შრომითი ურთიერთობები არასამთავრობო სექტორში ხასიათდება გარკვეული თავისებურებებით, რომლებიც განასხვავებს მას კლასიკური ბიზნეს-სექტორისგან. NGO-ები ხშირად არიან დამოკიდებული საგრანტო დაფინანსებაზე, რაც განაპირობებს პროექტული (ვადიანი) შრომითი ხელშეკრულებების საჭიროებას. საქართველოს შრომის კოდექსი ადგენს მკაცრ რეგულაციებს ვადიანი ხელშეკრულებების დადებასთან დაკავშირებით, და მათი დარღვევა (მაგალითად, ვადის უსაფუძვლო გაგრძელება) იწვევს ხელშეკრულების უვადოდ გარდაქმნას, რაც ორგანიზაციას ფინანსურ რისკებს უქმნის გრანტის დასრულების შემდეგ. გარდა ამისა, NGO-ს თანამშრომლებს ხშირად უწევთ მუშაობა მოწყვლად ჯგუფებთან, რაც მოითხოვს შრომით ხელშეკრულებაში კონფიდენციალურობისა და ეთიკის სპეციალური ნორმების გათვალისწინებას.
არასამთავრობო სექტორის შრომითი ხელშეკრულებების სერვისი მოიცავს იურიდიულად გამართული კონტრაქტების მომზადებას, რომლებიც იცავს როგორც ორგანიზაციის, ისე დასაქმებულის ინტერესებს. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- ვადიანი შრომითი ხელშეკრულებების მომზადებას კონკრეტულ საგრანტო პროექტებთან მიბმით (ე.წ. „პროექტული დასაქმება“);
- მომსახურების (Service Agreement) და შრომითი ხელშეკრულებების გამიჯვნას საგადასახადო რისკების თავიდან ასაცილებლად;
- შრომის შინაგანაწესის შემუშავებას, რომელიც მორგებულია ორგანიზაციის სპეციფიკაზე;
- კონფიდენციალურობისა და ინტერესთა კონფლიქტის მუხლების გაწერას;
- უცხოელი ექსპერტების დასაქმების სამართლებრივ გაფორმებას;
- ხელშეკრულების შეწყვეტის პროცედურების მართვას პროექტის დასრულების ან დაფინანსების შეწყვეტის შემთხვევაში.
სპეციფიკური შრომითი კონტრაქტების საჭიროება დგება მრავალ სიტუაციაში. მაგალითად, ორგანიზაციამ მოიპოვა 1-წლიანი გრანტი და სჭირდება პროექტის კოორდინატორის აყვანა. თუ ხელშეკრულებაში სწორად არ მიეთითება, რომ დასაქმება ხდება კონკრეტული პროექტის ფარგლებში, გრანტის დასრულების შემდეგ ორგანიზაციას შეიძლება გაუჭირდეს თანამშრომლის გაშვება კომპენსაციის გარეშე. მეორე მაგალითია, როდესაც NGO იწვევს ტრენერს მოკლევადიანი სემინარებისთვის — აქ უმჯობესია მომსახურების ხელშეკრულების გაფორმება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული შვებულებისა და სხვა სოციალური გარანტიების ვალდებულება. ასევე, ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც მუშაობენ ბავშვებთან, კრიტიკულია ნასამართლეობის ცნობის მოთხოვნა და სპეციალური ქცევის კოდექსის ინტეგრირება შრომით ხელშეკრულებაში.
სამართლებრივი რეგულირება ეფუძნება „საქართველოს ორგანულ კანონს საქართველოს შრომის კოდექსს“. კოდექსის მე-6 მუხლი განსაზღვრავს ვადიანი ხელშეკრულების დადების საფუძვლებს, მათ შორის „კონკრეტული მოცულობის სამუშაოს შესრულებას“ ან „სეზონურ სამუშაოს“, რაც ხშირად გამოიყენება საგრანტო პროექტებისთვის. მნიშვნელოვანია ასევე „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“, რომელიც განსხვავებულად დაბეგრავს შრომით და მომსახურების ხელშეკრულებებს (საშემოსავლო გადასახადი vs დღგ/მცირე ბიზნესი). იურისტი გეხმარებათ ამ ზღვარის სწორად გავლებაში, რათა შემოსავლების სამსახურმა არ მოახდინოს ურთიერთობის გადაკვალიფიცირება და არ დაგაკისროთ ჯარიმები.
პროცესი იწყება ორგანიზაციის საშტატო ნუსხისა და პროექტების ვადების ანალიზით. იურისტი ამზადებს შრომითი ხელშეკრულების შაბლონებს სხვადასხვა პოზიციებისთვის (ადმინისტრაცია, პროექტის პერსონალი). განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ანაზღაურების მუხლს, სადაც შეიძლება გაიწეროს, რომ ხელფასი გაიცემა მხოლოდ გრანტის ჩარიცხვის შემთხვევაში (თუმცა ეს დებულება ფრთხილ სამართლებრივ ფორმულირებას მოითხოვს). დასრულებული დოკუმენტები გადაეცემა კლიენტს ინსტრუქციასთან ერთად. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ მიიღებთ მოქნილ და კანონიერ ინსტრუმენტებს თქვენი გუნდის სამართავად.
Legal.ge არის საუკეთესო რესურსი შრომის სამართლის სპეციალისტების მოსაძიებლად, რომლებსაც ესმით პროექტული მუშაობის სპეციფიკა. დაიცავით თქვენი ორგანიზაცია ფინანსური რისკებისგან და უზრუნველყავით ღირსეული შრომითი პირობები თქვენი თანამშრომლებისთვის. იპოვეთ თქვენი იურიდიული პარტნიორი Legal.ge-ზე.