პოლიტიკური თავშესაფარი (სისხლის სამართლე)
იცავს თუ არა თავშესაფრის მოთხოვნა ექსტრადიციისგან?
დიახ, განაცხადის შეტანის მომენტიდან საბოლოო გადაწყვეტილებამდე ექსტრადიცია შეჩერებულია.
შემიძლია თუ არა მუშაობა განხილვის პერიოდში?
დიახ, თავშესაფრის მაძიებელს აქვს უფლება იმუშაოს საქართველოში.
რამდენ ხანს გრძელდება პროცედურა?
ადმინისტრაციული ეტაპი გრძელდება 6 თვიდან 21 თვემდე, პლუს სასამართლო დავები, რაც შეიძლება წლები გაგრძელდეს.
რა საბუთებია საჭირო?
პასპორტი (თუ გაქვთ), დევნის დამადასტურებელი ნებისმიერი დოკუმენტი, სტატიები, უწყებები.
პოლიტიკური თავშესაფარი სისხლისსამართლებრივი დევნის დროს
პოლიტიკური თავშესაფარი (ლტოლვილის სტატუსი) არის დაცვის მძლავრი მექანიზმი იმ პირებისთვის, რომლებიც იდევნებიან საკუთარ ქვეყანაში პოლიტიკური შეხედულებების, რასის, რელიგიის ან სოციალური კუთვნილების გამო. ექსტრადიციის კონტექსტში, თავშესაფრის მოთხოვნა ხშირად გამოიყენება როგორც დაცვის სტრატეგია: თუ საქართველოს ხელისუფლება პირს მიანიჭებს ლტოლვილის ან ჰუმანიტარულ სტატუსს, მისი ექსტრადიცია დევნის განმახორციელებელ ქვეყანაში ავტომატურად იკრძალება საერთაშორისო სამართლის (Non-refoulement პრინციპი) მიხედვით. ეს სერვისი განსხვავდება სტანდარტული მიგრაციული თავშესაფრისგან იმით, რომ აქ აქცენტი კეთდება სისხლისსამართლებრივი საქმის „შეკერილობის“ და პოლიტიკური მოტივაციის დამტკიცებაზე. პროცესი მოიცავს რთულ გასაუბრებებს მიგრაციის დეპარტამენტში, მტკიცებულებების წარდგენას და უარის შემთხვევაში — სასამართლო დავას.
Legal.ge-ზე რეგისტრირებული ადვოკატები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას თავშესაფრის პროცედურაში:
• განაცხადის მომზადება: შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტისთვის დეტალური განაცხადის მომზადება, სადაც დასაბუთებულია დევნის შიში (Fear of Persecution).
• მტკიცებულებების შეგროვება: წარმოშობის ქვეყნის შესახებ საერთაშორისო ანგარიშების (COI - Country of Origin Information) მოძიება, რომლებიც ადასტურებენ პოლიტიკურ რეპრესიებს.
• გასაუბრებაზე დასწრება: ადვოკატის მონაწილეობა მიგრაციის დეპარტამენტში ჩატარებულ ინტერვიუებზე, რათა დაცული იყოს კლიენტის უფლებები და სწორად დაფიქსირდეს ფაქტები.
• სასამართლო დავა: თუ მიგრაციის დეპარტამენტი უარს იტყვის სტატუსის მინიჭებაზე, გადაწყვეტილების გასაჩივრება თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებში.
თავშესაფრის მოთხოვნა სისხლის სამართლის საქმეების დროს აქტუალურია:
პირველი სცენარია „ჟურნალისტი/ბლოგერი“. პირი აკრიტიკებდა თავისი ქვეყნის ხელისუფლებას, რის გამოც მას აღუძრეს სისხლის სამართლის საქმე (მაგ. ხულიგნობის ან გადასახადების დამალვის მუხლით). საქართველოში ის ითხოვს დაცვას.
მეორე სცენარია „ბიზნესმენი“. მსხვილი ბიზნესის წართმევის მიზნით ხელისუფლება იწყებს დევნას. ბიზნესმენი გარბის საქართველოში.
მესამე შემთხვევაა „ომის მოწინააღმდეგე“. პირი უარს ამბობს უკანონო ომში მონაწილეობაზე ან დეზერტირია, რის გამოც მას სამშობლოში ემუქრება ციხე. ეს შეიძლება გახდეს თავშესაფრის საფუძველი.
• კანონი „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“: არეგულირებს ლტოლვილისა და ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭებას.
• ჟენევის 1951 წლის კონვენცია: ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ.
1. რეგისტრაცია: განაცხადის შეტანა საზღვარზე ან მიგრაციის დეპარტამენტში.
2. დროებითი მოწმობა: თავშესაფრის მაძიებლის მოწმობის მიღება (იცავს დეპორტაციისგან).
3. ინტერვიუ: სიღრმისეული გასაუბრება.
4. გადაწყვეტილება: სტატუსის მინიჭება ან უარი (რაც საჩივრდება).
თავშესაფრის მიღება რთული პროცესია, სადაც ყოველ სიტყვას აქვს მნიშვნელობა. Legal.ge-ზე იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან საემიგრაციო და სისხლის სამართალზე ერთდროულად.