საბაჟოო პარტიოს თავიდან ასაცილებელი
რა ემუქრება კომპანიას საბაჟო გადასახადის დამალვისთვის?
კომპანიას დაეკისრება ჯარიმა დამალული გადასახადის 50%-დან 100%-მდე ოდენობით, პლუს ძირითადი თანხის გადახდა. დიდი ოდენობის შემთხვევაში დირექტორს შეიძლება დაეკისროს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა.
როგორ გავასაჩივრო საბაჟოს გადაწყვეტილება ღირებულების გაზრდაზე?
გასაჩივრება ხდება ჯერ ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში (დავების საბჭო), ხოლო შემდგომ სასამართლოში. აუცილებელია ალტერნატიული აუდიტის და საბაზრო ფასების კვლევის წარდგენა.
რა დრო მაქვს საბაჟო ჯარიმის გასასაჩივრებლად?
საგადასახადო მოთხოვნის ჩაბარებიდან გაქვთ 30 დღე გასაჩივრებისთვის. ამ ვადის გაშვების შემთხვევაში დავა რთულდება.
შესაძლებელია თუ არა ტვირთის გატანა დავის დასრულებამდე?
დიახ, შესაძლებელია გარანტიის წარდგენის ან გადასახადის გადახდის პირობით, რათა დავის პერიოდში ბიზნესი არ გაჩერდეს.
საბაჟო გადასახდელებისათვის თავის არიდება (ხშირად მოხსენიებული როგორც "Customs Evasion") წარმოადგენს სერიოზულ ეკონომიკურ დანაშაულს, რომელიც გულისხმობს იმპორტიორების ან ექსპორტიორების მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტისთვის კუთვნილი გადასახადების გადახდისგან განზრახ თავის არიდებას. ეს ქმედება აზიანებს ქვეყნის ეკონომიკურ ინტერესებს და ქმნის არაკონკურენტულ გარემოს ბაზარზე. საბაჟო გადასახდელების თავიდან აცილება შეიძლება გამოიხატებოდეს სხვადასხვა ფორმით, როგორიცაა საქონლის ღირებულების ხელოვნური შემცირება, სასაქონლო კოდის (HS code) არასწორი მითითება, ან საქონლის რაოდენობის დამალვა. საქართველოს კანონმდებლობა მკაცრად უდგება მსგავს დარღვევებს, რაც ითვალისწინებს როგორც სოლიდურ ფინანსურ სანქციებს, ისე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება დიდი ოდენობით გადასახადის დამალვას.
რას მოიცავს საბაჟო გადასახდელებისგან თავის არიდების დაცვის სერვისი?
Legal.ge-ზე რეგისტრირებული იურისტები გთავაზობენ კომპლექსურ მომსახურებას კომპანიებისა და ფიზიკური პირებისთვის, რომლებსაც ბრალად ედებათ საბაჟო წესების დარღვევა. მომსახურება მოიცავს:
• საგადასახადო და საბაჟო აუდიტს: იმპორტ/ექსპორტის დოკუმენტაციის დეტალურ შესწავლას და პოტენციური რისკების იდენტიფიცირებას ჯერ კიდევ დავის დაწყებამდე.
• დაცვას საბაჟო დავებში: შემოსავლების სამსახურის გადაწყვეტილებების გასაჩივრებას ადმინისტრაციული წესით (საბაჟო დეპარტამენტში და ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოში).
• სისხლისსამართლებრივ დაცვას: თუ საქმე აღძრულია სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე ან 218-ე მუხლებით (გადასახადისთვის თავის არიდება), ადვოკატი უზრუნველყოფს კლიენტის დაცვას გამოძიებისა და სასამართლოს ეტაპებზე.
• სასაქონლო კოდის (HS Code) კლასიფიკაციის დაცვას: დავებს, რომლებიც ეხება საქონლის კოდის ცვლილებას საბაჟოს მიერ, რაც ხშირად იწვევს გადასახადის ზრდას და ჯარიმებს.
