ვალუტის ფარული ტრანსპორტირება
რა თანხის გადატანა შემიძლია საზღვარზე დეკლარირების გარეშე?
საქართველოს საზღვარზე დეკლარირების გარეშე შეგიძლიათ გადაიტანოთ 30,000 ლარამდე ღირებულების ნაღდი ფული ან მისი ეკვივალენტი უცხოურ ვალუტაში.
რა ხდება თუ აეროპორტში ფულს მიპოვიან?
თუ თანხა აღემატება 30,000 ლარს და არ გაქვთ დეკლარირებული, ჩამოგართმევენ თანხას, დაგეკისრებათ ჯარიმა, ან დაიწყება სისხლის სამართლის დევნა თანხის ოდენობიდან გამომდინარე.
შესაძლებელია თუ არა ჩამორთმეული თანხის დაბრუნება?
დიახ, კვალიფიციური ადვოკატის დახმარებით შესაძლებელია თანხის ნაწილობრივ ან სრულად დაბრუნება, თუ დაამტკიცებთ მის კანონიერ წარმომავლობას და გაასაჩივრებთ პროცედურულ დარღვევებს.
სჭირდება თუ არა ოჯახის თითოეულ წევრს ცალკე დეკლარაცია?
დიახ, ლიმიტი ვრცელდება ინდივიდუალურად თითოეულ ფიზიკურ პირზე, თუმცა თანხა ფაქტობრივად უნდა იყოს განაწილებული და არა ერთი პირის მფლობელობაში.
ვალუტის ფარული ტრანსპორტირება, ანუ საბაჟო საზღვარზე დიდი ოდენობით ნაღდი ფულის დეკლარირების გარეშე გადატანა, არის ქმედება, რომელიც საქართველოში მკაცრად რეგულირდება როგორც ადმინისტრაციული, ისე სისხლის სამართლის კანონმდებლობით. საქართველოს კანონმდებლობა არ კრძალავს ქვეყანაში ნაღდი ფულის შემოტანას ან გატანას ნებისმიერი ოდენობით, თუმცა აწესებს მკაცრ ვალდებულებას: თუ თანხა აღემატება 30,000 ლარს (ან მის ეკვივალენტს უცხოურ ვალუტაში), ის აუცილებლად უნდა იქნეს დეკლარირებული საბაჟო ორგანოში. ამ წესის დარღვევა იწვევს სერიოზულ სამართლებრივ შედეგებს, დაწყებული დიდი ფულადი ჯარიმებითა და თანხის კონფისკაციით, დამთავრებული სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობით. ვალუტის კონტრაბანდის ბრალდება ხშირად ეხებათ როგორც ბიზნესმენებს, ისე ტურისტებსა და რიგით მოქალაქეებს, რომლებსაც შესაძლოა არ ჰქონოდათ დანაშაულის ჩადენის განზრახვა, მაგრამ არ ფლობდნენ ინფორმაციას სავალდებულო პროცედურების შესახებ.
რას მოიცავს ვალუტის ფარული ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებული მომსახურება?
ვალუტის უკანონო გადატანასთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება გულისხმობს კლიენტის სრულ დაცვას საბაჟო და საგამოძიებო ორგანოებთან ურთიერთობისას. სპეციალიზებული ადვოკატები მუშაობენ როგორც ადმინისტრაციული წარმოების, ისე სისხლის სამართლის საქმეების მიმართულებით. მომსახურება მოიცავს:
• სამართლებრივ კონსულტაციას: საქმის გარემოებების შესწავლა, რისკების შეფასება და დაცვის სტრატეგიის შემუშავება დაკავების ან ოქმის შედგენის მომენტიდან.
• წარმომადგენლობას საბაჟო ორგანოებში: ადმინისტრაციული წარმოების პროცესში მონაწილეობა, გასაჩივრების პროცედურები და ჯარიმის ოდენობის ან კონფისკაციის მართლზომიერების გაპროტესტება.
• სისხლის სამართლის დაცვას: თუ საქმე აღძრულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე მუხლით, ადვოკატი იცავს ბრალდებულის ინტერესებს გამოძიებისა და სასამართლო განხილვის ეტაპებზე.
• საპროცესო შეთანხმების გაფორმებას: კლიენტის საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარე, პროკურატურასთან მოლაპარაკების წარმოება სასჯელის შემსუბუქების ან პირობითი მსჯავრის მიღების მიზნით.
• ჩამორთმეული ქონების დაბრუნებას: სამართლებრივი ბრძოლა ჩამორთმეული ვალუტის სრულად ან ნაწილობრივ დასაბრუნებლად, თუ დადასტურდება, რომ თანხა კანონიერი გზით არის მოპოვებული.
