პირადი დაზიანების სამართალწარმოება (Personal Injury Litigation) გულისხმობს ფიზიკური ან ფსიქიკური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნას, რომელიც გამოწვეულია სხვა პირის დაუდევრობით ან განზრახი ქმედებით. საქართველოში ეს სფერო სულ უფრო ვითარდება, რადგან მოქალაქეები უფრო აქტიურად ითხოვენ კომპენსაციას ავტოსაგზაო შემთხვევების, სამედიცინო შეცდომების, სამუშაოზე მიღებული ტრავმების ან უბრალოდ ქუჩაში დაზიანების (მაგ. ღია ლუქში ჩავარდნის) გამო. სამართლებრივი პროცესი რთულია, რადგან დაზარალებულმა უნდა დაამტკიცოს არა მხოლოდ ზიანის ფაქტი, არამედ მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი მოპასუხის ქმედებასთან. ხშირად, საქმეში ერთვებიან სადაზღვევო კომპანიები, რომლებიც ცდილობენ მინიმუმამდე დაიყვანონ გასაცემი თანხა. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან დელიქტურ სამართალში და დაგეხმარებიან მიიღოთ სრული კომპენსაცია მკურნალობის ხარჯებისთვის, მიუღებელი შემოსავლისა და მორალური ზიანისთვის.
რას მოიცავს პირადი დაზიანების სერვისი?
მომსახურება მიზნად ისახავს დაზარალებულის უფლებების მაქსიმალურ დაცვას და სამართლიან ანაზღაურებას. ის მოიცავს:
- ავტოსაგზაო შემთხვევები: კომპენსაცია ავარიის შედეგად მიღებული ტრავმებისთვის მძღოლისგან ან სადაზღვევო კომპანიისგან.
- სამედიცინო დაუდევრობა (Mala Praxis): ექიმის შეცდომით გამოწვეული ჯანმრთელობის დაზიანების ანაზღაურება.
- სამუშაო ტრავმები: დამსაქმებლისგან კომპენსაცია სამუშაო ადგილზე უსაფრთხოების ნორმების დარღვევის გამო მიღებული დაზიანებისთვის.
- სრიალი და დაცემა (Slip and Fall): პასუხისმგებლობა სუპერმარკეტის ან ობიექტის მფლობელის მიმართ სველი იატაკის ან გაუმართავი კიბის გამო.
- პროდუქტის პასუხისმგებლობა: ზიანი, რომელიც გამოიწვია წუნდებულმა პროდუქტმა (მაგ. აფეთქებული ტექნიკა).
- მორალური ზიანის ანაზღაურება: კომპენსაცია განცდილი ტკივილის, სტრესისა და ცხოვრების ხარისხის გაუარესებისთვის.
მაგალითად, ავარიაში მოხვდით და დაგჭირდათ ძვირადღირებული ოპერაცია. დამნაშავე მძღოლის სადაზღვევო კომპანია გთავაზობთ მხოლოდ ნაწილობრივ ანაზღაურებას და უარს ამბობს სარეაბილიტაციო პერიოდის ანაზღაურებაზე. ადვოკატი მოიძიებს სამედიცინო ექსპერტს, შეაფასებს თქვენს მომავალ ხარჯებს და სასამართლო გზით მოითხოვს სრულ პაკეტს. მეორე მაგალითი: მშენებლობაზე მუშაობისას დაგეცათ მძიმე საგანი და დაკარგეთ შრომისუნარიანობა. დამსაქმებელი ამბობს, რომ ეს „უბედური შემთხვევაა“. ადვოკატი დაამტკიცებს, რომ არ იყო დაცული უსაფრთხოების წესები და მოითხოვს ყოველთვიურ სარჩოს (პენსიას) დამსაქმებლისგან.
პირადი დაზიანების ანაზღაურება რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის“ 992-1008 მუხლებით (დელიქტური ვალდებულებები). კანონი ადგენს, რომ პირი, რომელმაც ზიანი მიაყენა სხვას, ვალდებულია აანაზღაუროს ის. მნიშვნელოვანია მუხლი 413, რომელიც ითვალისწინებს მორალური ზიანის ანაზღაურებას ჯანმრთელობის დაზიანების შემთხვევაში. შრომითი ტრავმების დროს მოქმედებს „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი. სასამართლო პრაქტიკა სულ უფრო ზრდის მორალური ზიანის კომპენსაციის სტანდარტებს, რაც ადვოკატის სწორ მუშაობაზეა დამოკიდებული.
1. მტკიცებულებების შეგროვება: სამედიცინო ცნობები (ფორმა 100), პოლიციის ოქმები, ექსპერტიზის დასკვნა. 2. ზიანის გათვლა: მკურნალობის ხარჯების დაჯამება და მიუღებელი შემოსავლის გამოთვლა. 3. მოლაპარაკება: მიმართვა მავნებელთან ან სადაზღვევოსთან კომპენსაციის მოთხოვნით. 4. სარჩელი: სასამართლოში სარჩელის შეტანა. 5. აღსრულება: თანხის ამოღება.
ჯანმრთელობის დაზიანების საქმეები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ სამედიცინო დოკუმენტაციაში გარკვევას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სადაზღვევო კომპანიებთან დავებში და იციან, როგორ შეაფასონ თქვენი ტკივილი სამართლიან თანხად.