• ალტერნატიულ საგადასახადო შემოწმებას: დამოუკიდებელი აუდიტორული დასკვნების მომზადებას საბაჟო ორგანოს პოზიციის გასაბათილებლად.
საბაჟო დავები ხშირად წარმოიქმნება ინტერპრეტაციის სხვაობის ან დოკუმენტური ხარვეზების გამო. ტიპური სცენარებია:
• საქონლის ღირებულების გაზრდა: საბაჟო ორგანო არ ეთანხმება ინვოისში მითითებულ ფასს (ე.წ. პირველი მეთოდი) და იყენებს სარეზერვო მეთოდებს საქონლის საბაჟო ღირებულების გასაზრდელად, რაც ავტომატურად ზრდის დღგ-ს და იმპორტის გადასახადს.
• კოდის არასწორი კლასიფიკაცია: იმპორტიორმა შემოიტანა ტექნიკური აღჭურვილობა 0%-იანი განაკვეთით, მაგრამ საბაჟომ შეცვალა კოდი 12%-იან კატეგორიაზე და დააკისრა ჯარიმა სხვაობის გადაუხდელობისთვის.
• დოკუმენტური შეუსაბამობა: მომწოდებლის მიერ გამოგზავნილი ინვოისი და სატრანსპორტო ზედნადები არ ემთხვევა ერთმანეთს წონაში ან რაოდენობაში, რაც აღიქმება როგორც კონტრაბანდის ან გადასახადისგან თავის არიდების მცდელობა.
• წარმომავლობის სერტიფიკატის უარყოფა: შეღავათიანი დაბეგვრის რეჟიმის (მაგ. ევროკავშირთან ან თურქეთთან) გამოყენებისას საბაჟო უარყოფს წარმომავლობის სერტიფიკატს (EUR.1) და ითხოვს სრული გადასახადის გადახდას.
სფერო რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით და საქართველოს საბაჟო კოდექსით. გადასახადის შემცირება ან არასწორი დეკლარირება იწვევს ფინანსურ სანქციებს, რომელიც შეიძლება იყოს გადასახდელი თანხის 100%-მდე. თუ გადასახადისგან თავის არიდება ხდება დიდი ოდენობით (რაც აღემატება 100,000 ლარს), დგება სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე მუხლი (საბაჟო წესების დარღვევა) და 218-ე მუხლი (გადასახადისთვის თავის არიდება) ითვალისწინებს მკაცრ სასჯელებს, მათ შორის თავისუფლების აღკვეთას. მნიშვნელოვანია ასევე ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები საქონლის გაფორმების პროცედურების შესახებ, რომელთა ზედმიწევნით ცოდნა აუცილებელია წარმატებული დაცვისთვის.
საბაჟო დავების მოგვარება მოითხოვს სისტემურ მიდგომას:
• დოკუმენტაციის შესწავლა: იმპორტის დეკლარაციების, კონტრაქტების და ინვოისების ანალიზი.
• ადმინისტრაციული საჩივარი: დავის დაწყება შემოსავლების სამსახურის სისტემაში (მედიაცია ან დავების საბჭო).
• სასამართლო სარჩელი: თუ ადმინისტრაციული რესურსი ამოწურულია, სარჩელის შეტანა სასამართლოში საგადასახადო დარიცხვის ბათილად ცნობის მოთხოვნით.
• აღსრულების შეჩერება: დავის მიმდინარეობისას საბანკო ანგარიშებზე ყადაღის დადების თავიდან აცილება ან შეჩერება.
საბაჟო სამართალი ვიწრო და რთული სპეციალიზაციაა. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება როგორც შემოსავლების სამსახურთან დავებში, ისე სისხლის სამართლის საქმეებში. არასწორად წარმართულმა დავამ შეიძლება გამოიწვიოს ბიზნესის პარალიზება ყადაღების გამო. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით ნაპოვნი სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი ბიზნესი უსაფუძვლო ჯარიმებისგან და უზრუნველყოთ ტვირთის შეუფერხებელი მოძრაობა.