შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის გაფორმება
შეიძლება თუ არა თანამშრომლის გაშვება გაფრთხილების გარეშე?
მხოლოდ მძიმე დისციპლინური გადაცდომის შემთხვევაში. სხვა საფუძვლებისთვის (ეკონომიკური, არაკომპეტენტურობა) გაფრთხილება სავალდებულოა.
რა დოკუმენტი უნდა ჩაბარდეს დასაქმებულს?
დასაქმებულს უნდა ჩაბარდეს ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ ბრძანება და წერილობითი დასაბუთება შეწყვეტის საფუძვლის შესახებ.
რამდენ ხანში უნდა ანაზღაურდეს საბოლოო ანგარიშსწორება?
საბოლოო ანგარიშსწორება უნდა მოხდეს შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტიდან არაუგვიანეს 30 დღისა, თუმცა რეკომენდებულია დაუყოვნებლივ გადახდა.
საჭიროა თუ არა "ახსნა-განმარტება" გათავისუფლებამდე?
დიახ, დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრებამდე დამსაქმებელი ვალდებულია მოსთხოვოს დასაქმებულს წერილობითი ახსნა-განმარტება.
შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის გაფორმება ერთ-ერთი ყველაზე სარისკო პროცედურაა დამსაქმებლისთვის. საქართველოს სასამართლო პრაქტიკა აჩვენებს, რომ სამსახურში აღდგენის დავების უმრავლესობას დასაქმებულები იგებენ სწორედ პროცედურული დარღვევების გამო. კანონი მოითხოვს არა მხოლოდ დასაბუთებული საფუძვლის არსებობას (მაგ. დისციპლინური გადაცდომა ან კვალიფიკაციის შეუსაბამობა), არამედ ამ საფუძვლის სწორად, წერილობით დოკუმენტირებასა და ვადების დაცვას. ნებისმიერი ხარვეზი — არასწორი მუხლის მითითება, გაფრთხილების ვადის დარღვევა ან ბრძანების დაგვიანებით ჩაბარება — შეიძლება გახდეს საფუძველი იმისა, რომ სასამართლომ დათხოვნა უკანონოდ ცნოს. ეს სერვისი უზრუნველყოფს, რომ გათავისუფლების პროცესი ჩატარდეს "ქირურგიული სიზუსტით" და კანონის სრული დაცვით.
რას მოიცავს გათავისუფლების პროცედურების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტისას:
• საფუძვლების სამართლებრივი ანალიზი: შეფასება, არის თუ არა საკმარისი მტკიცებულებები (დისციპლინური გადაცდომის ოქმები, ატესტაციის შედეგები) კონკრეტული მუხლით გათავისუფლებისთვის.
• დოკუმენტაციის მომზადება: გათავისუფლების ბრძანების, წინასწარი შეტყობინების წერილისა და საბოლოო ანგარიშსწორების აქტის შედგენა.
• დისციპლინური წარმოების მართვა: თანამშრომლისგან ახსნა-განმარტების ჩამორთმევის პროცედურის სწორად წარმართვა, რაც აუცილებელია დისციპლინური პასუხისმგებლობის დასაკისრებლად.
• საბოლოო ანგარიშსწორება: გამოუყენებელი შვებულების, მიმდინარე ხელფასისა და კანონით გათვალისწინებული კომპენსაციის ზუსტი გათვლა.
• რისკების მინიმიზაცია: პოტენციური სასამართლო დავის პერსპექტივის შეფასება და რეკომენდაციები დამატებითი მტკიცებულებების შეგროვებაზე.
იურისტის დახმარება აუცილებელია შემდეგი ტიპის გათავისუფლებების დროს:
• დისციპლინური გადაცდომა: როდესაც თანამშრომელი სისტემატურად აგვიანებს, არღვევს შინაგანაწესს ან არაეთიკურად იქცევა.
• კვალიფიკაციის შეუსაბამობა: როდესაც თანამშრომელი ვერ ასრულებს დაკისრებულ მოვალეობებს (საჭიროებს ატესტაციით ან ობიექტური კრიტერიუმებით დადასტურებას).
• გამოსაცდელი ვადის გასვლა: ხელშეკრულების შეწყვეტა გამოსაცდელი ვადის განმავლობაში, რაც შედარებით გამარტივებულ პროცედურას გულისხმობს, მაგრამ მაინც მოითხოვს დასაბუთებას.
• ხელშეკრულების ვადის ამოწურვა: ვადიანი შრომითი ხელშეკრულების არგაგრძელების სწორად გაფორმება.
შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტა რეგულირდება საქართველოს შრომის კოდექსის 37-ე, 47-ე და 48-ე მუხლებით. კოდექსი იმპერატიულად ადგენს, რომ დამსაქმებელი ვალდებულია დაასაბუთოს გადაწყვეტილება (მუხლი 37, პუნქტი 3). მტკიცების ტვირთი მთლიანად დამსაქმებელზეა — ანუ სასამართლოში მან უნდა ამტკიცოს, რომ გათავისუფლება იყო კანონიერი და არა დასაქმებულმა, რომ უკანონო იყო.
დისციპლინური გადაცდომის ან კვალიფიკაციის შეუსაბამობის გამო (მუხლი 47, პუნქტები "ზ" და "თ") გათავისუფლებისას აუცილებელია წინასწარი წერილობითი გაფრთხილება ან დისციპლინური სახდელის არსებობა ბოლო 1 წლის განმავლობაში. ეკონომიკური მიზეზით გათავისუფლებისას კი (მუხლი 47, პუნქტი "ა") სავალდებულოა არანაკლებ 30 დღით ადრე გაფრთხილება და 1 თვის კომპენსაცია.
პროცედურული სიზუსტე დაცულია შემდეგი ნაბიჯებით:
1. ქეისის შესწავლა: იურისტი ამოწმებს, არსებობს თუ არა გათავისუფლების რეალური, კანონიერი საფუძველი.
2. სტრატეგიის არჩევა: განისაზღვრება შეწყვეტის მუხლი (შეთანხმება, ვადის გასვლა, გადაცდომა).
3. დოკუმენტირება: მზადდება ყველა საჭირო იურიდიული დოკუმენტი (ბრძანება, შეტყობინება).
4. აღსრულება: დოკუმენტების ჩაბარება დასაქმებულისთვის და საბოლოო ანგარიშსწორების კონტროლი.
ბევრმა კომპანიამ დაკარგა დავა მხოლოდ იმიტომ, რომ ბრძანებაში არასწორი თარიღი მიუთითა ან დაავიწყდა გაფრთხილების წერილის გაგზავნა. Legal.ge-ს სპეციალისტები დეტალებზე ორიენტირებული მიდგომით დაგიცავენ ძვირადღირებული შეცდომებისგან. ისინი უზრუნველყოფენ, რომ ყოველი გათავისუფლება იყოს იურიდიულად "ტყვიაგაუმტარი" და მინიმუმამდე დაიყვანონ სასამართლო დავის რისკი.