მასწავლებლის სერტიფიცირება
სავალდებულოა თუ არა ყველა მასწავლებლისთვის სერტიფიცირება?
დიახ, სკოლაში დასაქმებისთვის აუცილებელია მინიმუმ უფროსი მასწავლებლის სტატუსის მოპოვება განსაზღვრულ ვადებში. პრაქტიკოსი მასწავლებლის სტატუსი ეტაპობრივად უქმდება.
როგორ გავასაჩივრო გამოცდის შედეგი?
შედეგების გამოქვეყნებიდან მოკლე ვადაში უნდა მიმართოთ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრს სააპელაციო განაცხადით.
რა არის კრედიტქულა და როგორ გროვდება?
კრედიტქულა არის პროფესიული აქტივობის საზომი. ის გროვდება ტრენინგებით, კვლევებით, რესურსების შექმნითა და კოლეგებთან თანამშრომლობით.
შეიძლება თუ არა სტატუსის ჩამორთმევა?
სტატუსის ჩამორთმევა შესაძლებელია მხოლოდ კანონით გათვალისწინებულ უკიდურეს შემთხვევებში (მაგ. ყალბი დოკუმენტაციის წარდგენა, ეთიკის მძიმე დარღვევა).
მასწავლებლის სერტიფიცირება და კარიერული წინსვლის სქემა
საქართველოში მასწავლებლის პროფესია მკაცრად რეგულირდება „მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემით“. ეს სისტემა განსაზღვრავს მასწავლებლის ოთხ სტატუსს: პრაქტიკოსი (რომელიც ეტაპობრივად უქმდება), უფროსი, წამყვანი და მენტორი. თითოეული სტატუსის მოპოვება დაკავშირებულია გამოცდების ჩაბარებასთან, პორტფოლიოს წარმოებასა და კრედიტქულების დაგროვებასთან. სერტიფიცირების პროცესი ხშირად ბიუროკრატიულად რთულია და მასწავლებლები აწყდებიან პრობლემებს: გამოცდის შედეგების არასწორად დათვლა, პორტფოლიოს უსაფუძვლო დაწუნება ან სტატუსის შეჩერება. სერტიფიცირება პირდაპირ კავშირშია მასწავლებლის ანაზღაურებასთან (დანამატი) და სამუშაო ადგილის შენარჩუნებასთან, ამიტომ ამ პროცესში სამართლებრივი მხარდაჭერა გადამწყვეტია.
ეს სერვისი განკუთვნილია როგორც მოქმედი, ისე მაძიებელი მასწავლებლებისთვის, რომლებსაც სურთ გაიარონ სერტიფიცირება, შეიცვალონ სტატუსი ან გაასაჩივრონ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის (TPDC) გადაწყვეტილებები. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან კარიერული წინსვლის სამართლებრივი ბარიერების დაძლევაში.
რას მოიცავს მასწავლებლის სერტიფიცირების სერვისი?
Legal.ge-ს იურისტები გთავაზობთ დახმარებას შემდეგ საკითხებში:
• სტატუსის მოპოვების კონსულტაცია: დახმარება დოკუმენტაციის მომზადებაში უფროსი, წამყვანი ან მენტორი მასწავლებლის სტატუსის მოსაპოვებლად.
• გამოცდის შედეგების გასაჩივრება: საგნობრივი და პროფესიული უნარების გამოცდების შედეგების აპელაცია შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში (NAEC).
• პორტფოლიოს დაცვა: სამართლებრივი დახმარება, თუ სკოლის ხარისხის ჯგუფმა ან TPDC-მ უარყოფითად შეაფასა მასწავლებლის საქაღალდე (პორტფოლიო) დაუსაბუთებელი მიზეზით.
• სქემაში ჩართვა: მაძიებლის პროგრამაში რეგისტრაციისა და სქემაში განაწილების პროცედურული მხარდაჭერა.
• კრედიტქულების აღიარება: დავები ტრენინგებისა და აქტივობების კრედიტების არასწორად დარიცხვასთან დაკავშირებით.
მასწავლებლები ხშირად დგანან შემდეგი გამოწვევების წინაშე:
• პორტფოლიოს ხარვეზი: მასწავლებელმა შეაგროვა ყველა საჭირო დოკუმენტი, მაგრამ შეფასების ჯგუფმა ფორმალური ხარვეზის გამო (მაგ. თარიღის არასწორი მითითება) დაუწუნა მთელი ნაშრომი, რაც მას სტატუსის გარეშე ტოვებს.
• ტექნიკური პრობლემა გამოცდაზე: ონლაინ ან ფიზიკურ გამოცდაზე ტექნიკური ხარვეზის გამო მასწავლებელმა ვერ დაასრულა ტესტი, ადმინისტრაციამ კი უარი თქვა განმეორებითი სესიის დანიშვნაზე.
• დანამატის შეუჩერებლობა: სერტიფიცირების გავლის მიუხედავად, სკოლა ან სამინისტრო აგვიანებს სტატუსის შესაბამისი დანამატის ასახვას ხელფასზე.
• სტატუსის ჩამორთმევა: დისციპლინური გადაცდომის ან სქემის მოთხოვნების შეუსრულებლობის მოტივით მასწავლებელს შეუჩერეს ან ჩამოართვეს სტატუსი, რაც საჭიროებს სასწრაფო სამართლებრივ რეაგირებას.
სერტიფიცირების პროცესი რეგულირდება საქართველოს მთავრობის დადგენილებით „მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის დამტკიცების შესახებ“. ეს დოკუმენტი დეტალურად გაწერს თითოეული სტატუსის ფუნქციებსა და მოთხოვნებს. ასევე მნიშვნელოვანია „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონი, რომელიც განსაზღვრავს მასწავლებლის განათლების ცენზს. გამოცდების ნაწილს არეგულირებს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დებულებები.
სერტიფიცირების სამართლებრივი მხარდაჭერა მოიცავს:
1. ინდივიდუალური ქეისის შესწავლა: მასწავლებლის ელექტრონული სისტემის (eschool.ge) მონაცემების ანალიზი.
2. საჩივრის მომზადება: ადმინისტრაციული საჩივრის შედგენა TPDC-ს ან განათლების სამინისტროს სახელზე.
3. წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა სააპელაციო კომისიებში.
4. სასამართლო დავა: უარყოფითი ადმინისტრაციული აქტის ბათილად ცნობის მოთხოვნა.
მასწავლებლის კარიერული წინსვლის სქემა რთული და ცვალებადი სისტემაა. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან განათლების სამართალში და კარგად იცნობენ სერტიფიცირების ნიუანსებს. მათი დახმარება გაგიადვილებთ ბიუროკრატიულ ლაბირინთში გზის გაკვლევას და ღირსეული ანაზღაურების მიღებას.