის საზღვარგარეთ. ალიმენტის აღსრულება არის იურიდიული პროცედურა, რომლის მიზანია აიძულოს მოვალე შეასრულოს სასამართლოს გადაწყვეტილება. საქართველოში ამ ფუნქციას ასრულებს აღსრულების ეროვნული ბიურო და კერძო აღმასრულებელი, თუმცა პროცესის ეფექტურობა ხშირად დამოკიდებულია კრედიტორის (ალიმენტის მიმღების) აქტიურობასა და სწორ სამართლებრივ ნაბიჯებზე. სახელმწიფოს აქვს მრავალი ბერკეტი ურჩი გადამხდელების წინააღმდეგ, მაგრამ მათი ამოქმედება მოითხოვს პროცედურების ცოდნას.
იძულებითი აღსრულება არ გულისხმობს მხოლოდ ხელფასიდან თანხის ჩამოჭრას. ის მოიცავს ქონების დაყადაღებას, აუქციონზე გაყიდვას, საბანკო ანგარიშების დაბლოკვას და საზღვრის კვეთის შეზღუდვასაც კი. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან სააღსრულებო წარმოების ინიციირებაში და გააკონტროლებენ პროცესს, რათა თქვენმა შვილმა მიიღოს კუთვნილი მატერიალური უზრუნველყოფა.
რას მოიცავს ალიმენტის აღსრულების მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს ყველა ეტაპს სასამართლო გადაწყვეტილების მიღებიდან თანხის ჩარიცხვამდე:
- სააღსრულებო ფურცლის მოპოვება: სასამართლოდან სააღსრულებო ფურცლის გამოთხოვა და მისი წარდგენა აღსრულების ბიუროში.
- აღმასრულებელთან კომუნიკაცია: საქმის წარმოების მუდმივი მონიტორინგი, შუამდგომლობების წარდგენა დამაჩქარებელი ღონისძიებების მოთხოვნით.
- ქონების მოძიება: მოვალის რეგისტრირებული ქონების (უძრავი ქონება, ავტომობილები) და საბანკო ანგარიშების მოძიება და დაყადაღება.
- შეზღუდვების დაწესება: მოთხოვნა, რომ მოვალეს აეკრძალოს საზღვარგარეთ გასვლა, იარაღის ტარება ან შეუჩერდეს მართვის მოწმობა დავალიანების დაფარვამდე.
- მოვალეთა რეესტრი: მოვალის რეგისტრაცია მოვალეთა რეესტრში, რაც მას უზღუდავს ფინანსურ ტრანზაქციებს და სესხის აღებას.
აღსრულების პრობლემები ხშირად დგება შემდეგი სცენარების დროს:
პირველი სცენარია „არაოფიციალური შემოსავალი“. მამა მუშაობს ხელზე ანაზღაურებით და ბანკში ფული არ ერიცხება. ამ შემთხვევაში, ადვოკატი მუშაობს აღმასრულებელთან, რათა დაყადაღდეს მისი ქონება (მანქანა, მიწა) ან მოხდეს შემოსავლის ირიბი დადასტურება.
მეორე შემთხვევაა ქონების გადამალვა. მოვალე ცდილობს ქონება ნათესავებზე გადააფორმოს. იურისტი ეხმარება კრედიტორს ამ ტრანზაქციების გაბათილებაში და ქონების უკან დაბრუნებაში აღსრულების მიზნით.
მესამე სცენარია ემიგრაცია. მოვალე საზღვარგარეთაა. თუ მას საქართველოში დარჩა ქონება, აღსრულება მიექცევა ამ ქონებას. თუ არა, შესაძლებელია საერთაშორისო აღსრულების მექანიზმების ჩართვა (ჰააგის კონვენციის ფარგლებში), რაც რთული, მაგრამ შესაძლებელი პროცესია.
მეოთხე სიტუაციაა მცირე გადარიცხვები. მოვალე რიცხავს თვეში 10-20 ლარს, რათა არ ჩაითვალოს „ბოროტად თავის არიდებად“. იურისტი დაგეხმარებათ დაამტკიცოთ, რომ ეს არ არის ვალდებულების შესრულება და მოითხოვოთ იძულებითი ზომები.
ალიმენტის აღსრულება რეგულირდება სპეციალური კანონმდებლობით:
- კანონი „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“: განსაზღვრავს აღსრულების წესებს, იძულებით ღონისძიებებს და აღმასრულებლის უფლებამოსილებას.
- სამოქალაქო კოდექსი: ადგენს ალიმენტის ვალდებულების პრიორიტეტულობას სხვა ვალებთან შედარებით.
- სისხლის სამართლის კოდექსი (მუხლი 381): ითვალისწინებს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას (მათ შორის პატიმრობას) სასამართლო გადაწყვეტილების შეუსრულებლობისთვის.
მას შემდეგ, რაც სასამართლო გასცემს სააღსრულებო ფურცელს, კრედიტორი მიმართავს აღსრულების ბიუროს. აღმასრულებელი აძლევს მოვალეს 7 დღეს ნებაყოფლობითი შესრულებისთვის. თუ გადახდა არ მოხდა, იწყება იძულებითი აღსრულება: ყადაღდება ანგარიშები და ქონება. თუ ხელფასი ფიქსირებულია, დამსაქმებელს ეგზავნება მოთხოვნა თანხის ჩამოჭრაზე. თუ ქონება არ იძებნება, შესაძლოა დადგინდეს შეზღუდვები (საზღვრის კვეთა). უკიდურეს შემთხვევაში, საქმე გადაეცემა პროკურატურას სისხლისსამართლებრივი დევნის დასაწყებად.
ალიმენტის აღსრულება ხშირად წლობით იწელება ბიუროკრატიის გამო. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ „აამოძრაონ“ გაჩერებული საქმეები და აიძულონ სისტემა იმუშაოს თქვენი შვილის ინტერესებისთვის. ნუ მისცემთ უფლებას მოვალეს, დაუსჯელად დაარღვიოს კანონი.