როგორ ხდება წიაღით სარგებლობის ლიცენზიის მიღება?
ლიცენზია გაიცემა ელექტრონული აუქციონის გზით. იურისტი დაგეხმარებათ აუქციონში მონაწილეობის დოკუმენტაციის მომზადებასა და სალიცენზიო პირობების წინასწარ შეფასებაში.
რა დოკუმენტებია საჭირო კარიერის გასხნისთვის?
ლიცენზიის გარდა, საჭიროა გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) ან სკრინინგის დოკუმენტი, ასევე შეთანხმება მიწის მესაკუთრესთან და პროექტის დამტკიცება წიაღის სააგენტოში.
როგორ მოვაგვარო დავა მიწის მესაკუთრესთან?
თუ ლიცენზია მოიცავს კერძო მიწას, აუცილებელია მესაკუთრესთან შეთანხმება. თუ შეთანხმება ვერ ხერხდება, იურისტი მართავს მოლაპარაკებებს ან სასამართლო პროცესს სერვიტუტის უფლების მისაღებად.
რას გულისხმობს როიალტი და როგორ ითვლება?
როიალტი არის ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის მოსაკრებელი. მისი ოდენობა დამოკიდებულია მოპოვებული რესურსის სახეობასა და მოცულობაზე. არასწორი გაანგარიშება იწვევს ჯარიმებს.
სამთო სამართალი და წიაღით სარგებლობა საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე რესურსტევადი და ეკონომიკურად მნიშვნელოვანი დარგია. ქვეყანა მდიდარია მინერალური რესურსებით (მანგანუმი, ოქრო, სპილენძი, სამშენებლო მასალები, მინერალური წყლები), რომელთა მოპოვება მკაცრ ლიცენზირებასა და რეგულირებას ექვემდებარება. სამთო სამართალი არეგულირებს ურთიერთობებს სახელმწიფოსა და კერძო ინვესტორებს შორის წიაღისეულის ძიების, მოპოვებისა და გადამუშავების პროცესში. ეს სფერო ხასიათდება კომპლექსური ბიუროკრატიული პროცედურებით, გარემოსდაცვითი ვალდებულებებითა და ადგილობრივ მოსახლეობასთან ურთიერთობის სპეციფიკით. იურიდიული მომსახურება სამთო სფეროში აუცილებელია როგორც მსხვილი საერთაშორისო სამთო კომპანიებისთვის, ასევე მცირე კარიერების მფლობელებისთვის, რათა უზრუნველყონ საქმიანობის კანონიერება და დაიცვან თავიანთი ინვესტიციები.
რას მოიცავს სამთო სამართლის მომსახურება?
სპეციალიზებული იურისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას ლიცენზიის მოპოვებიდან საბადოს დახურვამდე:
• ლიცენზირება: წიაღით სარგებლობის ლიცენზიის (ძიება ან მოპოვება) მოპოვება ელექტრონული აუქციონის გზით და სალიცენზიო პირობების ანალიზი.
• მიწის უფლებების მართვა: სალიცენზიო არეალში მოქცეულ კერძო და სახელმწიფო მიწებზე სარგებლობის უფლების მოპოვება.
• გარემოსდაცვითი ნებართვები: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) პროცესის მართვა და ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნის მიღება.
• სალიცენზიო პირობების ცვლილება: ლიცენზიის მოქმედების ვადის გაგრძელება, კოორდინატების დაზუსტება ან მოპოვების მოცულობების კორექტირება.
• დავების გადაწყვეტა: სახელმწიფოსთან (წიაღის სააგენტო) დავები ლიცენზიის გაუქმების ან ჯარიმების თაობაზე.
• შრომის უსაფრთხოება: მაღაროებსა და კარიერებზე შრომის უსაფრთხოების სპეციფიკური რეგულაციების დაცვის სამართლებრივი აუდიტი.
ხშირია შემთხვევები, როდესაც ლიცენზიის მფლობელი ვერ ახერხებს მოპოვების დაწყებას დადგენილ ვადებში ობიექტური მიზეზების გამო (მაგ., მიწის მესაკუთრესთან შეუთანხმებლობა). ასეთ დროს საჭიროა ლიცენზიაში ცვლილებების შეტანა ლიცენზიის გაუქმების თავიდან ასაცილებლად. ასევე, სამშენებლო მასალების (ქვიშა-ხრეში) მოპოვებისას ხშირია დავები მდინარის კალაპოტის შეცვლასთან დაკავშირებით. მსხვილი სამთო პროექტების შემთხვევაში, აქტუალურია ადგილობრივი მოსახლეობის პროტესტი და გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების სარჩელები, რაც მოითხოვს კვალიფიციურ სამართლებრივ დაცვას და მედიაციას. ინვესტორებს ასევე სჭირდებათ დახმარება „როიალტის“ (ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის მოსაკრებელი) სწორ გაანგარიშებასა და გადახდასთან დაკავშირებით.
დარგის მთავარი კანონია „საქართველოს კანონი წიაღის შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს წიაღით სარგებლობის სახეებსა და წესებს. ლიცენზირების პროცედურები გაწერილია „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონში და შესაბამის მთავრობის დადგენილებებში აუქციონის ჩატარების წესის შესახებ. გარემოსდაცვითი საკითხები რეგულირდება „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით“. მნიშვნელოვანია ასევე „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ და კანონი „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“, რომლებიც არეგულირებენ ფისკალურ ვალდებულებებს. წიაღის ეროვნული სააგენტო არის მთავარი მარეგულირებელი ორგანო.
იურისტი ეხმარება კლიენტს აუქციონში მონაწილეობისთვის დოკუმენტაციის მომზადებაში. ლიცენზიის მოპოვების შემდეგ, იწყება ყველაზე რთული ეტაპი — მიწის შესყიდვა ან იჯარით არება და გზშ-ს მომზადება. ადვოკატი მუშაობს გეოლოგებთან და გარემოს დამცველებთან ერთად, რათა უზრუნველყოს პროექტის შესაბამისობა კანონთან. თუ სააგენტო აღმოაჩენს დარღვევას და დააკისრებს ჯარიმას ან დაიწყებს ლიცენზიის გაუქმების პროცედურას, იურისტი ამზადებს ადმინისტრაციულ საჩივარს ან სარჩელს და იცავს კომპანიის ინტერესებს სასამართლოში.
სამთო ბიზნესი დაკავშირებულია დიდ ინვესტიციებთან და დიდ რისკებთან. არასწორად გაფორმებულმა დოკუმენტმა შეიძლება გამოიწვიოს ლიცენზიის დაკარგვა და ბიზნესის გაჩერება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება წიაღის სააგენტოსთან ურთიერთობასა და სამთო დავების წარმოებაში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ რთული ბიუროკრატიული ლაბირინთები და წარმატებით მართოთ თქვენი სამთო პროექტი. ენდეთ Legal.ge-ს.