ქონების დაზიანების სამართალწარმოება (Property Damage Litigation) მოიცავს სამოქალაქო დავებს, როდესაც ერთი პირის ქმედებამ (განზრახ ან გაუფრთხილებლობით) დააზიანა ან გაანადგურა მეორე პირის უძრავი ან მოძრავი ქონება. ეს შეიძლება იყოს მეზობლის მიერ ბინის ჩამოღვენთა, ხანძარი, ავარიის დროს მანქანის დაზიანება, ან სამშენებლო სამუშაოების შედეგად სახლის დაბზარვა. დაზარალებულს აქვს უფლება მოითხოვოს ქონების პირვანდელ მდგომარეობაში აღდგენა ან ფულადი კომპენსაცია. მთავარი გამოწვევაა ზიანის ოდენობის ზუსტი დადგენა და მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დამტკიცება. ხშირად მოპასუხეები ცდილობენ პასუხისმგებლობის არიდებას, ამტკიცებენ რა, რომ ზიანი ძველი იყო ან ფორს-მაჟორმა გამოიწვია. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან საექსპერტო დასკვნების მოპოვებაში, ზარალის შეფასებასა და სასამართლოში კომპენსაციის მიღებაში.
რას მოიცავს ქონების დაზიანების სერვისი?
მომსახურება ფარავს ფიზიკური აქტივების დაზიანებასთან დაკავშირებულ დავებს. ძირითადი მიმართულებებია:
- წყლით დაზიანება (ჩამოღვენთა): დავები მეზობლებთან ან წყალმომარაგების კომპანიასთან ბინის დატბორვის გამო.
- ავტოტრანსპორტის დაზიანება: კომპენსაციის მოთხოვნა ავარიის შედეგად მანქანის შეკეთების ან საბაზრო ღირებულების ანაზღაურებისთვის.
- სამშენებლო ზიანი: მეზობელი მშენებლობის ვიბრაციით ან საძირკვლის გათხრით გამოწვეული ბზარები კედლებზე.
- ხანძარი და აფეთქება: ზიანის ანაზღაურება პირისგან, ვისი მიზეზითაც გაჩნდა ხანძარი (მაგ. გაუმართავი გაყვანილობა).
- ვანდალიზმი და განზრახ დაზიანება: სამოქალაქო სარჩელი სისხლის სამართლის საქმის პარალელურად ქონების აღდგენის მოთხოვნით.
- სადაზღვევო დავები: დავა სადაზღვევო კომპანიასთან, რომელიც უარს ამბობს ქონების დაზიანების სრულ ანაზღაურებაზე.
მაგალითად, ზედა მეზობელს გაუსკდა მილი და თქვენი ახლად გარემონტებული ბინა დაიტბორა. მეზობელი უარს ამბობს გადახდაზე და ამბობს, რომ ეს კორპუსის ბრალია. ადვოკატი მოიწვევს ექსპერტს, დაადგენს დაზიანების წყაროს და შეაფასებს რემონტის ხარჯებს, რის შემდეგაც სასამართლო მეზობელს დააკისრებს თანხას. მეორე მაგალითი: თქვენს სახლთან ახლოს მიმდინარეობს კორპუსის მშენებლობა, რის გამოც თქვენს სახლს ბზარები გაუჩნდა. დეველოპერი უარყოფს კავშირს. იურისტი დაგეხმარებათ საინჟინრო ექსპერტიზის ჩატარებაში და კომპენსაციის ან გამაგრებითი სამუშაოების მოთხოვნაში.
ქონებრივი ზიანის ანაზღაურება ეფუძნება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის“ 992-ე და მომდევნო მუხლებს. კანონის მიხედვით, ზიანი უნდა ანაზღაურდეს სრულად, რათა დაზარალებული დაუბრუნდეს იმ მდგომარეობას, რაც ზიანის მიყენებამდე იყო. მტკიცების ტვირთი მოსარჩელეზეა — მან უნდა დაამტკიცოს ზიანის ფაქტი, ოდენობა და მავნებლის ბრალი. გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ან ლიცენზირებული აუდიტორის დასკვნას.
1. ფაქტის დაფიქსირება: პატრულის, სამაშველო სამსახურის ან ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის აქტის შედგენა. 2. ექსპერტიზა: ზარალის ოდენობის დადგენა აუდიტორის მიერ. 3. პრეტენზია: წერილობითი მოთხოვნა მავნებელთან ანაზღაურებაზე. 4. სარჩელი: სასამართლოში სარჩელის შეტანა. 5. აღსრულება: თანხის იძულებითი ამოღება.
ქონების დაზიანების დავაში დრო არ ითმენს — მტკიცებულებები (მაგ. სისველე) შეიძლება გაქრეს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ სწრაფად დააფიქსირონ ზიანი და უზრუნველყონ თქვენი ქონების ღირებულების აღდგენა.