მასწავლებლის დისციპლინური პასუხისმგებლობა და ეთიკის ნორმები
სკოლის მასწავლებლებს ევალებათ არა მხოლოდ საგნის სწავლება, არამედ „მასწავლებლის ეთიკის კოდექსის“ დაცვა. ნებისმიერი გადაცდომა — იქნება ეს მოსწავლესთან არაკორექტული ურთიერთობა, კოლეგასთან კონფლიქტი, სამსახურში დაგვიანება თუ მოვალეობის შეუსრულებლობა — შეიძლება გახდეს დისციპლინური დევნის საფუძველი. სკოლებში მოქმედებს დისციპლინური კომიტეტები, რომლებიც განიხილავენ საჩივრებს და იღებენ გადაწყვეტილებებს სანქციების (შენიშვნა, საყვედური, გათავისუფლება) შესახებ. ხშირად, დისციპლინური წარმოება გამოიყენება როგორც ზეწოლის მექანიზმი არასასურველი პედაგოგის წინააღმდეგ. მნიშვნელოვანია, რომ მასწავლებელმა იცოდეს თავისი საპროცესო უფლებები: როგორ დაიცვას თავი კომიტეტის სხდომაზე, როგორ მოითხოვოს მტკიცებულებები და როგორ გაასაჩივროს მიღებული გადაწყვეტილება.
ეს სერვისი უზრუნველყოფს მასწავლებლების სამართლებრივ დაცვას დისციპლინური წარმოების ნებისმიერ ეტაპზე. ჩვენი მიზანია დავიცვათ პედაგოგის ღირსება და პროფესიული რეპუტაცია უსაფუძვლო ბრალდებებისგან.
რას მოიცავს მასწავლებლის დისციპლინის სერვისი?
- კონსულტაციას დისციპლინურ საქმეზე: ბრალდების შინაარსის სამართლებრივი ანალიზი და თავდაცვის სტრატეგიის შემუშავება.
- წარმომადგენლობას დისციპლინურ კომიტეტში: ადვოკატის დასწრება კომიტეტის სხდომებზე, რათა უზრუნველყოფილი იყოს პროცესის ობიექტურობა და საპროცესო ნორმების დაცვა.
- ახსნა-განმარტების მომზადებას: იურიდიულად გამართული წერილობითი პასუხის შედგენა სკოლის ადმინისტრაციის ან კომიტეტის მოთხოვნაზე.
- გადაწყვეტილების გასაჩივრებას: სკოლის მიერ მიღებული დისციპლინური სანქციის (მათ შორის გათავისუფლების) გასაჩივრება სააპელაციო კომიტეტში ან სასამართლოში.
- ეთიკის კოდექსის ინტერპრეტაციას: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რა ქმედება ითვლება ეთიკის დარღვევად და რა — არა.
დისციპლინური დავები ხშირად ეხება:
- კონფლიქტი მოსწავლესთან: მასწავლებელს აბრალებენ მოსწავლის სიტყვიერ ან ფიზიკურ შეურაცხყოფას. საჭიროა ფაქტების დადგენა და მტკიცებულებების (მოწმეები, კამერები) მოპოვება.
- პოლიტიკური ნიშნით დევნა: მასწავლებლის განსხვავებული აზრის ან აქტივიზმის გამო ადმინისტრაცია იწყებს დისციპლინურ წარმოებას წვრილმან საბაბებზე (მაგ. 5 წუთით დაგვიანება).
- არაობიექტური კომიტეტი: დისციპლინური კომიტეტი დაკომპლექტებულია დირექტორისადმი ლოიალური პირებით, რომლებიც წინასწარ განწყობილნი არიან მასწავლებლის წინააღმდეგ.
- პროცედურული დარღვევები: მასწავლებელს არ გააცნეს საჩივრის შინაარსი, არ მისცეს თავის მართლების საშუალება და დაუსწრებლად მიუსაჯეს დისციპლინური სახდელი.
მასწავლებლის დისციპლინური პასუხისმგებლობა ეფუძნება „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონს და „მასწავლებლის ეთიკის კოდექსს“. თითოეულ სკოლას აქვს საკუთარი შინაგანაწესი, რომელიც განსაზღვრავს დისციპლინური გადაცდომების ჩამონათვალს და შესაბამის სანქციებს. კანონი მკაცრად იცავს მასწავლებელს: დისციპლინური დევნა არ შეიძლება გახდეს მისი ღირსების შელახვის საფუძველი, ხოლო მტკიცების ტვირთი აკისია სკოლის ადმინისტრაციას.
- საქმის მასალების გამოთხოვა: სკოლიდან საჩივრის ასლისა და ოქმების გამოთხოვა.
- მტკიცებულებების შეგროვება: კოლეგების, მშობლებისა და მოსწავლეების გამოკითხვა (საჭიროების შემთხვევაში).
- სხდომაზე დასწრება: მასწავლებლის ინტერესების დაცვა განხილვის პროცესში.
- გასაჩივრება: სანქციის გაუქმების მოთხოვნა სამართლებრივი გზით.
დისციპლინური წარმოება სტრესული პროცესია, რომელსაც შეუძლია მასწავლებლის კარიერის დანგრევა. Legal.ge-ს ადვოკატები დაგეხმარებიან, შეინარჩუნოთ სიმშვიდე და სამართლებრივი არგუმენტებით დაუპირისპირდეთ უსამართლო ბრალდებებს.