ნარკოტიკული საშუალებების შეძენა და შენახვა საქართველოში ყველაზე გავრცელებული სისხლისსამართლებრივი ბრალდებაა ნარკოდანაშაულებს შორის. კანონმდებლობით, ნარკოტიკის „შეძენა“ გულისხმობს მის საკუთრებაში მიღებას ნებისმიერი გზით (ყიდვა, პოვნა, ჩუქება), ხოლო „შენახვა“ — მის ფაქტობრივ ფლობელობაში ქონას. ამ დანაშაულის სიმძიმე პირდაპირ არის დამოკიდებული ნივთიერების სახეობასა და ოდენობაზე. მიუხედავად იმისა, რომ გარკვეული ნარკოტიკების მცირე ოდენობით ფლობა დეკრიმინალიზებულია ან ექვემდებარება ადმინისტრაციულ ჯარიმას, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით შეძენა-შენახვა კვლავ მკაცრად ისჯება, მათ შორის ხანგრძლივი პატიმრობით. ხშირად, მოქალაქეებს არ აქვთ ინფორმაცია, თუ სად გადის ზღვარი სისხლის და ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას შორის, რაც მათ მოწყვლადს ხდის საგამოძიებო ორგანოების წინაშე. Legal.ge გაკავშირებთ გამოცდილ ადვოკატებთან, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინტერესებს და ეცდებიან თავიდან აგარიდოთ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა ან შეამსუბუქონ სასჯელი.
რას მოიცავს ნარკოტიკების შეძენა-შენახვის დაცვის მომსახურება?
ადვოკატის დროული ჩართულობა ამ კატეგორიის საქმეებში გადამწყვეტია. მომსახურება მოიცავს:
- პირველადი საგამოძიებო მოქმედებების მონიტორინგს: დაკავების, პირადი ჩხრეკისა და ბინის ჩხრეკის კანონიერების შემოწმებას. ხშირად, ნარკოტიკის ამოღება ხდება საპროცესო დარღვევებით (მაგ. მოწმეების გარეშე), რაც მტკიცებულების გაბათილების საფუძველია.
- ოდენობის დადგენას და ექსპერტიზას: ნარკოტიკის სუფთა წონის დადგენას. ხშირად ბრალდება ეყრდნობა ნარევის წონას, ხოლო ადვოკატი მოითხოვს სუფთა ნივთიერების გამოყოფას, რამაც შეიძლება კვალიფიკაცია შეცვალოს (მაგ. დიდიდან მცირეზე).
- საპროცესო შეთანხმებას: პროკურატურასთან მოლაპარაკებას პირობითი მსჯავრის ან ჯარიმის სანაცვლოდ, განსაკუთრებით პირველი ნასამართლეობის შემთხვევაში.
- განრიდების მექანიზმს: ახალგაზრდებისა და პირველად ჩადენილი დანაშაულის შემთხვევაში, მუშაობას განრიდების პროგრამის გამოყენებაზე, რაც ნასამართლეობის თავიდან აცილების საშუალებას იძლევა.
- უფლებების დაცვას სასამართლოში: დაცვის სტრატეგიის შემუშავებას და კლიენტის წარმომადგენლობას სასამართლო პროცესებზე.
შეძენა-შენახვის ბრალდება შეიძლება წარმოიშვას სხვადასხვა ვითარებაში:
- ქუჩაში შეჩერება და ჩხრეკა: პოლიცია აჩერებს მოქალაქეს და ჯიბეში უპოვის ნარკოტიკულ საშუალებას. ეს არის ყველაზე გავრცელებული სცენარი.
- ავტომობილის ჩხრეკა: ნარკოტიკის აღმოჩენა ავტომობილში. მნიშვნელოვანია დადგინდეს, ვის ეკუთვნოდა ნივთიერება, თუ მანქანაში რამდენიმე პირი იმყოფებოდა.
- აფთიაქის მედიკამენტები: ფსიქოტროპული მედიკამენტების რეცეპტის გარეშე ფლობა, რაც ასევე ითვლება ნარკოდანაშაულად.
- ინტერნეტით შეძენა: ნარკოტიკის შეკვეთა ონლაინ და მისი აღება ე.წ. ლოკაციიდან. ამ დროს პოლიცია ხშირად უთვალთვალებს ადგილს.
ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვა რეგულირდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის პირველი, მეორე და მესამე ნაწილებით. კანონი განასხვავებს მცირე, სისხლისსამართლებრივად დასჯად, დიდ და განსაკუთრებით დიდ ოდენობებს. თითოეული ნივთიერებისთვის (ჰეროინი, კოკაინი, სუბოქსინი და ა.შ.) ოდენობები გაწერილია „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ კანონში. მარიხუანას შემთხვევაში მოქმედებს განსხვავებული რეგულაცია (მუხლი 273-პრიმა). ადვოკატის ცოდნა ამ დოზირებებისა და უახლესი საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ აუცილებელია სწორი დაცვისთვის.
Legal.ge-ს ადვოკატებთან მუშაობა მოიცავს:
- კონსულტაცია: საქმის ფაქტობრივი გარემოებების და მტკიცებულებების შეფასება.
- სტრატეგია: გადაწყვეტილების მიღება — ვიბრძოლოთ გამართლებისთვის თუ საპროცესო შეთანხმებისთვის.
- მოლაპარაკება: პროკურატურასთან კომუნიკაცია სასჯელის მინიმუმამდე დაყვანის მიზნით.
- შედეგი: საქმის დასრულება კლიენტისთვის საუკეთესო შესაძლო შედეგით (მაგ. ჯარიმა ციხის ნაცვლად).
ნარკოტიკების შეძენა-შენახვის საქმეებზე დროული რეაგირება ხშირად განსაზღვრავს თავისუფლების საკითხს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებმაც იციან სისტემის მუშაობის პრინციპები და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი უფლებები პოლიციასთან და სასამართლოსთან ურთიერთობისას.