ენერგეტიკულ ქსელთან მიერთება არის ფუნდამენტური უფლება და ამავდროულად რთული ტექნიკურ-სამართლებრივი პროცესი ნებისმიერი ახალი აბონენტისთვის საქართველოში, იქნება ეს ელექტროსადგური თუ მსხვილი საწარმო. ეს სერვისი ფარავს მიერთების პროცესის სრულ ციკლს: განაცხადის შეტანიდან — ქსელში ფიზიკურ ჩართვამდე. განსხვავებით მხოლოდ "ხელშეკრულების" მომზადებისგან, მიერთების სერვისი გულისხმობს პროცესის ადმინისტრირებას, ტექნიკური პირობების მოპოვებას, ქსელის ოპერატორთან (სსე, თელასი, ენერგო-პრო) ურთიერთობას და, საჭიროების შემთხვევაში, დავების გადაწყვეტას სემეკში. საქართველოს კანონმდებლობა ავალდებულებს ქსელის ოპერატორს, მიაერთოს ახალი მომხმარებელი, თუ არსებობს ტექნიკური შესაძლებლობა, მაგრამ პრაქტიკაში ხშირია უსაფუძვლო უარები, ვადების გაჭიანურება და არაგონივრული ხარჯების დაკისრება, რასაც სჭირდება კვალიფიციური იურიდიული პასუხი.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი იურისტები გთავაზობთ ქსელთან მიერთების პროცესის სრულ სამართლებრივ მენეჯმენტს. მომსახურება მოიცავს:
- მიერთების განაცხადის მართვას: დოკუმენტაციის სრული პაკეტის მომზადებას და წარდგენას ქსელის ოპერატორთან, რათა გამოირიცხოს ფორმალური ხარვეზები.
- ტექნიკური პირობების გასაჩივრებას: თუ ოპერატორი გვთავაზობს არახელსაყრელ წერტილს ან ითხოვს გადაჭარბებულ ინვესტიციას ქსელის გაძლიერებაში, იურისტი ასაჩივრებს ამ პირობებს სემეკში.
- რიგის მართვას (Queue Management): იმ შემთხვევებში, როდესაც ქსელის გამტარუნარიანობა შეზღუდულია (მაგ. გარკვეულ რეგიონებში მზის სადგურებისთვის), იურიდიულ ბრძოლას რიგში ადგილის შესანარჩუნებლად ან გასაუმჯობესებლად.
- ალტერნატიული გადაწყვეტილებების ძიებას: პირდაპირი ხაზის (Direct Line) მშენებლობის ნებართვის მოპოვებას, თუ ქსელთან მიერთება ეკონომიკურად არამომგებიანია.
- სანქციების დაკისრებას ოპერატორზე: თუ ქსელის ოპერატორი არღვევს მიერთების კანონით დადგენილ ვადებს, კომპენსაციის (პირგასამტეხლოს) მოთხოვნას.
ენერგეტიკულ ქსელთან მიერთების სერვისი განსაკუთრებით აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში:
- დეველოპერი აშენებს ახალ უბანს და სჭირდება მაღალი სიმძლავრის მიერთება. ქსელის ოპერატორი აცხადებს, რომ ქვესადგური გადატვირთულია და ითხოვს ახალი ტრანსფორმატორის შეძენას დეველოპერის ხარჯით. იურისტი ამოწმებს, რამდენად კანონიერია ეს მოთხოვნა.
- მზის ელექტროსადგურის ინვესტორმა მიიღო უარი მიერთებაზე "სისტემური შეზღუდვების" გამო. იურისტი ითხოვს დასაბუთებას და ალტერნატიულ კვლევას.
- საწარმო ითხოვს ძაბვის საფეხურის შეცვლას (მაგ. 10 კვ-დან 35 კვ-ზე გადასვლას) ტარიფის შესამცირებლად, მაგრამ აწყდება ბიუროკრატიულ წინააღმდეგობას.
- ქსელის ოპერატორი აგვიანებს მრიცხველის მოწყობას და აბონენტად აყვანას, რაც აფერხებს ობიექტის გახსნას.
პროცესი რეგულირდება "ქსელის წესებით" (გადაცემის და განაწილების) და სემეკის დადგენილებით "ახალი მომხმარებლის მიერთების საფასურის შესახებ". კანონმდებლობა მკაფიოდ განსაზღვრავს სტანდარტული და არასტანდარტული მიერთების ვადებს და საფასურს. ქსელის ოპერატორი ვალდებულია განავითაროს ქსელი, თუმცა "ღრმა მიერთების" (Deep Connection) ხარჯები გარკვეულ შემთხვევებში შეიძლება დაეკისროს მომხმარებელს. "ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ" კანონი კრძალავს დისკრიმინაციას მიერთების პროცესში.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა დაგიზოგავთ დროსა და ფულს. ენერგეტიკული კომპანიები ხშირად სარგებლობენ თავიანთი მონოპოლიური მდგომარეობით და აბონენტის ინფორმირებულობის ნაკლებობით. კვალიფიციური იურისტი უზრუნველყოფს, რომ თქვენ ისარგებლოთ ყველა იმ უფლებით, რასაც კანონი განიჭებთ და მიიღოთ წვდომა ქსელზე ოპტიმალური პირობებით.
იპოვეთ ენერგეტიკული დავისა და რეგულაციების ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას დაიცვათ თქვენი ბიზნეს ინტერესები ენერგეტიკულ გიგანტებთან ურთიერთობაში. უზრუნველყავით თქვენი პროექტის დროული და ეფექტური ჩართვა ქსელში.