მოხალისეობა სამოქალაქო საზოგადოების ქვაკუთხედია, თუმცა მისი სამართლებრივი გაფორმება ხშირად ყურადღების მიღმა რჩება. საქართველოს კანონმდებლობა მკაფიოდ განასხვავებს მოხალისეობას შრომითი ურთიერთობისგან. არასწორად გაფორმებული მოხალისეობა შეიძლება ჩაითვალოს ფარულ დასაქმებად, რასაც მოჰყვება საგადასახადო ჯარიმები და შრომითი დავები. მეორე მხრივ, მოხალისეების დაუცველობა ქმნის რისკებს როგორც თავად მოხალისისთვის (მაგ. უსაფრთხოების კუთხით), ისე ორგანიზაციისთვის (მაგ. კონფიდენციალური ინფორმაციის გაჟონვა). კანონი „მოხალისეობის შესახებ“ ადგენს „მასპინძელი ორგანიზაციის“ ვალდებულებებს და მოხალისის უფლებებს, მათ შორის ხარჯების ანაზღაურების წესს. სწორედ ამიტომ, წერილობითი ხელშეკრულება აუცილებელია ურთიერთობის გამჭვირვალობისა და მხარეთა დაცულობისთვის.
მოხალისესთან ურთიერთობის ხელშეკრულების სერვისი მოიცავს ყველა საჭირო დოკუმენტის მომზადებას მოხალისეობრივი პროგრამის ლეგალურად მართვისთვის. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
- მოხალისეობის ხელშეკრულების შედგენას, რომელიც მკაფიოდ მიუთითებს საქმიანობის უსასყიდლო ხასიათზე;
- ხარჯების (ტრანსპორტირება, კვება, მივლინება) ანაზღაურების მექანიზმების გაწერას საგადასახადო კანონმდებლობის შესაბამისად;
- შრომის უსაფრთხოების ნორმების ინტეგრირებას ხელშეკრულებაში;
- კონფიდენციალურობისა და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის პუნქტების შემუშავებას (თუ მოხალისე ქმნის მასალებს ორგანიზაციისთვის);
- არასრულწლოვანი მოხალისეების შემთხვევაში მშობლის თანხმობის ფორმების მომზადებას;
- მოხალისეთა რეგისტრაციისა და აღრიცხვის სისტემის სამართლებრივ გამართვას.
სერვისის საჭიროება განსაკუთრებით მწვავედ დგება მასშტაბური ღონისძიებების დროს. მაგალითად, გარემოსდაცვითი აქციის დროს ორგანიზაცია იწვევს 100 მოხალისეს დასუფთავებისთვის — აუცილებელია მათი ინსტრუქტაჟი უსაფრთხოებაზე და პასუხისმგებლობის განსაზღვრა უბედური შემთხვევის დროს. მეორე მაგალითია სტაჟიორი, რომელიც მუშაობს ოფისში და აქვს წვდომა ბენეფიციართა ბაზებზე — მის შემთხვევაში კონფიდენციალურობის ხელშეკრულება კრიტიკულია. ასევე ხშირია შემთხვევა, როდესაც ორგანიზაცია უნაზღაურებს მოხალისეს მგზავრობის ხარჯს; თუ ეს არ არის სწორად დოკუმენტირებული, საგადასახადო ორგანომ შეიძლება ჩათვალოს ეს თანხა ხელფასად და დააკისროს საშემოსავლო გადასახადი.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს კანონს მოხალისეობის შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს მოხალისის სტატუსს და მასპინძელი ორგანიზაციის ვალდებულებებს. კანონის თანახმად, მოხალისეობა არის ნებაყოფლობითი და უსასყიდლო საქმიანობა. „საქართველოს შრომის კოდექსი“ კრძალავს შრომითი ურთიერთობის შეცვლას მოხალისეობით გადასახადებისგან თავის არიდების მიზნით. „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ კი ადგენს, რომ მოხალისის ხარჯების ანაზღაურება (კვება, ტრანსპორტი, ღამისთევა) არ ითვლება დასაბეგრ შემოსავლად, თუ ის არ აღემატება დადგენილ ზღვრებს. იურისტი გეხმარებათ ამ ნორმების სწორ ინტერპრეტაციასა და გამოყენებაში.
პროცესი მოიცავს ორგანიზაციის მოხალისეობრივი პროგრამის აუდიტს. იურისტი არკვევს: რა ტიპის სამუშაოს ასრულებენ მოხალისეები? არის თუ არა რისკები? ამის შემდეგ მზადდება ხელშეკრულების შაბლონი და თანხმობის ფორმები. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა უცხოელი მოხალისეების საკითხს, რადგან მათი სტატუსი შეიძლება გავლენას ახდენდეს სავიზო რეგულაციებზე. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ მოხალისეების ენერგია მიმართოთ კეთილი საქმეებისკენ ზედმეტი ბიუროკრატიული და სამართლებრივი რისკების გარეშე.
Legal.ge არის იდეალური პლატფორმა არასამთავრობო სექტორის იურისტების მოსაძიებლად. მოხალისეობა ორმხრივი პროცესია — დაიცავით თქვენი ორგანიზაცია და პატივი ეცით თქვენი მოხალისეების უფლებებს პროფესიონალურად შედგენილი ხელშეკრულებებით. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე და მართეთ მოხალისეობრივი რესურსები ეფექტურად.