ხშირი სიტუაციები და სცენარები
ვალუტის დეკლარირების წესების დარღვევა ხშირად ხდება გაუთვითცნობიერებლობის ან დაუდევრობის გამო. გავრცელებული სცენარებია:
• ტურისტების შეცდომა: უცხო ქვეყნის მოქალაქე შემოდის საქართველოში დიდი თანხით ბინის შესაძენად, არ ავსებს დეკლარაციას აეროპორტში "მწვანე დერეფნის" გავლისას და საბაჟო შემოწმებისას უფიქსირდება დარღვევა.
• ბიზნეს ტრანზაქციები: მეწარმეს საზღვარგარეთ საქონლის შესაძენად გააქვს ნაღდი ფული, რომელიც აღემატება ლიმიტს, და არ აცხადებს ამის შესახებ საბაჟოზე, რადგან თვლის, რომ ეს მისი კუთვნილი თანხაა და არ სჭირდება ნებართვა.
• ოჯახური დანაზოგი: ოჯახი მიემგზავრება ემიგრაციაში ან ბრუნდება სამშობლოში და თან მიაქვს მთელი დანაზოგი, რომელიც გადანაწილებულია ოჯახის წევრებზე, მაგრამ ჯამურად ან ინდივიდუალურად აღემატება დაშვებულ ლიმიტს დეკლარირების გარეშე.
• ვალუტის კურსის ცვლილება: პირი მიიჩნევს, რომ მას აქვს 30,000 ლარზე ნაკლები, მაგრამ ვალუტის კურსის ცვლილების გამო, საზღვრის კვეთის მომენტში თანხის ეკვივალენტი ლარში აჭარბებს დაშვებულ ზღვარს.
ვალუტის გადატანის წესები და პასუხისმგებლობა განსაზღვრულია რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით. საქართველოს საგადასახადო კოდექსი და ფინანსთა მინისტრის შესაბამისი ბრძანებები ადგენენ დეკლარირების ვალდებულებას 30,000 ლარზე მეტი ღირებულების ნაღდი ფულისა და ფასიანი ქაღალდების გადატანისას. ამ წესის დარღვევა 30,000-დან 50,000 ლარამდე ოდენობით იწვევს დაჯარიმებას ან თანხის კონფისკაციას საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მიხედვით. თუმცა, თუ თანხა განსაკუთრებით დიდი ოდენობითაა (რაც პერიოდულად იცვლება სასამართლო პრაქტიკითა და კანონმდებლობით), საქმე შეიძლება გადაკვალიფიცირდეს სისხლის სამართლის დანაშაულად. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 214-ე მუხლი (საქართველოს საბაჟო საზღვარზე საქონლის გადაადგილების წესის დარღვევა) ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას და მაღალ ჯარიმებს. კანონი განასხვავებს ქმედებას, რომელიც ჩადენილია ჯგუფურად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ან თანამდებობის პირის მიერ.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება დაუყოვნებლივი რეაგირებით, რადგან დრო კრიტიკულია. პროცესი მოიცავს:
• პირველადი ანალიზი: ადვოკატი ეცნობა დაკავების ოქმს ან საბაჟო სამართალდარღვევის ოქმს და აფასებს საქმის პერსპექტივას.
• მტკიცებულებების შეგროვება: თანხის წარმომავლობის კანონიერების დამადასტურებელი დოკუმენტების (ბანკის ამონაწერები, ნასყიდობის ხელშეკრულებები) მოძიება.
• საპროცესო მოქმედებები: დაკითხვებზე დასწრება, შუამდგომლობების დაყენება, ექსპერტიზის ჩატარება საჭიროების შემთხვევაში.
• სასამართლო განხილვა: არგუმენტირებული დაცვის წარმოდგენა სასამართლოში, რათა თავიდან იქნეს აცილებული პატიმრობა ან თანხის სრული კონფისკაცია.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ სპეციფიკური გამოცდილება საბაჟო და სისხლის სამართლის საქმეებში. ვალუტის კონტრაბანდის საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ სისხლის სამართლის, არამედ საგადასახადო და საბაჟო კანონმდებლობის ღრმა ცოდნას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან რთული სიტუაციიდან გამოსავლის პოვნაში, თქვენი ფინანსური ინტერესებისა და თავისუფლების დაცვაში. ჩვენი პლატფორმა უზრუნველყოფს სწრაფ კავშირს კომპეტენტურ იურისტებთან, რაც გადამწყვეტია საზღვარზე შექმნილი პრობლემების დროს.