კონტრაბანდა (საქონლის ფარული ტრანსპორტირება) გულისხმობს საქართველოს საბაჟო საზღვარზე საქონლის ან ნივთიერებების გადატანას საბაჟო კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად. განსხვავებით მარტივი საბაჟო წესების დარღვევისგან, კონტრაბანდა ხშირად უკავშირდება აკრძალული ან შეზღუდული ნივთების (იარაღი, ნარკოტიკული საშუალებები, კულტურული ფასეულობები) გადატანას, ან ლეგალური საქონლის მალულად შემოტანას გადასახადებისგან თავის არიდების მიზნით. ეს არის მძიმე კატეგორიის დანაშაული, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობით მკაცრად ისჯება. კონტრაბანდის ბრალდება შეიძლება წაეყენოს ნებისმიერ პირს, ვისაც აღმოაჩნდება დამალული ტვირთი, მიუხედავად იმისა, იცოდა თუ არა მან ამ ნივთების არსებობის შესახებ (მაგალითად, თუ გადამზიდავს სხვისი ამანათი გადააქვს). ასეთ საქმეებზე ეფექტური დაცვა მოითხოვს სისხლის სამართლისა და საბაჟო პროცედურების ღრმა ცოდნას.
რას მოიცავს კონტრაბანდის საქმეებზე დაცვის მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე დარეგისტრირებული სისხლის სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ დახმარებას:
- სწრაფი რეაგირება დაკავებისას: ადვოკატის დაუყოვნებლივი ჩართვა საზღვარზე დაკავების ან ჩხრეკის მომენტიდან, რაც გადამწყვეტია მტკიცებულებების კანონიერების შესაფასებლად.
- სისხლისსამართლებრივი დაცვა: ბრალდებულის ინტერესების დაცვა გამოძიების ყველა ეტაპზე, დაკითხვისას და სასამართლო განხილვების დროს.
- მტკიცებულებების შეფასება: ჩხრეკისა და ამოღების ოქმების კანონიერების შემოწმება, ექსპერტიზის დანიშვნა ნივთიერების ან ნივთის წარმომავლობის დასადგენად.
- საპროცესო შეთანხმება: პროკურატურასთან მოლაპარაკება სასჯელის შემსუბუქების მიზნით, თუ კლიენტის ინტერესები ამას მოითხოვს.
- ნივთმტკიცებების დაბრუნება: კანონიერი გზით მოპოვებული, მაგრამ ჩამორთმეული პირადი ნივთების ან სატრანსპორტო საშუალების დაბრუნება.
კონტრაბანდის საქმეები ხშირად უკავშირდება შემდეგ სიტუაციებს:
- "მეგობრის ამანათი": პირი საზღვარზე გადასატანად იღებს უცნობის ან ახლობლის დალუქულ ამანათს, რომელშიც საბაჟო შემოწმებისას აღმოჩნდება აკრძალული ნივთიერებები ან არადეკლარირებული ძვირფასი ნივთები.
- მალული სამალავები: ავტომობილის სპეციალურად მოწყობილ სამალავში (ე.წ. "ტაინიკში") აღმოჩენილი სიგარეტი ან სხვა აქციზური საქონელი.
- კულტურული მემკვიდრეობა: ტურისტს ქვეყნიდან გააქვს სუვენირად შეძენილი ხატი ან ანტიკვარიატი, რომელიც აღმოჩნდება კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი და საჭიროებდა სპეციალურ ნებართვას.
- მედიკამენტები: ფსიქოტროპული ნივთიერებების შემცველი მედიკამენტების შემოტანა რეცეპტის ან ნებართვის გარეშე, რაც კანონით ნარკოტიკული საშუალებების კონტრაბანდად შეიძლება დაკვალიფიცირდეს.
კონტრაბანდა დასჯადია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე მუხლით ("საქართველოს საბაჟო საზღვარზე საქონლის გადაადგილების წესის დარღვევა"). სასჯელი მერყეობს ჯარიმიდან მრავალწლიან პატიმრობამდე, დანაშაულის სიმძიმის მიხედვით. განსაკუთრებით მკაცრია სასჯელი, თუ კონტრაბანდა ეხება ნარკოტიკულ საშუალებებს, იარაღს, ან თუ ქმედება ჩადენილია ორგანიზებული ჯგუფის მიერ. საქართველოს საბაჟო კოდექსი და კანონი "კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ" ასევე ადგენენ სპეციალურ რეჟიმებს გარკვეული კატეგორიის ნივთების გადატანაზე.
კონტრაბანდის საქმეზე მუშაობა მოითხოვს სტრატეგიულ მიდგომას:
- ინციდენტის ანალიზი: დაკავების გარემოებების დეტალური შესწავლა.
- სტრატეგიის შემუშავება: დაცვის ხაზის განსაზღვრა (მაგ. განზრახვის არარსებობის ან პროცედურული დარღვევების მტკიცება).
- ექსპერტიზა: ნივთიერების ან საგნის ალტერნატიული ექსპერტიზა.
- სასამართლო: აქტიური დაცვა სასამართლოში გამამართლებელი განაჩენის ან მინიმალური სასჯელის მისაღწევად.
კონტრაბანდის ბრალდება სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ადამიანის თავისუფლებას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ გამოცდილ სისხლის სამართლის ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ მსგავს საქმეებზე მუშაობის წარმატებული პრაქტიკა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს უფლებებს და არ დაუშვებენ უკანონო მსჯავრდებას.