სტუდენტისა და მოსწავლის გარიცხვის გასაჩივრება (აპელაცია)
საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან (სკოლა, უნივერსიტეტი) გარიცხვა არის ყველაზე მძიმე დისციპლინური სანქცია, რომელიც პირდაპირ ლახავს პირის კონსტიტუციურ უფლებას განათლებაზე. მიუხედავად იმისა, რომ დაწესებულებებს აქვთ უფლება გაატარონ დისციპლინური ღონისძიებები, გარიცხვა დასაშვებია მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში, როდესაც ამოწურულია ყველა სხვა საშუალება და დაცულია სამართლიანი პროცესის პრინციპები. ხშირად, გარიცხვის გადაწყვეტილება მიიღება პროცედურული დარღვევებით, სუბიექტური შეფასებით ან დისკრიმინაციული მოტივით (მაგ. აქტივისტი სტუდენტის ან „პრობლემური“ მოსწავლის თავიდან მოცილება). საჯარო სკოლიდან გარიცხვა დაშვებულია მხოლოდ საშუალო საფეხურზე, ხოლო საბაზო საფეხურზე ის აკრძალულია კანონით.
ეს სერვისი განკუთვნილია სტუდენტებისთვის, მოსწავლეებისა და მათი მშობლებისთვის, რომლებიც თვლიან, რომ გარიცხვა იყო უკანონო. ჩვენი ადვოკატები დაგეხმარებიან სტატუსის აღდგენაში და მიყენებული ზიანის ანაზღაურებაში.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს გარიცხვის აპელაციის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ სამართლებრივ დაცვას:
- საქმის მასალების ანალიზი: გარიცხვის ბრძანების, დისციპლინური ოქმებისა და სკოლის/უნივერსიტეტის შინაგანაწესის შესწავლა კანონთან შესაბამისობაზე.
- შიდა აპელაცია: საჩივრის მომზადება დაწესებულების სააპელაციო ორგანოში (მაგ. უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭო, სკოლის სამეურვეო საბჭო).
- სასამართლო დავა: სარჩელის შეტანა გარიცხვის ბრძანების ბათილად ცნობისა და სტატუსის აღდგენის მოთხოვნით.
- დროებითი ღონისძიება: სასამართლოში შუამდგომლობის დაყენება, რათა დავის დასრულებამდე სტუდენტს/მოსწავლეს მიეცეს სწავლის გაგრძელების უფლება.
- მოლაპარაკება: ადმინისტრაციასთან კომუნიკაცია დავის მორიგებით დასრულების მიზნით (მაგ. სხვა სკოლაში მობილობის ხელშეწყობა).
გარიცხვის საქმეები ხშირად უკავშირდება:
- აკადემიური მოსწრება: უნივერსიტეტმა გარიცხა სტუდენტი დაბალი GPA-ის გამო, თუმცა კონტრაქტში არ იყო გაწერილი ეს პირობა, ან სტუდენტს არ მიეცა დამატებითი სემესტრი.
- ფინანსური დავალიანება: სტუდენტს შეუწყვიტეს სტატუსი გადასახადის გადაუხდელობის გამო, მაგრამ არ გააფრთხილეს წინასწარ, როგორც ამას კანონი მოითხოვს.
- დისციპლინური გადაცდომა: მოსწავლე გარიცხეს სკოლიდან ჩხუბის ან მასწავლებლის შეურაცხყოფის ბრალდებით, მაგრამ არ გამოუკითხავთ მოწმეები და არ ჩაუტარებიათ ობიექტური მოკვლევა.
- პლაგიატი: დოქტორანტი გარიცხეს პლაგიატის ბრალდებით, რასაც ის არ ეთანხმება და ითხოვს ექსპერტიზას.
გარიცხვის წესები რეგულირდება „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონით (სკოლებისთვის) და „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონით (უნივერსიტეტებისთვის). ორივე კანონი მოითხოვს პროპორციულობის პრინციპის დაცვას. საჯარო სკოლიდან გარიცხვა საბაზო საფეხურზე (IX კლასის ჩათვლით) დაუშვებელია; ამ დროს გამოიყენება მხოლოდ სკოლიდან სკოლაში გადაყვანა.
- კონსულტაცია: შანსების შეფასება.
- მტკიცებულებების შეგროვება: დოკუმენტების გამოთხოვა.
- საჩივრის/სარჩელის მომზადება: სამართლებრივი არგუმენტაცია.
- წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა განხილვისას.
გარიცხვა სტიგმაა, რომელიც აზიანებს ახალგაზრდის მომავალს. ჩვენი ადვოკატები იბრძოლებენ თქვენი განათლების უფლებისთვის და უზრუნველყოფენ, რომ საგანმანათლებლო დაწესებულებამ აგოს პასუხი უკანონო გადაწყვეტილებისთვის.