პირდაპირი მარკეტინგი და მონაცემთა დაცვა
შეიძლება თუ არა ცივი ზარების (Cold Calling) განხორციელება?
ფიზიკურ პირებთან ცივი ზარები სარეკლამო მიზნით აკრძალულია წინასწარი თანხმობის გარეშე. B2B სექტორში რეგულაცია ოდნავ უფრო ლიბერალურია, მაგრამ სიფრთხილეს მოითხოვს.
რა უნდა გავაკეთო, თუ მომხმარებელმა უარი თქვა SMS-ზე?
თქვენ ვალდებული ხართ დაუყოვნებლივ (არაუგვიანეს 7 სამუშაო დღისა) ამოიღოთ მისი ნომერი სარეკლამო სიიდან და შეწყვიტოთ შეტყობინებების გაგზავნა.
საკმარისია თუ არა ზეპირი თანხმობა?
ზეპირი თანხმობა შეიძლება იყოს ვალიდური, თუ ის ჩაიწერება (მაგ. ქოლ-ცენტრში) და შესაძლებელია მისი დამტკიცება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, უმჯობესია წერილობითი ან ელექტრონული ფორმა.
შეიძლება თუ არა ერთი თანხმობის გამოყენება ყველა პროდუქტზე?
თანხმობა უნდა იყოს კონკრეტული. თუ მომხმარებელმა თანხმობა მოგცათ მხოლოდ ბანკის სიახლეებზე, არ შეიძლება მას გაუგზავნოთ დაზღვევის რეკლამა, თუ ეს ცალკე არ იყო შეთანხმებული.
პირდაპირი მარკეტინგი და მონაცემთა დაცვა არის სფერო, სადაც ბიზნესის სურვილი, მიაწვდინოს ხმა მომხმარებელს, ხშირად ეჯახება კანონის მკაცრ მოთხოვნებს. საქართველოში SMS-რეკლამა და ელექტრონული ფოსტის მარკეტინგი (Direct Marketing) რეგულირდება „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონით. მთავარი პრინციპი მარტივია: თქვენ არ გაქვთ უფლება გაუგზავნოთ ადამიანს სარეკლამო ხასიათის შეტყობინება, თუ არ გაქვთ მისი წინასწარი, ნებაყოფლობითი და ინფორმირებული თანხმობა. მიუხედავად ამისა, სპამი (Spam) კვლავ რჩება ერთ-ერთ ყველაზე გავრცელებულ დარღვევად, რაც იწვევს მომხმარებელთა გაღიზიანებას და კომპანიების დაჯარიმებას. კანონი ასევე მკაცრად იცავს ბავშვებს და კრძალავს არასრულწლოვნებზე გათვლილ პირდაპირ მარკეტინგს მშობლის თანხმობის გარეშე.
კანონმდებლობა ასევე ავალდებულებს კომპანიებს, უზრუნველყონ ეფექტური მექანიზმი უარის თქმისთვის (Opt-out). თუ მომხმარებელს არ შეუძლია მარტივად შეწყვიტოს რეკლამის მიღება (მაგ. SMS Off კოდით), ეს ავტომატურად ითვლება კანონდარღვევად. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც დაეხმარებიან თქვენს მარკეტინგულ გუნდს აწარმოოს კამპანიები ლეგალურად, მაღალი კონვერსიით და ჯარიმების გარეშე.
რას მოიცავს მარკეტინგული მონაცემების სერვისი?
სერვისი ფოკუსირებულია სარეკლამო კომუნიკაციის ლეგალიზებაზე:
• ბაზების აუდიტი: არსებული საკონტაქტო ბაზების შემოწმება — საიდან იქნა მოპოვებული ნომრები და არის თუ არა თანხმობა ვალიდური.
• SMS/Email შაბლონების შემოწმება: სარეკლამო ტექსტების რევიზია, რათა დარწმუნდეთ, რომ მასში მითითებულია გამგზავნი და უარის თქმის გზა.
• თანხმობის შეგროვების სტრატეგია: ლეგალური გზების შემუშავება ბაზის გასაზრდელად (მაგ. ლოიალობის ბარათები, ვებგვერდის ფორმები).
• ხელშეკრულებები პროვაიდერებთან: სარეკლამო სააგენტოებთან და SMS აგრეგატორებთან კონტრაქტებში მონაცემთა დაცვის გარანტიების ჩადება.
• პროფაილინგი და თარგეთირება: მომხმარებლის ქცევის ანალიზზე დაფუძნებული რეკლამის სამართლებრივი ასპექტები.
• ქუქი-ფაილების მართვა: მარკეტინგული ქუქიების (Facebook Pixel, Google Ads) გამოყენების კანონიერება.
მარკეტერები ხშირად უშვებენ კრიტიკულ შეცდომებს:
• საჯარო ნომრების გამოყენება: კომპანია იღებს ნომრებს Facebook-დან ან განცხადებების საიტიდან და უგზავნის რეკლამას. ეს უკანონოა, რადგან ნომრის საჯაროობა არ ნიშნავს თანხმობას რეკლამაზე.
• ბაზების ყიდვა: კომპანია ყიდულობს „გადახდის აპარატების ბაზას“. ეს არის უხეში დარღვევა, რადგან მონაცემები შეგროვდა სხვა მიზნით.
• უარის თქმის იგნორირება: მომხმარებელმა გააგზავნა SMS Off კოდი, მაგრამ რეკლამა მაინც მისდის. ეს ტექნიკური გაუმართაობა იურიდიულ პასუხისმგებლობას არ ხსნის.
• არამკაფიო იდენტიფიკაცია: SMS-ის გამგზავნად მითითებულია „SALE“ ან „OFFER“ კომპანიის სახელის ნაცვლად, რაც მომხმარებელს ართმევს საშუალებას გაიგოს, ვინ ამუშავებს მის მონაცემებს.
სამართლებრივი ჩარჩო: თანხმობა და უარი
საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ ადგენს, რომ პირდაპირი მარკეტინგისთვის თანხმობა უნდა იყოს გაცემული აქტიური მოქმედებით (წერილობით, ელექტრონულად). ე.წ. „ჩუმად თანხმობა“ ან წინასწარ მონიშნული უჯრა (Pre-ticked box) არ არის ვალიდური. ასევე, მონაცემთა დამმუშავებელი ვალდებულია შეწყვიტოს მონაცემთა დამუშავება მომხმარებლის მოთხოვნიდან არაუგვიანეს 7 სამუშაო დღისა. კანონის დარღვევა იწვევს სოლიდურ ჯარიმას თითოეული დარღვევისთვის.
1. ანალიზი: მარკეტინგული არხების (SMS, Email, Calls) მიმოხილვა.
2. გაწმენდა: უკანონოდ მოპოვებული ან ვადაგასული კონტაქტების წაშლა ბაზიდან.
3. Opt-in/Opt-out: ტექნიკური პროცესის გამართვა IT და მარკეტინგის გუნდთან ერთად.
4. მონიტორინგი: პერიოდული შემოწმება, მუშაობს თუ არა უარის თქმის მექანიზმი.
არალეგალური მარკეტინგი აზიანებს ბრენდის რეპუტაციას და იწვევს მომხმარებლის აგრესიას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან ააგოთ კომუნიკაცია ნდობაზე და პატივისცემაზე. კანონიერი მარკეტინგი უფრო ეფექტურია, რადგან თქვენ ესაუბრებით იმ აუდიტორიას, რომელსაც რეალურად სურს თქვენი სიახლეების მიღება. დაიცავით თქვენი ბიზნესი სპამის იარლიყისა და ჯარიმებისგან.