საქორწინო ქონების გაყოფა განქორწინების პროცესის ერთ-ერთი ყველაზე რთული და სტრესული ეტაპია, რომელსაც ხშირად თან ახლავს მწვავე დავა მეუღლეებს შორის. საქართველოში კანონმდებლობა ითვალისწინებს მეუღლეთა თანასაკუთრების პრინციპს, რაც გულისხმობს, რომ ქორწინების განმავლობაში შეძენილი ქონება წარმოადგენს ორივე მეუღლის საერთო საკუთრებას, მიუხედავად იმისა, თუ ვის სახელზეა იგი რეგისტრირებული ან ვინ იხდიდა თანხას. თუმცა, ამ მარტივი პრინციპის მიღმა იმალება უამრავი სამართლებრივი ნიუანსი: რა ითვლება ინდივიდუალურ საკუთრებად? როგორ იყოფა ბიზნესწილები? რა ბედი ეწევა საერთო ვალებს? ეს საკითხები მოითხოვს ღრმა იურიდიულ ანალიზს და სწორ სტრატეგიას, რათა განქორწინების შემდეგ არ დარჩეთ თქვენი კუთვნილი წილის გარეშე.
ქონების გაყოფა არ ეხება მხოლოდ უძრავ ქონებას; ის მოიცავს საბანკო ანგარიშებს, აქციებს, საავტორო უფლებებს, ძვირფასეულობას და სამომავლო შემოსავლებსაც კი გარკვეულ შემთხვევებში. იურიდიული დახმარების გარეშე, მხარეები ხშირად უშვებენ შეცდომებს: ვერ აფიქსირებენ ქონების რეალურ ღირებულებას, ვერ ახდენენ დამალული აქტივების იდენტიფიცირებას ან ხელს აწერენ არახელსაყრელ შეთანხმებებს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ფინანსურ ინტერესებს და უზრუნველყოფენ აქტივების სამართლიან გადანაწილებას.
რას მოიცავს საქორწინო ქონების გაყოფის მომსახურება?
ეს სერვისი არის კომპლექსური და მოიცავს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას მოლაპარაკებებიდან სასამართლო აღსრულებამდე:
- ქონების იდენტიფიკაცია და აუდიტი: ყველა არსებული აქტივის მოძიება, მათ შორის იმ ქონების, რომელიც მეორე მეუღლემ შესაძლოა გადამალა ან სხვის სახელზე გადააფორმა.
- ინდივიდუალური და საერთო ქონების გამიჯვნა: იმის დადგენა, თუ რომელი ქონება იქნა შეძენილი ქორწინებამდე ან მიღებული მემკვიდრეობით/ჩუქებით (რაც არ იყოფა) და რომელია თანასაკუთრება.
- ბიზნესის და წილების გაყოფა: კომპანიის აქტივების შეფასება და მეუღლის წილის განსაზღვრა, რაც ხშირად მოითხოვს ფინანსურ ექსპერტიზას.
- ვალებისა და იპოთეკის განაწილება: სასესხო ვალდებულებების სამართლიანი გაყოფა, რათა ერთ მეუღლეს არ დააწვეს მთელი ფინანსური ტვირთი.
- საქორწინო კონტრაქტის ანალიზი: თუ არსებობს საქორწინო ხელშეკრულება, მისი პირობების შესრულების მონიტორინგი ან გასაჩივრება, თუ ის კანონს ეწინააღმდეგება.
ქონებრივი დავები ხშირად ვითარდება შემდეგი სცენარებით:
პირველი სცენარია „დამალული შემოსავლები“. მეუღლე, რომელიც მართავს საოჯახო ბიზნესს ან აქვს მაღალი შემოსავალი, ცდილობს შეამციროს ქონების ღირებულება განქორწინებამდე, გადასცემს აქტივებს ნათესავებს ან ხსნის ფულს ანგარიშებიდან. ადვოკატი მუშაობს ამ ტრანზაქციების ბათილად ცნობაზე.
მეორე შემთხვევაა იპოთეკით დატვირთული ბინა. წყვილმა შეიძინა ბინა იპოთეკით, მაგრამ განქორწინებისას ვერ თანხმდებიან: გაყიდონ ბინა და გაიყონ თანხა, თუ ერთმა დაიტოვოს ბინა და გადაიბაროს სესხი. ეს მოითხოვს ბანკთან მოლაპარაკებას და იურიდიულ გაფორმებას.
მესამე სცენარია „საჩუქარი“. ერთ-ერთი მეუღლე ამტკიცებს, რომ ბინა მას მშობლებმა აჩუქეს და ამიტომ არ იყოფა, მეორე კი ამტკიცებს, რომ ბინა საერთო ფულით გარემონტდა, რამაც მისი ღირებულება გაზარდა. კანონით, თუ ინდივიდუალური ქონების ღირებულება მნიშვნელოვნად გაიზარდა საერთო ხარჯებით, ის შეიძლება გახდეს თანასაკუთრება.
მეოთხე სიტუაციაა ავტომობილის გაყოფა. ხშირად ავტომობილი მხოლოდ ერთია და მისი ფიზიკური გაყოფა შეუძლებელია. სასამართლო ან ადგენს კომპენსაციის გადახდას, ან ავალდებულებს მხარეებს გაყიდონ ნივთი და გაიყონ თანხა.
ქონების გაყოფის პროცესი რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით:
- საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (მუხლები 1158-1171): განსაზღვრავს მეუღლეთა თანასაკუთრების ცნებას. კოდექსის მიხედვით, მეუღლეთა მიერ ქორწინების განმავლობაში შეძენილი ქონება წარმოადგენს მათ საერთო საკუთრებას (თუ საქორწინო კონტრაქტით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული).
- სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი: ადგენს ქონებრივი დავის განხილვის წესებს, მტკიცების ტვირთს და საპროცესო ვადებს (ხანდაზმულობის ვადა განქორწინების შემდეგ ქონების გაყოფაზე არის 3 წელი).
- კანონი „საჯარო რეესტრის შესახებ“: მნიშვნელოვანია უძრავი ქონების საკუთრების უფლების რეგისტრაციისა და ყადაღის დადების პროცედურებისთვის.
პროცესი იწყება კონსულტაციითა და აქტივების ინვენტარიზაციით. ადვოკატი აგროვებს ინფორმაციას უძრავ-მოძრავ ქონებაზე. შემდეგი ეტაპია მოლაპარაკება — იურისტები ცდილობენ შეადგინონ მორიგების აქტი, რაც ზოგავს დროს და ხარჯებს. თუ შეთანხმება ვერ ხერხდება, მზადდება სარჩელი სასამართლოში. პარალელურად, ხშირად მოთხოვნილია ქონებაზე ყადაღის დადება, რათა მეორე მხარემ არ გაასხვისოს ის დავის დასრულებამდე. სასამართლო პროცესი მოიცავს ქონების შეფასებას (ექსპერტიზას) და წილების განსაზღვრას. საბოლოო გადაწყვეტილების შემდეგ იწყება აღსრულების ეტაპი — ქონების რეგისტრაციის შეცვლა ან იძულებითი გაყიდვა.
ქონებრივი დავები მოითხოვს არა მხოლოდ საოჯახო სამართლის, არამედ სამოქალაქო, კორპორატიული და საბანკო სამართლის ღრმა ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ მრავალმხრივი გამოცდილება რთული აქტივების გაყოფაში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, მაქსიმალურად დაიცვათ თქვენი საკუთრება და მიიღოთ ის, რაც კანონიერად გეკუთვნით.