სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას მიღებული ტრავმა ან ჯანმრთელობის დაზიანება დასაქმებულს ანიჭებს უფლებას, მოითხოვოს ზიანის ანაზღაურება. საქართველოში არ არსებობს ცალკე „მუშათა კომპენსაციის“ (Workers' Comp) სახელმწიფო სადაზღვევო ფონდი (როგორც აშშ-ში ან ევროპის ზოგიერთ ქვეყანაში), ამიტომ კომპენსაციის საკითხები რეგულირდება სამოქალაქო და შრომის კოდექსებით, რაც პროცესს უფრო რთულს და შეჯიბრებითს ხდის. კომპენსაცია მოიცავს არა მხოლოდ მკურნალობის ხარჯებს, არამედ მიუღებელ შემოსავალს, შრომისუუნარობის პერიოდის ანაზღაურებას და მორალური ზიანის კომპენსაციას. ხშირ შემთხვევაში, დამსაქმებლები ცდილობენ თავი აარიდონ პასუხისმგებლობას და შემთხვევა დააბრალონ დასაქმებულის „დაუდევრობას“. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია სამართლიანი კომპენსაციის მისაღებად.
Legal.ge-ს პლატფორმა გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან შრომით დავებსა და ზიანის ანაზღაურების საქმეებზე. მომსახურება მოიცავს:
- საქმის შეფასებას და მტკიცებულებების შეგროვებას: სამედიცინო დოკუმენტაციის, შემთხვევის ოქმისა (ფორმა N1) და ექსპერტიზის დასკვნების მოპოვება დამსაქმებლის ბრალეულობის ან ვალდებულების დასამტკიცებლად.
- კომპენსაციის გაანგარიშებას: მკურნალობის ხარჯების, რეაბილიტაციის, მედიკამენტების და დაკარგული ხელფასის ზუსტი კალკულაცია.
- მოლაპარაკებას დამსაქმებელთან და სადაზღვევო კომპანიასთან: დავის სასამართლოს გარეშე მოგვარების მცდელობა მაქსიმალური ანაზღაურების მისაღებად.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: სარჩელის შეტანა და ინტერესების დაცვა მატერიალური და მორალური ზიანის, ასევე ყოველთვიური სარჩოს (პენსიის) დაკისრების მოთხოვნით.
- პროფესიული დაავადებების შემთხვევებს: კომპენსაციის მოთხოვნა ისეთი ზიანისთვის, რომელიც დროთა განმავლობაში განვითარდა მავნე სამუშაო პირობების გამო.
კომპენსაციის მოთხოვნა აქტუალურია მძიმე და სარისკო პროფესიებში. მაგალითად, მშენებლობაზე დასაქმებული ვარდება ხარაჩოდან უსაფრთხოების ნორმების დარღვევის გამო; მაღაროელი იღებს ფილტვების დაავადებას მრავალწლიანი მუშაობის შედეგად; ან ოფისის თანამშრომელი ზიანდება გაუმართავი ელექტროგაყვანილობის გამო. კანონი იცავს დასაქმებულს მაშინაც კი, თუ მას არ ჰქონდა გაფორმებული წერილობითი კონტრაქტი, ფაქტობრივი შრომითი ურთიერთობის დადასტურების გზით.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“ (დელიქტური ვალდებულებები) და „ორგანული კანონი შრომის უსაფრთხოების შესახებ“. კანონი ადგენს, რომ დამსაქმებელი ვალდებულია აანაზღაუროს ზიანი, თუ ის გამოწვეულია მისი ბრალეულობით (მაგ. უსაფრთხოების წესების შეუსრულებლობა) ან თუ ზიანი გამომდინარეობს მომეტებული საფრთხის წყაროდან (მაგ. მანქანა-დანადგარები), მიუხედავად ბრალისა. მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ კომპენსაცია ეკუთვნის გარდაცვლილი თანამშრომლის ოჯახსაც (მარჩენალდაკარგულებს).
პროცესი იწყება სამედიცინო დახმარების მიღებით და შემთხვევის ოფიციალური რეგისტრაციით. ადვოკატი ამოწმებს, სწორად შეავსო თუ არა დამსაქმებელმა ფორმა N1. შემდეგ იგზავნება პრეტენზია დამსაქმებელთან. თუ შეთანხმება არ შედგა, საქმე გადადის სასამართლოში. ადვოკატის მიზანია დაამტკიცოს მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი სამუშაოსა და დაზიანებას შორის.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ჯანმრთელობას და ფინანსურ კეთილდღეობას. ტრავმა არ უნდა ნიშნავდეს სიღარიბეს; ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან მიიღოთ ის კომპენსაცია, რომელიც კანონით გეკუთვნით.