შენიშვნა: ეს სერვისი (569) არის „სამთო სამართალი“, რომელიც იდენტურია სერვისებისა 787 და 788. უნიკალური შინაარსისთვის, აქ ყურადღებას გავამახვილებთ სამთო ნარჩენების მართვასა და კარიერების რეკულტივაციის სამართლებრივ ვალდებულებებზე.
სამთო სამართლის ეს ასპექტი არეგულირებს წიაღისეულის მოპოვების შედეგად დარღვეული გარემოს აღდგენას და სამთო ნარჩენების (კუდების, ფუჭი ქანების) მართვას. საქართველოში მოქმედი „ნარჩენების მართვის კოდექსი“ და სპეციალური ტექნიკური რეგლამენტები ავალდებულებს მომპოვებელ კომპანიებს, შეამცირონ გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედება. ლიცენზიის მფლობელი ვალდებულია ჰქონდეს რეკულტივაციის პროექტი და განახორციელოს ის საბადოს დახურვის შემდეგ. სამართლებრივი მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს რეკულტივაციის გეგმების მომზადებასა და შეთანხმებას, სამთო ნარჩენების მართვის ნებართვების მოპოვებას და პასუხისმგებლობის დაზღვევის საკითხებს. ეს კრიტიკულია იმისთვის, რომ კომპანიას არ დაეკისროს უზარმაზარი ჯარიმები გარემოსთვის მიყენებული ზიანისთვის.
რას მოიცავს სამთო ეკოლოგიური სამართლის მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გთავაზობენ სრულ გარემოსდაცვით-სამართლებრივ მხარდაჭერას სამთო სექტორში:
- რეკულტივაციის პროექტი: კარიერის ან მაღაროს დახურვისა და ტერიტორიის აღდგენის ტექნიკური პროექტის მომზადება და სააგენტოში დამტკიცება.
- სამთო ნარჩენების მართვა: კუდსაცავების და ფუჭი ქანების საყრელების მოწყობისა და ოპერირების ნებართვების მოპოვება.
- გარემოსდაცვითი აუდიტი: სამთო ობიექტის შესაბამისობის შემოწმება სალიცენზიო პირობებთან და გარემოსდაცვით კანონმდებლობასთან.
- ნიადაგის ნაყოფიერი ფენა: ჰუმუსოვანი ფენის მოხსნისა და დასაწყობების პროექტის შეთანხმება სამინისტროსთან.
- ზიანის ანაზღაურება: დაცვა გარემოსთვის მიყენებული ზიანის (მაგ., მდინარის დაბინძურება) ანაზღაურების მოთხოვნისას.
- საბადოს დახურვა: ლიცენზიის ვადის გასვლის შემდეგ ობიექტის ჩაბარების პროცედურების მართვა.
ბევრი კომპანია იწყებს მოპოვებას რეკულტივაციის პროექტის დამტკიცების გარეშე, რაც ლიცენზიის გაუქმების საფუძველია. ასევე, ხშირია პრობლემები ინერტული მასალების (ქვიშა-ხრეში) მოპოვებისას მდინარის კალაპოტში, როდესაც ირღვევა წყალდაცვითი ზოლები. სამთო ნარჩენების არასწორი განთავსება იწვევს მეწყრულ პროცესებს, რაზეც პასუხისმგებლობა კომპანიას ეკისრება.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი წიაღის შესახებ“, ტექნიკური რეგლამენტი „სამთო-მომპოვებითი მრეწველობის ნარჩენების მართვის შესახებ“ და მთავრობის დადგენილება ნიადაგის რეკულტივაციის შესახებ. ზედამხედველობას ახორციელებს წიაღის ეროვნული სააგენტო და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი.
იურისტი და სამთო ინჟინერი ამზადებენ რეკულტივაციის გეგმას, სადაც გაწერილია სამუშაოების ეტაპები და ხარჯთაღრიცხვა. დოკუმენტი წარედგინება სააგენტოს. მოპოვების პროცესში იურისტი აკონტროლებს, რომ კომპანიამ შეასრულოს ნიადაგის მოხსნის და დასაწყობების ვალდებულება. დახურვის ეტაპზე დგება აქტი ტერიტორიის აღდგენის შესახებ.
სამთო საქმიანობა მაღალი ეკოლოგიური რისკის შემცველია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სამთო და გარემოსდაცვით სამართალში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან შეასრულოთ სარეკულტივაციო ვალდებულებები და აირიდოთ მძიმე ჯარიმები. მართეთ წიაღისეული პასუხისმგებლობით Legal.ge-სთან ერთად.