ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების ან მათი პრეკურსორების უკანონო დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება საქართველოს სისხლის სამართლის კანონმდებლობით უმძიმეს დანაშაულთა კატეგორიას მიეკუთვნება, თუმცა ნარკოტიკული შემცველობის მცენარის უკანონო დათესვა, მოყვანა ან კულტივირება სპეციფიკური დანაშაულია, რომელსაც ცალკე რეგულაცია და მიდგომა გააჩნია. საქართველოში ნარკოპოლიტიკა ბოლო წლებში მნიშვნელოვან ტრანსფორმაციას განიცდის, განსაკუთრებით მარიხუანასთან დაკავშირებით, თუმცა კულტივაცია კვლავ რჩება სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის სფეროში, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება დიდი ოდენობით ან გასაღების მიზნით ქმედებას. ამ ტიპის დანაშაულში ბრალდებულ პირებს ესაჭიროებათ მაღალკვალიფიციური იურიდიული დახმარება, რადგან სასჯელის ზომა დამოკიდებულია მრავალ ნიუანსზე: მცენარის სახეობაზე, რაოდენობაზე (წონა და ძირების რაოდენობა), ლაბორატორიულ დასკვნებსა და ბრალდებულის განზრახვაზე. Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ადვოკატები გთავაზობთ პროფესიონალურ დაცვას ნარკოტიკული საშუალებების შემცველი მცენარის უკანონო კულტივაციის საქმეებზე, რათა მაქსიმალურად იყოს დაცული თქვენი უფლებები და თავისუფლებები.
რას მოიცავს ნარკოტიკების კულტივაციის დაცვის მომსახურება?
ნარკოტიკული მცენარეების კულტივაციის ბრალდებით დაკავებული პირების დაცვა მოიცავს კომპლექსურ საგამოძიებო და სასამართლო სტრატეგიას. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
- საქმის მასალების დეტალურ ანალიზს: ჩხრეკისა და ამოღების ოქმების კანონიერების შემოწმება, საპროცესო დარღვევების იდენტიფიცირება, რაც შესაძლოა გახდეს მტკიცებულებების დაუშვებლად ცნობის საფუძველი.
- ბოტანიკური და ქიმიური ექსპერტიზის კონტროლს: ამოღებული მცენარეების წონის (გამომშრალ მდგომარეობაში) და ნარკოტიკული ნივთიერების შემცველობის ზუსტი დადგენის მონიტორინგი, რადგან სწორედ ეს განსაზღვრავს დანაშაულის კვალიფიკაციას (მცირე, დიდი თუ განსაკუთრებით დიდი ოდენობა).
- კვალიფიკაციის შეცვლაზე მუშაობას: მცდელობას, რომ ქმედება დაკვალიფიცირდეს როგორც პირადი მოხმარებისთვის დათესვა-მოყვანა და არა როგორც გასაღების მიზნით წარმოება, რაც სასჯელს მკვეთრად ამცირებს.
- საპროცესო შეთანხმების მიღწევას: პროკურატურასთან მოლაპარაკებების წარმოებას სასჯელის შემსუბუქების ან პირობითი მსჯავრის გამოყენების მიზნით, კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: დაცვის განხორციელებას პირველი ინსტანციის, სააპელაციო და საკასაციო სასამართლოებში, ასევე აღკვეთის ღონისძიების (პატიმრობა/გირაო) განხილვისას.
კულტივაციის ბრალდება შეიძლება წაუყენონ პირს სხვადასხვა ცხოვრებისეულ სიტუაციაში. მაგალითად:
- სახლის პირობებში მარიხუანას მოყვანა: როდესაც პირი საკუთარ აივანზე ან ეზოში, ყოველგვარი გასაღების მიზნის გარეშე, ზრდის კანაფის რამდენიმე ძირს პირადი მოხმარებისთვის. მიუხედავად საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებებისა მოხმარების ლეგალიზაციაზე, კულტივაცია გარკვეულ ზღვარს ზემოთ კვლავ სისხლის სამართლის დანაშაულია.
- ფერმერული საქმიანობა: შემთხვევები, როდესაც მიწის ნაკვეთზე აღმოჩენილია დიდი რაოდენობით ველურად მზარდი ან სპეციალურად დათესილი ყაყაჩო ან კანაფი, და სამართალდამცავები მიწის მფლობელს ედავებიან ორგანიზებულ კულტივაციას.
- ლაბორატორიული კულტივაცია: ე.წ. "გროუ ბოქსების" და სპეციალური აღჭურვილობის გამოყენებით მცენარეების მოყვანა, რაც გამოძიების მიერ ხშირად აღიქმება როგორც დამამძიმებელი გარემოება და გასაღების მომზადება.
- ჯგუფური დანაშაული: როდესაც რამდენიმე ადამიანი ერთობლივად ზრუნავს ნარკოტიკულ ნარგავებზე, რაც ბრალდებას ამძიმებს წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილი ქმედების ნიშნით.
ნარკოტიკული საშუალებების შემცველი მცენარის უკანონო დათესვა, მოყვანა ან კულტივირება რეგულირდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 265-ე მუხლით. ეს მუხლი ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას მცენარეების ოდენობის მიხედვით. მაგალითად, დიდი ოდენობით (რაც კანაფის შემთხვევაში იწყება გარკვეული წონიდან და ძირების რაოდენობიდან) კულტივაცია ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას. ასევე მნიშვნელოვანია „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც განსაზღვრავს ოდენობებს. ადვოკატის როლია ზუსტად გამიჯნოს სისხლის სამართლის დანაშაული ადმინისტრაციული გადაცდომისგან (მცირე ოდენობით კულტივაციის შემთხვევაში) და გამოიყენოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრეცედენტული გადაწყვეტილებები ბრალდებულის სასარგებლოდ.
Legal.ge-ს ადვოკატთან თანამშრომლობა მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
- დაუყოვნებლივი კონსულტაცია: ადვოკატის ჩართვა დაკავების ან ბრალის წაყენების მომენტიდანვე, რაც კრიტიკულია პირველი ჩვენების მიცემისას.
- სტრატეგიის შემუშავება: საქმის მასალების გაცნობის შემდეგ დაცვის ტაქტიკის განსაზღვრა (დუმილი, აღიარება, ნაწილობრივი აღიარება).
- მტკიცებულებების მოპოვება: დაცვის მხარის მიერ ალტერნატიული ექსპერტიზის ჩატარება, მოწმეების გამოკითხვა და ხასიათის დადებითი დახასიათების შეგროვება.
- საპროცესო ბრძოლა: შუამდგომლობების დაყენება სასამართლოში აღკვეთის ღონისძიების შესაცვლელად და საქმის არსებითი განხილვისას უდანაშაულობის ან შემსუბუქების დასამტკიცებლად.
ნარკოდანაშაულებთან დაკავშირებული საქმეები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნასა და გამოცდილებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ წარმატებული პრაქტიკა 265-ე მუხლით გათვალისწინებულ საქმეებზე. ჩვენი მიზანია არა მხოლოდ ფორმალური დაცვა, არამედ თითოეული კლიენტის ინდივიდუალური სიტუაციის გათვალისწინებით საუკეთესო შედეგის მიღწევა — იქნება ეს გამართლება, საპროცესო შეთანხმება თუ მინიმალური სასჯელი.