უბედური შემთხვევის მოკვლევა არის მკაცრად რეგლამენტირებული პროცედურა, რომელიც უნდა ჩატარდეს ყველა იმ შემთხვევაში, როდესაც სამუშაო სივრცეში ადამიანი დაშავდა ან გარდაიცვალა. ეს არ არის უბრალოდ ფაქტების დადგენა; ეს არის იურიდიული პროცესი, რომელიც განსაზღვრავს პასუხისმგებლობას. მოკვლევაში ჩართულია როგორც კომპანიის შიდა კომისია, ისე სახელმწიფო შრომის ინსპექცია. არასწორად ჩატარებული მოკვლევა, არასრულყოფილად შევსებული ოქმები (ფორმა N1/N2) ან მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დამახინჯება შეიძლება გახდეს კომპანიის დაჯარიმების, სისხლისსამართლებრივი დევნის ან, პირიქით, დასაქმებულის უფლებების შელახვის საფუძველი.
Legal.ge გთავაზობთ დამოუკიდებელი ექსპერტებისა და იურისტების მომსახურებას, რომლებიც უზრუნველყოფენ ობიექტურ და კვალიფიციურ მონაწილეობას მოკვლევის პროცესში. მომსახურება განკუთვნილია როგორც დამსაქმებლებისთვის, ისე დაზარალებულებისთვის და მოიცავს:
- დამოუკიდებელი გამოძიება: ალტერნატიული მოკვლევის ჩატარება, ფაქტების მოძიება, მოწმეთა გამოკითხვა და შემთხვევის ადგილის ტექნიკური ანალიზი.
- მოკვლევის კომისიაში წარმომადგენლობა: დაზარალებულის ან დამსაქმებლის ინტერესების დაცვა ოფიციალურ კომისიაში, რათა დასკვნა იყოს ობიექტური.
- დოკუმენტაციის მომზადება: მოკვლევის ოქმების (ფორმა N1 მსუბუქი/საშუალო/მძიმე შემთხვევებისთვის) სწორად შევსება კანონმდებლობის მოთხოვნების დაცვით.
- ურთიერთობა შრომის ინსპექციასთან: სახელმწიფო ინსპექტორებთან კომუნიკაცია, მათი დასკვნების ანალიზი და საჭიროების შემთხვევაში — გასაჩივრება.
- გამომწვევი მიზეზების ანალიზი (Root Cause Analysis): ტექნიკური და ორგანიზაციული ხარვეზების იდენტიფიცირება, რამაც გამოიწვია უბედური შემთხვევა.
მოკვლევის სერვისი აუცილებელია რთულ შემთხვევებში. მაგალითად, სამშენებლო ობიექტზე ჩამოვარდა ამწე, რასაც მსხვერპლი მოჰყვა. სახელმწიფო ინსპექცია და პოლიცია იწყებს გამოძიებას. კომპანიას სჭირდება იურისტი, რომელიც დაამტკიცებს, რომ უსაფრთხოების ნორმები დაცული იყო და ინციდენტი ტექნიკურმა წუნმა გამოიწვია. მეორე მხრივ, დაღუპულის ოჯახს სჭირდება ადვოკატი, რომელიც უზრუნველყოფს, რომ მოკვლევის აქტში ზუსტად აისახოს დამსაქმებლის დაუდევრობა, რათა შემდგომში მოითხოვონ კომპენსაცია.
საქართველოში მოკვლევის პროცედურას არეგულირებს „საქართველოს მთავრობის დადგენილება სამუშაო სივრცეში მომხდარი უბედური შემთხვევის აღრიცხვის, მოკვლევისა და ანგარიშგების წესის დამტკიცების შესახებ“. ეს დოკუმენტი ადგენს მკაცრ ვადებს: მოკვლევა უნდა დასრულდეს განსაზღვრულ დროში, ხოლო აქტი უნდა გაიგზავნოს ინსპექციაში. მოკვლევის აქტი არის მთავარი მტკიცებულება სასამართლოში.
პროცესი იწყება შემთხვევის შეტყობინებით. შემდეგ დგება კომისია, რომელშიც სავალდებულოა შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის და დასაქმებულთა წარმომადგენლის მონაწილეობა. მძიმე და ფატალური შემთხვევებისას პროცესს უძღვება შრომის ინსპექცია. იურისტის როლია გააკონტროლოს, რომ პროცესი იყოს გამჭვირვალე და დასკვნა ემყარებოდეს ფაქტებს.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც არ დაუშვებენ სიმართლის დამალვას. ობიექტური მოკვლევა არის სამართლიანობის აღდგენის და მომავალი ტრაგედიების თავიდან აცილების წინაპირობა.