საერთაშორისო საინვესტიციო ხელშეკრულებები: გლობალური დაცვა და სტრატეგიული პარტნიორობა
საერთაშორისო საინვესტიციო ხელშეკრულებები (IIAs) წარმოადგენს სამართლებრივ ფუნდამენტს მსხვილი ტრანსსასაზღვრო კაპიტალდაბანდებისთვის. ეს შეიძლება იყოს ხელშეკრულება ინვესტორსა და სახელმწიფოს შორის (მაგ. კონცესიის ან საჯარო-კერძო პარტნიორობის შესახებ) ან მსხვილი B2B გარიგება საერთაშორისო პარტნიორებს შორის. ასეთი ხელშეკრულებები არეგულირებს არა მხოლოდ ფინანსურ პირობებს, არამედ ინვესტორის უფლებების დაცვის მექანიზმებს, დავების გადაწყვეტის გზებს (საერთაშორისო არბიტრაჟი) და სტაბილიზაციის პუნქტებს, რომლებიც იცავს ბიზნესს საკანონმდებლო ცვლილებებისგან. საქართველოს აქვს გაფორმებული მრავალი ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულება (BIT), რომელთა გამოყენებაც ინვესტორებს დამატებით გარანტიებს აძლევს. კვალიფიციური იურიდიული მომსახურება უზრუნველყოფს, რომ ეს ხელშეკრულებები იყოს სამართლიანი, აღსრულებადი და მაქსიმალურად იცავდეს ინვესტორის ინტერესებს გრძელვადიან პერსპექტივაში.
საერთაშორისო საინვესტიციო ხელშეკრულებების მომსახურება მოიცავს:
- ხელშეკრულებების მომზადება და დრაფტინგი: რთული საინვესტიციო კონტრაქტების (Joint Venture Agreement, Shareholder Agreement) შედგენა საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით.
- მოლაპარაკებების წარმოება: ინვესტორის ინტერესების წარმოდგენა მთავრობასთან ან უცხოელ პარტნიორებთან მოლაპარაკების მაგიდასთან.
- BIT-ების ანალიზი: საქართველოსა და ინვესტორის ქვეყანას შორის არსებული ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულებების ანალიზი და მათი გამოყენება დაცვის სტრატეგიისთვის.
- საარბიტრაჟო დათქმები: დავების გადაწყვეტის ეფექტური მექანიზმების (ICSID, ICC, UNCITRAL) გაწერა ხელშეკრულებაში.
- სტაბილიზაციის პუნქტები: სახელმწიფოსთან ხელშეკრულებაში ისეთი პირობების ჩადება, რომლებიც იცავს ინვესტორს საგადასახადო ან რეგულატორული რეჟიმის გაუარესებისგან.
- შესაბამისობის მონიტორინგი: ხელშეკრულების პირობების შესრულების სამართლებრივი ზედამხედველობა.
ეს სერვისი კრიტიკულია შემდეგი ტიპის გარიგებებისთვის:
- ინფრასტრუქტურული პროექტები (BOT/BOOT): გზების, პორტების ან ჰესების მშენებლობა, სადაც ინვესტორი აშენებს, ამუშავებს და შემდეგ გადასცემს ობიექტს სახელმწიფოს.
- საერთაშორისო ერთობლივი საწარმოები (JV): ქართული და უცხოური კომპანიის გაერთიანება მსხვილი პროექტის განსახორციელებლად.
- პრივატიზაციის გარიგებები: სახელმწიფო ქონების შესყიდვა საპრივატიზებო პირობებით და ვალდებულებებით.
- დავები სახელმწიფოსთან: როდესაც სახელმწიფო არღვევს საინვესტიციო ხელშეკრულებას და საჭიროა საერთაშორისო არბიტრაჟისთვის მომზადება.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „საინვესტიციო საქმიანობის ხელშეწყობისა და გარანტიების შესახებ“ და „საჯარო და კერძო თანამშრომლობის შესახებ“ კანონი. უმნიშვნელოვანესია საერთაშორისო ხელშეკრულებები — ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულებები (BITs), რომლებსაც საქართველო შეუერთდა. დავების გადაწყვეტის კუთხით მოქმედებს „არბიტრაჟის შესახებ“ კანონი და ნიუ-იორკის 1958 წლის კონვენცია, რაც უზრუნველყოფს უცხოური საარბიტრაჟო გადაწყვეტილებების ცნობასა და აღსრულებას საქართველოში.
პროცესი იწყება გარიგების სტრუქტურის ანალიზით. იურისტები განსაზღვრავენ, რომელი იურისდიქციის სამართალი უნდა იქნას გამოყენებული (ხშირად ინგლისური სამართალი). შემდეგ მიმდინარეობს დრაფტინგი და მოლაპარაკებების რაუნდები. სახელმწიფოსთან ხელშეკრულების შემთხვევაში, პროცესი შეიძლება მოიცავდეს მთავრობის დადგენილების მომზადებას. ხელმოწერის შემდეგ, იურისტები უზრუნველყოფენ ხელშეკრულების რეგისტრაციას (საჭიროების შემთხვევაში) და მისი პირობების აღსრულების მონიტორინგს.
საერთაშორისო საინვესტიციო ხელშეკრულებები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას საერთაშორისო საჯარო და კერძო სამართალში. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება მთავრობებთან და ტრანსნაციონალურ კორპორაციებთან მოლაპარაკებებში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, შექმნათ ძლიერი სამართლებრივი ფარი თქვენი ინვესტიციისთვის და თავიდან აიცილოთ ძვირადღირებული დავები მომავალში.