სასკოლო დისციპლინური გადაწყვეტილებების აპელაცია
სკოლებში (როგორც საჯარო, ისე კერძო) დისციპლინური გადაწყვეტილებები, როგორიცაა გაკვეთილიდან გაძევება, სკოლის ტერიტორიაზე შეზღუდვა ან სხვა სანქციები, ხშირად სუბიექტურია და არღვევს მოსწავლის უფლებებს. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს, რომ დისციპლინური სასჯელი არ შეიძლება იყოს ღირსების შემლახავი ან ფიზიკური. მშობელს აქვს უფლება გაასაჩივროს სკოლის დისციპლინური კომიტეტის გადაწყვეტილება, თუ ის არ ეთანხმება ფაქტობრივ გარემოებებს ან მიიჩნევს, რომ სასჯელი არაპროპორციულია. ხშირია შემთხვევები, როდესაც სკოლა არ იცავს საპროცესო ნორმებს: არ უსმენს მოსწავლეს, არ ატყობინებს მშობელს ან იღებს გადაწყვეტილებას მტკიცებულებების გარეშე.
ეს სერვისი ეხმარება მშობლებს, დაიცვან შვილები უსამართლო სასჯელისგან. ჩვენი ადვოკატები უზრუნველყოფენ აპელაციის მომზადებას სკოლის სააპელაციო საბჭოში ან დავის გადატანას განათლების სამინისტროსა და სასამართლოში.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს სასკოლო დისციპლინის აპელაციის სერვისი?
- სკოლის შინაგანაწესის ანალიზი: კონკრეტული სკოლის რეგულაციების შემოწმება კანონთან შესაბამისობაზე.
- სააპელაციო საჩივრის მომზადება: არგუმენტირებული საჩივრის შედგენა სკოლის სააპელაციო კომიტეტისთვის.
- წარმომადგენლობა: მშობლისა და მოსწავლის ინტერესების დაცვა დისციპლინური განხილვის დროს.
- ბულინგის საქმეები: თუ დისციპლინური დარღვევა პროვოცირებული იყო ბულინგით, ამ ფაქტის სამართლებრივი დამტკიცება და სკოლის პასუხისმგებლობის დაყენება.
შემთხვევები:
- უსამართლო სასჯელი: მოსწავლეს დააკისრეს პასუხისმგებლობა სხვის მიერ ჩადენილი საქციელისთვის.
- პროცედურული დარღვევა: მშობელს არ შეატყობინეს დისციპლინური განხილვის შესახებ.
კონსულტაცია, საჩივარი, დაცვა.
ჩვენ ვიცავთ ბავშვის საუკეთესო ინტერესებს.