მასწავლებლის სერტიფიცირებასთან დაკავშირებული სამართლებრივი დავები
მასწავლებლის სერტიფიცირების პროცესი ხშირად სცდება მხოლოდ გამოცდების ჩაბარებას და გადაიზრდება სამართლებრივ დავაში სახელმწიფოს წინააღმდეგ. ეს სერვისი ფოკუსირებულია იმ შემთხვევებზე, როდესაც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი (TPDC) ან შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი (NAEC) იღებს გადაწყვეტილებას, რომელიც ზიანს აყენებს პედაგოგის კარიერულ წინსვლას. მაგალითად: გამოცდის შედეგების არასწორი ადმინისტრირება, სტატუსის მინიჭებაზე უსაფუძვლო უარი, კრედიტების არაღიარება ან სქემიდან ჩახსნა. მსგავსი ადმინისტრაციული აქტები შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში. დავები ასევე შეიძლება უკავშირდებოდეს სტატუსის დანამატის ანაზღაურებას, რომელიც მასწავლებელს ეკუთვნოდა, მაგრამ ბიუროკრატიული შეცდომის გამო არ მიუღია.
Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილ იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან ადმინისტრაციულ სამართალში და კონკრეტულად განათლების სისტემის რეგულაციებში. ჩვენ დაგეხმარებით, დაიცვათ თქვენი უფლება პროფესიულ განვითარებასა და ღირსეულ ანაზღაურებაზე.
რას მოიცავს სერტიფიცირების დავების სერვისი?
მომსახურება მოიცავს სამართლებრივი დაცვის სრულ პაკეტს:
- ადმინისტრაციული საჩივარი: საჩივრის მომზადება ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში (განათლების სამინისტრო) TPDC-ს ან NAEC-ის გადაწყვეტილების წინააღმდეგ.
- სასამართლო სარჩელი: ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის ბათილად ცნობის მოთხოვნა, რომლითაც მასწავლებელს ეთქვა უარი სტატუსზე ან კრედიტებზე.
- ზიანის ანაზღაურება: მიუღებელი შემოსავლის (სტატუსის დანამატის) ანაზღაურების მოთხოვნა იმ პერიოდისთვის, როდესაც მასწავლებელს უკანონოდ ჰქონდა შეჩერებული სტატუსი.
- პროცედურული დარღვევების დადგენა: გამოცდის ან პორტფოლიოს შეფასების პროცესში დაშვებული პროცედურული ხარვეზების გამოვლენა და მათი გამოყენება სასამართლოში.
- სქემაში აღდგენა: მასწავლებლის უფლებების აღდგენა, რომელიც უკანონოდ იქნა გარიცხული პროფესიული განვითარების სქემიდან.
პრაქტიკაში ხშირია შემდეგი სამართლებრივი კაზუსები:
- აპელაციის უარყოფა: მასწავლებელმა გაასაჩივრა გამოცდის შედეგი NAEC-ში, მაგრამ კომისიამ არ შეცვალა ქულა, მიუხედავად იმისა, რომ პასუხი სწორი იყო. საჭიროა სასამართლო დავა.
- კრედიტების გაქრობა: ელექტრონულ სისტემასთან (eschool) დაკავშირებული ტექნიკური ხარვეზის გამო მასწავლებელს გაუქრა დაგროვილი კრედიტები და ვერ მიიღო სტატუსი.
- რეტროაქტიული ანაზღაურება: მასწავლებელმა სტატუსი მიიღო დაგვიანებით ადმინისტრაციის ბრალით და ითხოვს განაცდური თვეების დანამატის ანაზღაურებას.
- მაძიებლობის ვადის გაგრძელება: მასწავლებელმა ობიექტური მიზეზით (ავადმყოფობა) ვერ შეძლო სერტიფიცირება დადგენილ ვადაში და ითხოვს ვადის გაგრძელებას, რაზეც უარი მიიღო.
დავების განხილვა ეფუძნება საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს (ადმინისტრაციული საჩივარი) და საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსს (სასამართლო დავა). მატერიალური სამართლის ნაწილში გადამწყვეტია მთავრობის დადგენილება „მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის შესახებ“, რომელიც ადგენს სახელმწიფოს ვალდებულებებს მასწავლებლის წინაშე.
- მტკიცებულებების შეგროვება: ოფიციალური წერილობითი პასუხების გამოთხოვა უწყებებიდან.
- სამართლებრივი შეფასება: გასაჩივრების ვადებისა და საფუძვლების შემოწმება.
- სარჩელის მომზადება: არგუმენტირებული სარჩელის შეტანა სასამართლოში.
- აღსრულება: სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულების მონიტორინგი (სტატუსის მინიჭება ან თანხის ჩარიცხვა).
სახელმწიფო უწყებებთან დავა რთული პროცესია, რომელიც მოითხოვს ადმინისტრაციული სამართლის ღრმა ცოდნას. Legal.ge-ს ადვოკატები დაგეხმარებიან, დაიცვათ თქვენი პროფესიული უფლებები და მიაღწიოთ სამართლიანობას სერტიფიცირების პროცესში.