იმპორტის ლიცენზირება არის სახელმწიფო რეგულირების მექანიზმი, რომელიც ზღუდავს ან აკონტროლებს გარკვეული სახის საქონლის შემოტანას საქართველოში. თუმცა საქართველოში იმპორტი ძირითადად ლიბერალიზებულია, არსებობს პროდუქციის კატეგორიები (ჯანმრთელობისთვის, უსაფრთხოებისთვის ან გარემოსთვის სარისკო), რომელთა იმპორტი საჭიროებს წინასწარ ლიცენზიას ან ნებართვას. ეს ეხება მედიკამენტებს, იარაღს, ორმაგი დანიშნულების პროდუქციას, ოზონდამშლელ ნივთიერებებს, კულტურულ ფასეულობებს და ა.შ. ლიცენზიის გარეშე ასეთი საქონლის შემოტანა ითვლება საბაჟო წესების დარღვევად ან კონტრაბანდად. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში გულისხმობს ლიცენზიის მოპოვების პროცედურების მართვას, შესაბამის სამინისტროებთან ურთიერთობას და საბაჟოზე შეფერხებების პრევენციას.
რას მოიცავს იმპორტის ლიცენზირების მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას იმპორტის ნებართვების მოპოვებაში:
- საჭიროების დადგენა: საქონლის კოდის (სეს ესნ) მიხედვით დადგენა, სჭირდება თუ არა კონკრეტულ პროდუქტს იმპორტის ლიცენზია ან ნებართვა.
- ორმაგი დანიშნულების ტვირთები: ნებართვის მოპოვება ისეთი პროდუქციის იმპორტზე, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას როგორც სამოქალაქო, ისე სამხედრო მიზნით (შემოსავლების სამსახური, თავდაცვის სამინისტრო).
- ფარმაცევტული პროდუქცია: მედიკამენტების იმპორტის ნებართვები და რეგისტრაციის პროცედურები ჯანდაცვის სამინისტროში.
- ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული კონტროლი: სურსათისა და ცხოველური პროდუქტების იმპორტისთვის საჭირო სერტიფიკატების და ნებართვების მართვა.
- იარაღი და ასაფეთქებელი მასალები: სპეციალური ნებართვები იარაღის, ტყვია-წამლის და პიროტექნიკის იმპორტზე.
- რადიოელექტრონული საშუალებები: ნებართვები კომუნიკაციების კომისიიდან გარკვეული სიხშირის მოწყობილობების შემოტანაზე.
ბიზნესები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც საბაჟოზე აჩერებენ ტვირთს (მაგ., დრონებს, ქიმიურ რეაგენტებს, დაშიფვრის მქონე ტექნიკას) იმის გამო, რომ მას სჭირდება ორმაგი დანიშნულების ნებართვა, რაც იმპორტიორმა არ იცოდა. ასევე, მედიკამენტების იმპორტისას ხშირია შეფერხებები სერიული კონტროლის ან შეფუთვის წესების დარღვევის გამო. ლიცენზიის მოპოვება დროში გაწელილი პროცესია, ამიტომ მისი დაწყება ტვირთის გამოგზავნამდეა რეკომენდებული.
სფეროს არეგულირებს კანონი „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ და „შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის იმპორტის, ექსპორტისა და ტრანზიტის შესახებ“. ლიცენზიებს გასცემენ სხვადასხვა უწყებები: შემოსავლების სამსახური, თავდაცვის სამინისტრო, გარემოს დაცვის სამინისტრო და ა.შ.
იურისტი აანალიზებს ინვოისს და ტექნიკურ აღწერილობას. თუ პროდუქტი მოითხოვს ნებართვას, მზადდება განაცხადი შესაბამის უწყებაში. მაგალითად, ორმაგი დანიშნულების ტვირთზე საჭიროა ენდ-იუზერ სერტიფიკატის (End-User Certificate) წარდგენა. იურისტი აკონტროლებს განხილვის ვადებს და პასუხობს უწყების დამატებით კითხვებს.
იმპორტის ლიცენზირება მოითხოვს ბიუროკრატიული პროცედურების ზედმიწევნით ცოდნას. შეცდომა იწვევს ტვირთის ხანგრძლივ გაჩერებას ან კონფისკაციას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საბაჟო და ადმინისტრაციული სამართლის იურისტებზე. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან მიიღოთ საჭირო ნებართვები დროულად და განახორციელოთ იმპორტი შეუფერხებლად. დაზოგეთ დრო და ფული Legal.ge-სთან ერთად.