უსაფრთხოების აუდიტი და ინსპექცია
სავალდებულოა თუ არა უსაფრთხოების აუდიტი ოფისებისთვის?
დიახ, „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი ვრცელდება ყველა ეკონომიკურ საქმიანობაზე, მათ შორის საოფისე სამუშაოებზეც. რისკები განსხვავებულია, მაგრამ ვალდებულება არსებობს.
რა სიხშირით უნდა ჩატარდეს აუდიტი?
რეკომენდებულია შიდა აუდიტის ჩატარება კვარტალში ერთხელ, ხოლო სრულფასოვანი გარე აუდიტის — წელიწადში ერთხელ ან სამუშაო პროცესის მნიშვნელოვანი ცვლილებისას.
რა სანქციებია უსაფრთხოების წესების დარღვევაზე?
ჯარიმები მერყეობს დარღვევის სიმძიმისა და კომპანიის ზომის მიხედვით, 100 ლარიდან 50 000 ლარამდე. კრიტიკული შეუსაბამობისას შესაძლებელია საქმიანობის შეჩერება.
შეუძლია თუ არა აუდიტორს დაწეროს რისკების შეფასების დოკუმენტი?
დიახ, აუდიტის ერთ-ერთი შედეგი ხშირად არის რისკების შეფასების დოკუმენტის განახლება ან თავიდან შექმნა, რაც კანონით სავალდებულოა.
შრომის უსაფრთხოების აუდიტი და ინსპექცია არის ფუნდამენტური პრევენციული ღონისძიება ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც მიზნად ისახავს სამუშაო გარემოს შესაბამისობის დადგენას საქართველოს კანონმდებლობასთან და საერთაშორისო სტანდარტებთან. საქართველოში შრომის უსაფრთხოების ნორმების გამკაცრებასთან ერთად, შრომის ინსპექციის სამსახურის მიერ განხორციელებული მონიტორინგი სულ უფრო ინტენსიური ხდება. დამოუკიდებელი აუდიტი კომპანიას აძლევს შესაძლებლობას, წინასწარ გამოავლინოს ხარვეზები, შეაფასოს რისკები და მიიღოს შესაბამისი ზომები მანამ, სანამ დადგება სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ან უბედური შემთხვევის ფაქტი. ეს სერვისი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია როგორც მძიმე მრეწველობისა და მშენებლობის სექტორისთვის, ასევე საოფისე და მომსახურების სფეროს ორგანიზაციებისთვის, რადგან კანონი გამონაკლისებს არ უშვებს.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული შრომის უსაფრთხოების სერტიფიცირებული სპეციალისტები და იურისტები გთავაზობთ კომპლექსურ აუდიტორულ მომსახურებას. ეს მოიცავს:
• საფრთხეების იდენტიფიცირებას და რისკების შეფასებას: სამუშაო სივრცის დეტალური დათვალიერება ფიზიკური, ქიმიური, ბიოლოგიური და ფსიქო-სოციალური საფრთხეების გამოსავლენად.
• დოკუმენტაციის აუდიტს: არსებული შრომის უსაფრთხოების პოლიტიკის, ჟურნალების, ინსტრუქტაჟების აღრიცხვისა და სხვა სავალდებულო დოკუმენტაციის შესაბამისობის შემოწმებას კანონმდებლობასთან.
• ტექნიკური აღჭურვილობის ინსპექციას: დანადგარების, კოლექტიური და ინდივიდუალური დაცვის საშუალებების (PPE) ვარგისიანობისა და სერტიფიცირების შემოწმებას.
• სახანძრო უსაფრთხოების შემოწმებას: საევაკუაციო გეგმების, ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებისა და პერსონალის მზადყოფნის შეფასებას.
• სიმულაციურ ინსპექციას: „იმიტირებული“ სახელმწიფო ინსპექციის ჩატარებას, რათა კომპანია მზად იყოს რეალური მარეგულირებელი შემოწმებისთვის.
უსაფრთხოების აუდიტის საჭიროება დგება მრავალ რეალურ სცენარში. მაგალითად, სამშენებლო კომპანია იწყებს ახალ მასშტაბურ პროექტს და სურს დარწმუნდეს, რომ უსაფრთხოების გეგმა სრულად შეესაბამება ტექნიკურ რეგლამენტებს, რათა თავიდან აიცილოს ობიექტის გაჩერება ინსპექციის მიერ. მეორე მაგალითია საწარმო, სადაც მოხდა მცირე ინციდენტი და მენეჯმენტს სურს სრულყოფილი აუდიტის ჩატარება სისტემური პრობლემების აღმოსაფხვრელად. ასევე, ოფისები და სასტუმროები ხშირად უკვეთავენ აუდიტს, რათა დარწმუნდნენ, რომ მათი სახანძრო უსაფრთხოების სისტემები და საევაკუაციო გეგმები გამართულია და პერსონალი ინფორმირებულია.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს „საქართველოს ორგანული კანონი შრომის უსაფრთხოების შესახებ“. კანონი ავალდებულებს ყველა ეკონომიკურ საქმიანობას, ჰყავდეს შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტი (შტატში ან ხელშეკრულებით) და რეგულარულად აწარმოოს რისკების შეფასება. გარდა ამისა, მოქმედებს საქართველოს მთავრობის მრავალი ტექნიკური რეგლამენტი (მაგ. სიმაღლეზე მუშაობის, მშენებლობის უსაფრთხოების შესახებ), რომელთა დარღვევაც იწვევს მძიმე ჯარიმებს (50 000 ლარამდე) ან საქმიანობის შეჩერებას. აუდიტის პროცესი ეფუძნება სწორედ ამ საკანონმდებლო აქტებსა და საერთაშორისო სტანდარტებს (ISO 45001).
პროცესი იწყება აუდიტორთა ჯგუფის ვიზიტით ობიექტზე. ისინი აკვირდებიან სამუშაო პროცესს, ესაუბრებიან თანამშრომლებს და ამოწმებენ დოკუმენტაციას. შეგროვებული ინფორმაციის საფუძველზე მზადდება დეტალური ანგარიშგება, სადაც ასახულია შეუსაბამობები („Non-conformities“) და გაწერილია რეკომენდაციები მათ გამოსასწორებლად. აუდიტორი ასევე ადგენს პრიორიტეტულ სამოქმედო გეგმას, რათა კომპანიამ უმოკლეს ვადაში აღმოფხვრას კრიტიკული საფრთხეები.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ აკრედიტებული და გამოცდილი სპეციალისტები, რომლებიც დაგეხმარებიან უსაფრთხო სამუშაო გარემოს შექმნაში. პროფესიონალური აუდიტი არ არის მხოლოდ კანონის მოთხოვნა — ეს არის ინვესტიცია ბიზნესის მდგრადობაში, რეპუტაციასა და, რაც მთავარია, ადამიანების სიცოცხლის დაცვაში.