შრომითი დავა უკანონო დათხოვნის შესახებ არის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული და შედეგიანი კატეგორიის დავა საქართველოს სასამართლოებში. როდესაც დამსაქმებელი არღვევს გათავისუფლების პროცედურებს ან ათავისუფლებს თანამშრომელს დისკრიმინაციული/დაუსაბუთებელი მოტივით, დასაქმებულს აქვს ძლიერი სამართლებრივი ბერკეტი. სასამართლო პრაქტიკით, წარმატებული დავის შემთხვევაში, დასაქმებული იღებს არა მხოლოდ სამსახურში აღდგენის უფლებას, არამედ იძულებითი განაცდურის (სრული ხელფასის) ანაზღაურებას გათავისუფლების დღიდან გადაწყვეტილების აღსრულებამდე. ეს სერვისი მოიცავს როგორც დასაქმებულთა დაცვას (სარჩელის შეტანა), ისე დამსაქმებელთა წარმომადგენლობას (თავდაცვა უსაფუძვლო სარჩელებისგან).
რას მოიცავს უკანონო დათხოვნის დავების სერვისი?
Legal.ge-ს ადვოკატები სპეციალიზდებიან შრომით ლიტიგაციაში და გთავაზობენ:
- საქმის პერსპექტივის შეფასებას: გათავისუფლების ბრძანებისა და გარემოებების ანალიზი ხანდაზმულობის ვადის (30 დღე) გათვალისწინებით.
- სარჩელის მომზადებასა და შეტანას: მოთხოვნების ფორმულირება: სამსახურში აღდგენა, განაცდურის ანაზღაურება ან კომპენსაცია აღდგენის შეუძლებლობის შემთხვევაში.
- მედიაციას: სასამართლომდე ან სასამართლო პროცესის პარალელურად მხარეებთან მოლაპარაკება საქმის მორიგებით დასრულების მიზნით.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: მხარის ინტერესების დაცვა სამივე ინსტანციის სასამართლოში.
- დისკრიმინაციის ფაქტების მტკიცებას: თუ გათავისუფლება მოხდა ნიშნის (სქესი, ასაკი, ორსულობა, პოლიტიკური შეხედულება) მიხედვით, დამატებითი კომპენსაციის მოთხოვნა.
სასამართლო დავები ხშირად აღიძვრება შემდეგი დარღვევების გამო:
- ორსული ქალის გათავისუფლება: კანონით მკაცრად აკრძალული ქმედება, რომელიც თითქმის ყოველთვის მთავრდება დამსაქმებლის მარცხით.
- რეორგანიზაციის იმიტაცია: როდესაც კომპანია აცხადებს შტატების შემცირებას კონკრეტული არასასურველი თანამშრომლის გასაშვებად, რეალურად კი შტატი რჩება ან იღებენ ახალ კადრს.
- პროცედურული დარღვევები: გათავისუფლება გაფრთხილების გარეშე, ბრძანების ჩაუბარებლობა ან დასაბუთების არარსებობა.
დავის მთავარი სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს შრომის კოდექსის 48-ე და მე-2 მუხლები. კანონი ადგენს ხანდაზმულობის მკაცრ ვადას: დასაქმებულმა სარჩელი უნდა შეიტანოს 30 კალენდარული დღის განმავლობაში მას შემდეგ, რაც მიიღო გათავისუფლების ბრძანება. ამ ვადის გაშვება ხშირად ხდება სარჩელის უარყოფის საფუძველი, ამიტომ სწრაფი რეაგირება კრიტიკულია.
სასამართლოში მოქმედებს მტკიცების ტვირთის შებრუნებული წესი (მუხლი 40^1): დამსაქმებელი ვალდებულია ამტკიცოს, რომ გათავისუფლება იყო კანონიერი. თუ მან ვერ წარმოადგინა საკმარისი მტკიცებულება, სასამართლო ბათილად ცნობს ბრძანებას და აკისრებს მას განაცდურის გადახდას.
წარმატებული დავა მოითხოვს სტრატეგიულ მიდგომას:
- კონსულტაცია და ვადების შემოწმება: პირველ რიგში დგინდება, გასულია თუ არა 30 დღიანი ვადა.
- მტკიცებულებების შეგროვება: მიმოწერები, მოწმეთა ჩვენებები, შინაგანაწესი.
- სარჩელის აღძვრა: სარჩელის შეტანა საქალაქო სასამართლოში.
- აღსრულება: მოგებული პროცესის შემდეგ აღსრულების ეროვნული ბიუროს მეშვეობით კომპენსაციის მიღება.
შრომითი დავები სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს. დამსაქმებლები ხშირად ქირაობენ ძვირადღირებულ იურიდიულ ფირმებს, ამიტომ დასაქმებულს სჭირდება კვალიფიციური ადვოკატი ძალთა ბალანსის აღსადგენად. Legal.ge-ს სპეციალისტებს აქვთ ასობით მოგებული საქმის გამოცდილება, რაც ზრდის თქვენი წარმატების შანსებს ამ უთანასწორო ბრძოლაში.