მონაცემთა დარღვევის აღმოფხვრა და სამართლებრივი შედეგების მართვა
მონაცემთა გაჟონვის შეჩერება მხოლოდ პროცესის დასაწყისია. რეალური სამართლებრივი გამოწვევები იწყება ინციდენტის შემდეგ, როდესაც დგება ე.წ. Remediation (აღმოფხვრის) ეტაპი. ეს გულისხმობს ინციდენტით გამოწვეული ზიანის გამოსწორებას, დაზარალებულებთან ურთიერთობის მოგვარებას, კონტრაქტების გადახედვას და ორგანიზაციის შესაბამისობაში მოყვანას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული განმეორებითი დარღვევა. Breach Remediation სერვისი ფოკუსირებულია ინციდენტის შემდგომი პერიოდის ("Post-breach") სამართლებრივ "დალაგებაზე". ეს არის კრიტიკული ეტაპი, რადგან სწორედ აქ წყდება, დაეკისრება თუ არა კომპანიას სამოქალაქო პასუხისმგებლობა და შეინარჩუნებს თუ არა ის ბიზნეს პარტნიორებს.
ჩვენი პლატფორმის იურისტები გთავაზობენ კომპლექსურ მომსახურებას მონაცემთა დარღვევის შედეგების აღმოსაფხვრელად:
- დაზარალებულთა კომპენსაცია და მორიგება: მოლაპარაკებების წარმოება იმ პირებთან, ვისი მონაცემებიც გაჟონა, რათა თავიდან იქნეს აცილებული სასამართლო დავები მორალური ან მატერიალური ზიანის ანაზღაურებაზე.
- კონტრაქტების სამართლებრივი აუდიტი: თუ გაჟონვა მოხდა მომწოდებლის (ვენდორის) ბრალით, ხელშეკრულებების გადახედვა, ჯარიმების დაკისრება და რეგრესული მოთხოვნის მომზადება.
- შიდა პოლიტიკების განახლება: ინციდენტის ანალიზზე დაყრდნობით უსაფრთხოების დოკუმენტაციის დახვეწა, რათა მარეგულირებელს ეჩვენოს, რომ კომპანიამ გაკვეთილი ისწავლა.
- დისციპლინური ზომების მართვა: თუ ინციდენტი თანამშრომლის ბრალით მოხდა, შრომის კოდექსის შესაბამისად დისციპლინური პასუხისმგებლობის (გაფრთხილება, გათავისუფლება) კანონიერი გაფორმება.
- რეპუტაციული სამართალი: ცილისწამების ან არასწორი ინფორმაციის გავრცელების წინააღმდეგ სამართლებრივი ზომების მიღება, თუ ინციდენტი მედიაში დამახინჯებულად შუქდება.
პრაქტიკაში, Remediation ეტაპი ხშირად უფრო რთულია, ვიდრე თავად ინციდენტი. მაგალითად, ბანკში მომხდარი გაჟონვის შემდეგ კლიენტები ითხოვენ ბარათების შეცვლას და ზარალის ანაზღაურებას. იურისტმა უნდა შეიმუშაოს კომპენსაციის სქემა, რომელიც იქნება სამართლიანი, მაგრამ არ გააკოტრებს ბანკს. მეორე სცენარი: კომპანიას კონტრაქტი უწყდება მსხვილ პარტნიორთან მონაცემთა დაცვის გარანტიების დარღვევის გამო. იურისტი მუშაობს ნდობის აღდგენასა და ხელშეკრულების პირობების მოდიფიცირებაზე. ასევე, ხშირია შემთხვევა, როდესაც გათავისუფლებული თანამშრომელი (რომელმაც დაუშვა შეცდომა) უჩივის კომპანიას უკანონო გათავისუფლებისთვის. Remediation სერვისი უზრუნველყოფს, რომ გათავისუფლება იყოს დოკუმენტურად გამართული.
აღნიშნულ პროცესს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (ზიანის ანაზღაურება), შრომის კოდექსი და "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონი (ანგარიშვალდებულება). მარეგულირებელი ხშირად ითხოვს "გამოსწორების გეგმას" (Remediation Plan), რომლის შესრულებაც აუცილებელია შემოწმების წარმატებით დასასრულებლად.
იურისტთან მუშაობა ამ ეტაპზე მიზნად ისახავს სტაბილურობის აღდგენას. იურისტი ატარებს "Post-mortem" ანალიზს (რა მოხდა და რატომ), ამზადებს სამართლებრივ დასკვნას და ეხმარება მენეჯმენტს სწორი გადაწყვეტილებების მიღებაში. ეს არის გზა კრიზისიდან ნორმალურ სამუშაო რეჟიმამდე.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებთან, რომლებსაც შეუძლიათ კრიზისის შემდგომი სიტუაციის ეფექტური მართვა. ინციდენტი უკვე მოხდა, ახლა მთავარია შედეგების მინიმიზაცია. აღადგინეთ ნდობა და კანონიერება ჩვენი ექსპერტების დახმარებით.