კონკურენციის სამართლის კონსულტაცია
ვრცელდება თუ არა „კონკურენციის შესახებ“ კანონი არასამთავრობო ორგანიზაციებზე?
დიახ, თუ არასამთავრობო ორგანიზაცია ეწევა ეკონომიკურ საქმიანობას (მაგ. სოციალური საწარმო, სერვისების ან პროდუქციის გაყიდვა), ის კანონის მიზნებისთვის განიხილება „ეკონომიკურ აგენტად“. შესაბამისად, ვალდებული ხართ დაიცვათ სამართლიანი კონკურენციის წესები, არ დადოთ კარტელური გარიგებები და არ გამოიყენოთ დომინირებული მდგომარეობა ბოროტად.
რა არის „ბიდ რიგინგი“ და როგორ ავირიდოთ თავიდან?
„ბიდ რიგინგი“ არის ტენდერში მონაწილეებს შორის ფარული შეთანხმება (მაგ. ფასების ხელოვნურად გაზრდა ან გამარჯვებულის წინასწარ განსაზღვრა). ეს მძიმე დარღვევაა და ითვალისწინებს სოლიდურ ჯარიმებს. ჩვენი კონსულტაცია დაგეხმარებათ სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობისას იმოქმედოთ დამოუკიდებლად და თავიდან აიცილოთ ქმედებები, რომლებიც შეიძლება შეთანხმებულად ჩაითვალოს.
როდის ითვლება რეკლამა არაკეთილსინდისიერად?
რეკლამა არაკეთილსინდისიერია, თუ ის შეცდომაში შეჰყავს მომხმარებელს ან უსაფუძვლოდ აკნინებს კონკურენტს. მაგალითად, თუ აცხადებთ, რომ თქვენი სოციალური საწარმოს პროდუქტი „საუკეთესოა“ ან „ერთადერთია“ სათანადო მტკიცებულების გარეშე, ან იყენებთ სხვის სავაჭრო ნიშანს. ჩვენ ვამოწმებთ თქვენს მარკეტინგულ მასალებს, რათა დაცული იყოთ დავებისგან.
რა ხდება სოციალური საწარმოების შერწყმის დროს?
თუ ორი ან მეტი მსხვილი სოციალური საწარმო ერთიანდება და მათი ჯამური ბრუნვა კანონით დადგენილ ზღვარს აღემატება, ეს ითვლება კონცენტრაციად. ასეთ შემთხვევაში აუცილებელია კონკურენციის სააგენტოს წინასწარი წერილობითი თანხმობა. შეტყობინების გარეშე შერწყმა იწვევს დაჯარიმებას და ტრანზაქციის ბათილობას.
კონკურენციის სამართლის კონსულტაცია წარმოადგენს კრიტიკულად მნიშვნელოვან იურიდიულ მომსახურებას როგორც ბიზნეს სექტორისთვის, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც ჩართულნი არიან ეკონომიკურ საქმიანობაში (სოციალური საწარმოები). საქართველოში კონკურენციის დაცვის მექანიზმები ყოველწლიურად ძლიერდება, ხოლო საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს უფლებამოსილებები იზრდება. არასამთავრობო ორგანიზაციები ხშირად შეცდომით მიიჩნევენ, რომ მათზე არ ვრცელდება „კონკურენციის შესახებ“ კანონი, თუმცა, თუ ორგანიზაცია ახორციელებს სამეწარმეო საქმიანობას (მაგალითად, ყიდის მომსახურებას ან პროდუქციას), ის ხდება ეკონომიკური აგენტი და ვალდებულია დაიცვას სამართლიანი კონკურენციის წესები. ეს მოიცავს დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების აკრძალვას, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის დაუშვებლობას და სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობისას შეთანხმებული ქმედებების (კარტელური გარიგებების) თავიდან აცილებას.
