მილსადენის სერვიტუტები და ხაზოვანი ნაგებობების განთავსების უფლებები წარმოადგენს საქართველოს უძრავი ქონებისა და ენერგეტიკული სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე სპეციფიკურ და კონფლიქტურ სფეროს. ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის განვითარება — იქნება ეს ნავთობსადენები, გაზსადენები, წყალმომარაგების მილები თუ კანალიზაციის სისტემები — გარდაუვლად მოითხოვს კერძო ან სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთების გამოყენებას. სერვიტუტი არის სხვისი ნივთით სარგებლობის შეზღუდული უფლება, რომელიც მილსადენის მფლობელს აძლევს საშუალებას, გაიყვანოს მილსადენი სხვის მიწაზე და განახორციელოს მისი მოვლა-პატრონობა, ხოლო მიწის მესაკუთრეს უტოვებს საკუთრების უფლებას, თუმცა გარკვეული შეზღუდვებით (მაგალითად, მილსადენის დაცვის ზონაში მშენებლობის აკრძალვა). ეს საკითხი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია როგორც ინფრასტრუქტურული კომპანიებისთვის, რომლებსაც სჭირდებათ პროექტის შეუფერხებელი განხორციელება, ისე მიწის მესაკუთრეებისთვის, რომლებსაც აქვთ სამართლიანი კომპენსაციის მიღების უფლება.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი უძრავი ქონებისა და ენერგეტიკის სამართლის სპეციალისტები გთავაზობთ კვალიფიციურ მომსახურებას მილსადენის სერვიტუტებთან დაკავშირებით. ეს სერვისი მოიცავს:
- სერვიტუტის ხელშეკრულების მომზადებას და მოლაპარაკებას: ნებაყოფლობითი სერვიტუტის პირობების შეთანხმებას მიწის მესაკუთრესა და კომპანიას შორის, სადაც დეტალურად გაიწერება სარგებლობის წესები, ვადები და კომპენსაციის ოდენობა.
- კომპენსაციის ოდენობის სამართლებრივ შეფასებას: საბაზრო ღირებულებისა და მიწის სარგებლობის შეზღუდვით გამოწვეული ზიანის შეფასების პროცესში იურიდიულ მხარდაჭერას, რათა დაცული იყოს კლიენტის ფინანსური ინტერესები.
- აუცილებელი სერვიტუტის დადგენას სასამართლო წესით: თუ მხარეები ვერ თანხმდებიან, იურისტი უზრუნველყოფს სასამართლოს გზით აუცილებელი გზისა და კომუნიკაციების გაყვანის უფლების მოპოვებას.
- ექსპროპრიაციის პროცესის მართვას: სახელმწიფო მნიშვნელობის პროექტების შემთხვევაში (მაგ. მაგისტრალური გაზსადენი), აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისთვის საკუთრების ჩამორთმევის პროცედურების სამართლებრივ თანხლებას.
- სერვიტუტის რეგისტრაციას საჯარო რეესტრში: შეთანხმებული უფლების ოფიციალურ რეგისტრაციას, რაც მას სამართლებრივ ძალას ანიჭებს მესამე პირებთან ურთიერთობაში.
მილსადენის სერვიტუტებთან დაკავშირებული დავები და საჭიროებები ხშირად იჩენს თავს შემდეგ რეალურ სცენარებში:
- გაზის გამანაწილებელ კომპანიას სურს ახალი დასახლების გაზიფიცირება, მაგრამ მილსადენის მარშრუტი გადის კერძო სასოფლო-სამეურნეო მიწებზე. ფერმერები ითხოვენ კომპენსაციას ნათესების დაზიანებისა და მიწის დამუშავების შეზღუდვისთვის.
- დეველოპერი გეგმავს საცხოვრებელი კომპლექსის მშენებლობას, მაგრამ აღმოაჩენს, რომ ნაკვეთზე გადის ძველი, დაურეგისტრირებელი წყლის მილი, რომელიც ხელს უშლის საძირკვლის ჩასხმას. საჭიროა მილის გადატანის (რელოკაციის) სამართლებრივი მოწესრიგება.
- მიწის მესაკუთრეს სურს სახლის აშენება, მაგრამ მილსადენის კომპანია უარს ეუბნება ნებართვაზე დაცვის ზონის (ე.წ. ბუფერული ზონის) დარღვევის მოტივით. იურისტი არკვევს, რამდენად კანონიერია ეს შეზღუდვა.
- საერთაშორისო ნავთობსადენის (მაგ. ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი) ოპერატორს სჭირდება სერვიტუტის ხელშეკრულებების განახლება ან ახალი მიწის ნაკვეთების გამოყენება სარემონტო სამუშაოებისთვის.
ამ სფეროს მარეგულირებელი ძირითადი აქტია "საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი", რომელიც განსაზღვრავს სერვიტუტის ცნებასა და სახეებს. ასევე უმნიშვნელოვანესია "საქართველოს კანონი აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ", რომელიც გამოიყენება სტრატეგიული მნიშვნელობის მილსადენების მშენებლობისას, როდესაც ნებაყოფლობითი შეთანხმება ვერ ხერხდება. "ნავთობისა და გაზის შესახებ" კანონი ადგენს სპეციალურ რეჟიმებს ნავთობსადენებისა და გაზსადენებისათვის. გარდა ამისა, მოქმედებს ტექნიკური რეგლამენტები (მაგ. მაგისტრალური მილსადენების დაცვის ზონებისა და მათი ექსპლუატაციის წესების შესახებ), რომლებიც განსაზღვრავენ უსაფრთხოების მანძილებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა უზრუნველყოფს პროცესის სამართლებრივ სიცხადეს. მიწის მესაკუთრეებისთვის იურისტი არის გარანტი, რომ ისინი არ გახდებიან მსხვილი ინფრასტრუქტურული კომპანიების თვითნებობის მსხვერპლი და მიიღებენ ადეკვატურ ანაზღაურებას. კომპანიებისთვის კი იურისტი არის ინსტრუმენტი, რათა თავიდან აიცილონ პროექტის გაჩერება დაუსრულებელი სასამართლო დავების გამო. სერვიტუტის სწორად გაფორმება ნიშნავს სტაბილურ ურთიერთობას წლების განმავლობაში.
იპოვეთ უძრავი ქონებისა და ენერგეტიკული სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც მოლაპარაკებებში, ისე სასამართლო დავებში. დაიცავით თქვენი საკუთრების უფლება ან უზრუნველყავით თქვენი ინფრასტრუქტურული პროექტის წარმატება კვალიფიციური მხარდაჭერით.