აღნიშნული მომსახურება ფარავს კონკურენციის სამართლის ყველა ასპექტს და მოიცავს:
• ორგანიზაციის საქმიანობის შესაბამისობის აუდიტს „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონთან;
• კონსულტაციას სახელმწიფო დახმარების (სუბსიდიების, გრანტების) მიღებისას კონკურენციის პრინციპების დაცვაზე;
• არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტებზე (მაგ. შეცდომაში შემყვანი რეკლამა, სხვისი ინტელექტუალური საკუთრების გამოყენება) რეაგირებას;
• წარმომადგენლობას კონკურენციის სააგენტოში დავების განხილვისას;
• შერწყმისა და კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების მომზადებას (თუ სოციალური საწარმოები ერთიანდებიან);
• სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობისას „ბიდ რიგინგის“ (ტენდერში შეთანხმებული ქმედების) რისკების პრევენციას.
სპეციალისტების დახმარება უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ეკონომიკური აქტივობა იყოს კანონიერი და დაცული მაღალი ჯარიმებისგან.
კონკურენციის სამართლის კონსულტაცია საჭიროა სხვადასხვა პრაქტიკულ სიტუაციაში. მაგალითად, რამდენიმე მსხვილი არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომლებიც მუშაობენ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დასაქმებაზე, გადაწყვეტს გააერთიანოს თავისი სოციალური საწარმოები. ასეთი გაერთიანება შეიძლება ჩაითვალოს კონცენტრაციად და საჭიროებდეს წინასწარ თანხმობას სააგენტოსგან. მეორე სცენარია, როდესაც ორგანიზაცია იღებს ექსკლუზიურ უფლებას სახელმწიფოსგან რაიმე სერვისის მიწოდებაზე — აქ შეიძლება დადგეს სახელმწიფო დახმარების კანონიერების საკითხი. ასევე, ხშირია დავები არაკეთილსინდისიერ რეკლამაზე, როდესაც ერთი ორგანიზაცია თავის მარკეტინგულ კამპანიაში უსაფუძვლოდ აკნინებს კონკურენტის საქმიანობას. ასეთ დროს კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა აუცილებელია რეპუტაციისა და ბაზრის წილის დასაცავად.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონს, რომელიც არეგულირებს ეკონომიკურ აგენტებს შორის ურთიერთობებს. მნიშვნელოვანია ასევე „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი, რადგან კონკურენციისა და მომხმარებლის უფლებების დარღვევა ხშირად თანხვედრაშია. სახელმწიფო შესყიდვების კუთხით რელევანტურია „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონი და კონკურენციის სააგენტოს ნორმატიული აქტები. იურისტი გეხმარებათ ამ რეგულაციების სწორ ინტერპრეტაციაში, რათა არ მოხდეს თქვენი ქმედების ანტიკონკურენციულად კვალიფიცირება.
მუშაობის პროცესი იწყება კლიენტის საქმიანობის ანალიზით: რა ბაზარზე ოპერირებს ის? ვინ არიან კონკურენტები? რა ტიპის შეთანხმებებს დებს პარტნიორებთან? იურისტი ამოწმებს ხელშეკრულებებს, რათა გამოირიცხოს ისეთი პუნქტები, რომლებიც ზღუდავს კონკურენციას (მაგ. ფასების ფიქსირება). დავის არსებობის შემთხვევაში, მზადდება საჩივარი ან შესაგებელი კონკურენციის სააგენტოსთვის. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი ბიზნეს ინტერესები და იმოქმედოთ სამართლიანი თამაშის წესებით.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც გაძლევთ წვდომას კონკურენციის სამართლის ვიწრო სპეციალიზაციის იურისტებთან. ეს სფერო მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ეკონომიკურ ცოდნასაც. დაიცავით თქვენი ორგანიზაცია სანქციებისგან და უზრუნველყავით ჯანსაღი კონკურენცია Legal.ge-ს ექსპერტებთან ერთად.